Kapasitesi düşmeyen bataryalar neden kullanılmıyor?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Günümüzde telefon modellerinde, güç bankalarında veya kesintisiz güç kaynaklarında kapasitesi zamanla düşen bataryalara yer veriliyor. Fiyatı daha yüksek olsun ama kapasitesi düşmeyen bir batarya üretsinler. Bence en mantıklı karar.

Peki neden üretilmiyor?

Kapasitesi düşmeyen batarya tabirine ilk defa rastlıyorum. Her cihazın bir ömrü vardır. Araçlarda kullanılan bataryaların bile.

Yap göster bana inanayım.
Ben zengin miyim ki üreteyim? Bunlar öyle denince yapılacak şeyler değil.

Böyle şeyler bence mümkün. Çünkü bilim insanlarının buna benzer çalışmalar yaptığını ve deneylerin başarılı olduğunu biliyorum. Ya firmalar daha çok kazansın diye üretilmiyor veya geciktiriliyor ya da maliyeti çok yüksek.

80 sene dayanan bir batarya düşünün ve şarj depolama kapasitesi hep %100 olsun ve ömrünü doldurunca bir anda bitsin. Bu hem maliyeti hem de boyutları aşırı artıracak. Ayrıca içindeki kimyasal yapıyı korumak çok zor.

80 sene dayanan bir batarya düşünün ve şarj depolama kapasitesi hep %100 olsun ve ömrünü doldurunca bir anda bitsin. Bu hem maliyeti hem de boyutları aşırı artıracak. Ayrıca içindeki kimyasal yapıyı korumak çok zor.
Tek şarjda bir insan ömrü kadar dayansın demiyorum, öncelikle yazıyı doğru anlamanızı talep ediyorum. Diyorum ki batarya kapasitesi azaldıkça şarj hızlı tükeniyor. Ben bunun daha uzun olması gerektiğini savunuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı