Kapasitörde uf değeri ne kadar olmalı?

İnput-output kapasitör seçimlerini buraya göre öğrenebilirsin. Niye hangi tür kapasitörlerin kullanıldığından falan da bahsediyor. Müsait bir zamanda derleyip çevireyim.
Bulk kapasitörleri kastettiğini düşünerek söylüyorum, 650W için illaki değer istiyorsan 450uF civarı güzeldir. 105° ve kaliteli marka olsa dadından yenmez.

İnput-output kapasitör seçimlerini buraya göre öğrenebilirsin. Niye hangi tür kapasitörlerin kullanıldığından falan da bahsediyor. Müsait bir zamanda derleyip çevireyim.
Bulk kapasitörleri kastettiğini düşünerek söylüyorum, 650W için illaki değer istiyorsan 450uF civarı güzeldir. 105° ve kaliteli marka olsa dadından yenmez.

Peki en az kaç olmalı sizce?

FSP-500 AHBC'de 150 uF gibi bir değer vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bana çok düşük geldi.

uF değeri ne kadar önemli?

Mesela RM750X'de 470 ve 390 uF kapasitörler var. 650W için verdiğiniz değerlere yakın, 750W'da daha iyi olması gerekmez mi?

1608405525196.png

Son düzenleme:
uF değeri ne kadar önemli?

Mesela RM750X'de 470 ve 390 uF kapasitörler var. 650W için verdiğiniz değerlere yakın, 750W'da daha iyi olması gerekmez mi?
Kesin şu değerde olmalı diye bir kaide yok. Dikkat etmiyorum açıkçası. Bulk kapasitörü ele almak gerekirse hold-up time testini geçmesi yeterli istisnai durumlar dışında.

Mesela bu güç kaynağı için 330 uF kapasitans değerine sahip Nippon Chemi-Con KMZ kapasitör yeterli duruyor.

Ayrıca her markanın verdiği değerler tam olmayabiliyor. Koreli bir incelemede Capxon marka bir kapasitörün kapasitansını yazan değerin %95'i olarak hesaplamışlardı test aletleriyle. Kötü bir değer değil ama böyle oynamalarda olabiliyor. Hangi model olduğunu hatırlasaydım linkini atardım ama bu aralar dersler zorluyor. Coolenjoy'daydı ama yanlış hatırlamıyorsam.

RM750X'e gelirsem orada fark ettiysen iki tane kapasitör var ve büyük ihtimalle bu iki kapasitör paralel bağlanmış. Paralel bağlı kapasitörlerin eş kapasitansı toplanarak bulunur. Yani kapasitans değerini 860 uF olarak alabiliriz.

Geri
Yukarı