Kapitalizm şart mıdır?

170855

Hectopat
Merhaba,
Yazıya geçmeden önce, bundan yaklaşık iki saat önce aynı konuyu kendi bakış açım ile yazdım. Ancak kabul edilmedi. Amacım kendi bakış açımı katarak sizlere sunup ve sizin bakış açınız ile değerlendirilmesiydi. İlk başta bazı şeyleri açıkladım. Konuya sonlara doğru giriyorum.

Matematik tanrının, doğanın ve evrenin dilidir.
Gördüğünüz her şeyin nasıl en iyi şekilde olması gerektiğini Matematik açıklar. E sayısı ya da onun üstleri (e^x) evrende ve doğada gördüğünüz bütün değişimlerin içinde bulanan bir orandır. E^x fonksiyonunun grafiğine baktığınız zaman üstel değişimin
(Logaritmik değişim), her şeyi özetlediğini görebilirsiniz. Bir şeyin anlık miktarı (x) ne kadar fazla ise anlık değişimi (d/dx) o kadar fazladır. Örnek vermek gerekirse:
Bakterilerin üremesi, hayvanların üremesi, faiz, depremlerin büyüklüğü arasındaki orantı, kütle çekimi, enerji- ışık hızı arasındaki ilişki ve benzeri aklınıza gelebilecek bütün değişimler e sayısı ile orantılıdır. Kapitalizm,
Parası çok olanın daha fazla para kazanabildiği, az olanın parasıyla orantılı kazandığı ve kazandıkça daha kazanabilen kısaca Matematiksel olarak değişime en uygun sistemdir. Bu şekilde düşünmemin sebebi değişimin kaçınılmaz olduğu ve değişime ayak uydurmanın en önemlisi olduğudur. Çünkü kapitalizmde de değişim oldukça fazla. Yani baktığınız zaman dünya da ki düzenin ilerlemesi için kapitalizm zorunluluk.

Benim düşüncelerim böyle. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu ile ilgili?
@Neşeli Enginar tam olarak neresi komik? Gülücük atmışsınız da?

Dosya Ekleri

• C40384AA-3A9C-4691-AA1F-6C3C1F5E3B41.png
    C40384AA-3A9C-4691-AA1F-6C3C1F5E3B41.png
    10,1 KB · Görüntüleme: 112
Son düzenleme:

Peki, sen kapitalizm = değişim gibi mi düşünüyorsun?
Bunun biraz hep en yenisi, bir şeye seni alıştırıp sürekli ihtiyacın var gibi hissetmen gibi tarafları da var. Bunların olması ülkeyi ayakta tutmaz bence. Her zaman en iyisi bizde olmak zorunda mı? (bireysel olarak ama, mesela bir elektronik alet gibi)
Bana saçma gelen kısmı bu yani.

Ha tabii ki değişim önemlidir. Yeni her zaman kötü değildir.
Ama şöyle bir durum da var, mesela bir örnek vereyim, Windows10 neyimize yetmiyor?
11 çok gerekli miydi?
Duvar kağıdını 10 duvar kağıdı yapsan görev çubuğunu da Windows10 yapsan hiçbir fark kalmaz ki resmen.
Benim 11'e geçmem gerekli değildi meraktan geçtim (ve 10'dan biraz daha iyi çalıştı gibi düşünüyorum), ama tasarım dışında yenilik çok az olmasına rağmen en iyisi bu gibi gösterilecek ve 11'e geçin denilecek, sisteme bağlı olarak. (bazıları direkt 11'e geçin cümlesini yapıştırır o ayrı)
Aynısı Windows10'da da olmadı mı?
Herkeste iyi çalışmayabiliyor. Kapitalizm her açıdan iyi değildir.
Ancak vurguluyorum ki, bunlar benim şahsi görüşüm.

Yahu "değişim = kapitalizm" dedim mi ben hiç? Değişime en çok uyan sistem kapitalizmdir. Evrenin değişimi üsteldir. Kapitalizm de aynı şekilde üstel değişir. Burada sadece para üzerinden örnek verdim.
Doğa da kapitalist ona neden isyan edemiyorsunuz?
Şu anda kapitalist ekonomi zorunlu. Bir gün dünya da komünist devrim olurda kapitalizm çöker o zaman gereksiz ve riskli bir şey olur.
Biraz düşündükten sonra komünizm içinde de kapitalizm vardır. Ve devrim olsa bile kapitalizm yine olacaktır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı