Kapanan Fansubların Çevirilerine Ne Oluyor?

hengin

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Herkese merhaba.
AnimeOU, Hikigaya Fansub gibi zamanında pek çok fansub tarafından pek çok farklı seri için çeviriler hazırlanmış. Lakin bazı sebeplerden dolayı kapanmışlar. Bu fansublar kapandıktan sonra hazırladıkları altyazılara ne oluyor? Türkanime gibi sitelerde hazırda yayında olan linkler var ama onlar da silindikten sonra bütün çeviri çöpe mi gitmiş olacak?
Şu anda pek çok yapım altyazıların renk ve font ayarı yapılıp hardsub olarak yayınlanıyor. Softsub'larını saklıyorlar mı?

Türkanime gibi sitelerde hazırda yayında olan linkler var ama onlar da silindikten sonra bütün çeviri çöpe mi gitmiş olacak?
Arşiv yapan biri yoksa maalesef öyle olacak.
Şu anda pek çok yapım altyazıların renk ve font ayarı yapılıp hardsub olarak yayınlanıyor. Softsub'larını saklıyorlar mı?
Değişiyor. Hangisiydi tam hatırlamıyorum fakat bir Fansub'dan altyazı dosyalarını istemiştim fakat artık ellerinde olmadığını söylemişlerdi. Bir çevirmenden de (ugurmaden) birkaç yıl önce çevirdiği animenin altyazı dosyalarını istemiştim ve o da hâlâ sakladığı için vermişti.

@16986 Çevirmek, ingilizce izlemekten daha zor. Şu anda internette adını görüp türkçesini bulamadığım anime olmadı. Bu kadar emeğin kaybolma ihtimalinin olması çok üzücü. Resmi bir kaynaktan yayınlanması sonucunda (telif) kaldırılabilir belki orası ayrı ama unutulup gitmesi üzücü olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı