Kapitalizm şart mıdır?

170855

Hectopat
Merhaba,
Yazıya geçmeden önce, bundan yaklaşık iki saat önce aynı konuyu kendi bakış açım ile yazdım. Ancak kabul edilmedi. Amacım kendi bakış açımı katarak sizlere sunup ve sizin bakış açınız ile değerlendirilmesiydi. İlk başta bazı şeyleri açıkladım. Konuya sonlara doğru giriyorum.

Matematik tanrının, doğanın ve evrenin dilidir.
Gördüğünüz her şeyin nasıl en iyi şekilde olması gerektiğini Matematik açıklar. E sayısı ya da onun üstleri (e^x) evrende ve doğada gördüğünüz bütün değişimlerin içinde bulanan bir orandır. E^x fonksiyonunun grafiğine baktığınız zaman üstel değişimin
(Logaritmik değişim), her şeyi özetlediğini görebilirsiniz. Bir şeyin anlık miktarı (x) ne kadar fazla ise anlık değişimi (d/dx) o kadar fazladır. Örnek vermek gerekirse:
Bakterilerin üremesi, hayvanların üremesi, faiz, depremlerin büyüklüğü arasındaki orantı, kütle çekimi, enerji- ışık hızı arasındaki ilişki ve benzeri aklınıza gelebilecek bütün değişimler e sayısı ile orantılıdır. Kapitalizm,
Parası çok olanın daha fazla para kazanabildiği, az olanın parasıyla orantılı kazandığı ve kazandıkça daha kazanabilen kısaca Matematiksel olarak değişime en uygun sistemdir. Bu şekilde düşünmemin sebebi değişimin kaçınılmaz olduğu ve değişime ayak uydurmanın en önemlisi olduğudur. Çünkü kapitalizmde de değişim oldukça fazla. Yani baktığınız zaman dünya da ki düzenin ilerlemesi için kapitalizm zorunluluk.

Benim düşüncelerim böyle. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu ile ilgili?
@Neşeli Enginar tam olarak neresi komik? Gülücük atmışsınız da?

Dosya Ekleri

• C40384AA-3A9C-4691-AA1F-6C3C1F5E3B41.png
    C40384AA-3A9C-4691-AA1F-6C3C1F5E3B41.png
    10,1 KB · Görüntüleme: 110
Son düzenleme:
Açıkladım zaten. Bence siz benim ne demek istediğimi anlamaya çalışın.

Benim o kadar matematik bilgim yok. Ama anladığım kadarı ile kapitalizm mantığını savunuyorsun :) Şu resimde görünen görüntü apaçık kapitalizm'in hangi akıla hizmet ettiğini gösteriyor. Bunun nesini savunuyorsunuz ?

Benim o kadar matematik bilgim yok. Ama anladığım kadarı ile kapitalizm mantığını savunuyorsun :) şu resimde görünen görüntü apaçık Kapitalizm'in hangi akıla hizmet ettiğini gösteriyor. Bunun nesini savunuyorsunuz?

Matematikten öte değişime odaklanın. Doğada güçlü her zaman kazanır. Bu hep böyledir. Güçlü olmak değişime ayak uydurmak lazım. Değişime ayak uydurmam içinde değişimi anlamak gerekiyor. Doğada kapitalist ama kimse sesini çıkartmıyor. Tanrıya inanıyorsanız mantıken kapitalizm doğru olduğunu düşünmeniz lazım. Çünkü sonuçta doğayı ve evreni tanrı yarattı. Tanrıya inanmasanız bile kapitalizm her yönden en doğru sistem.
bence son derece gereksiz ve saçma bir şey.
Peki bir şey soracağım, biz kendi ülkemiz olarak kapitalist miyiz ve öyle değilsek biz de mi yok olacağız?
(benim fikrim iki sorunun cevabı da hayır)

Değişime ayak uydurmazsak yok olacağız. Bu her zaman böyledir.

Ben bu tür ekonomik sistemleri teorik olarak anlatmayı tercih ediyorum.

Kapitalist ekonomik sistem çok rekabetçidir, rekabetin getirdiği avantaj da çok dinamiklik ve bunun yanı sıra teknolojik yenilenmenin de sık yaşanmasıdır. Üretim faktörleri genel olarak bireylere aittir yani özel mülkiyet söz konusudur. Piyasa mekanizmasının işlediği bu sistemde, bedelini ödeyen yani satın alma gücü olan bireyler üretilen mal ve hizmetleri tüketebilir. Satın alım gücü olmayan ya da çok düşük olan insanlar resmen dışlanır.

Üretimi firmalar gerçekleştirir, olabildiğince minimum maliyetle maksimum karı hedeflerler. Zaten maliyeti düşürmek için firmalar, teknolojik gelişmeyi de destekler ve ayrıca bu yönde yatırımlar yapar.

Bu sistemde bireyler, kendi çıkarları doğrusunda hareket eder ve ayrıca bunu yaparak topluma da fayda sağladığını düşünürler.

Ama avantajların yanında dezavantajların olmadığı yok değil tabii ki, bu sistem çok acımasızdır. Üretime destek vermezsen, eğer ücret dışı gelirin yoksa, aç kalıp ölürsün.

Maalesef ki günümüz küresel dünyasında sosyalist ekonomik sistemle devam etmek mümkün değil, tarihte bunun örneklerini bolca görmüştük. Velhasıl kelam, evet şu anki küresel dünyada kapitalizm şart diyebiliriz. Ama neyse ki karma ekonomik sistemde, hem kapitalist hem de sosyalist ekonomik sistemlerinin avantajlarını alan sistem, devlet bir yerde piyasaya müdahale edebiliyor ve halkın satın alım gücü düşük olan kesimleri destekliyor.​

Matematikten öte değişime odaklanın. Doğada güçlü her zaman kazanır. Bu hep böyledir. Güçlü olmak değişime ayak uydurmak lazım. Değişime ayak uydurmam içinde değişimi anlamak gerekiyor. Doğada kapitalist ama kimse sesini çıkartmıyor. Tanrıya inanıyorsanız mantıken kapitalizm doğru olduğunu düşünmeniz lazım. Çünkü sonuçta doğayı ve evreni tanrı yarattı. Tanrıya inanmasanız bile kapitalizm her yönden en doğru sistem.

İnsanlar herkesin eşit olduğu ve paranın olmadığı çocukça bir fanteziyi savunuyor. Bir de noel baba var uslu çocuklara hediye getirir.

Değişime ayak uydurmazsak yok olacağız. Bu her zaman böyledir.
Peki, sen kapitalizm = değişim gibi mi düşünüyorsun?
Bunun biraz hep en yenisi, bir şeye seni alıştırıp sürekli ihtiyacın var gibi hissetmen gibi tarafları da var. Bunların olması ülkeyi ayakta tutmaz bence. Her zaman en iyisi bizde olmak zorunda mı? (bireysel olarak ama, mesela bir elektronik alet gibi)
Bana saçma gelen kısmı bu yani.

Ha tabii ki değişim önemlidir. Yeni her zaman kötü değildir.
Ama şöyle bir durum da var, mesela bir örnek vereyim, Windows10 neyimize yetmiyor?
11 çok gerekli miydi?
Duvar kağıdını 10 duvar kağıdı yapsan görev çubuğunu da Windows10 yapsan hiçbir fark kalmaz ki resmen.
Benim 11'e geçmem gerekli değildi meraktan geçtim (ve 10'dan biraz daha iyi çalıştı gibi düşünüyorum), ama tasarım dışında yenilik çok az olmasına rağmen en iyisi bu gibi gösterilecek ve 11'e geçin denilecek, sisteme bağlı olarak. (bazıları direkt 11'e geçin cümlesini yapıştırır o ayrı)
Aynısı Windows10'da da olmadı mı?
Herkeste iyi çalışmayabiliyor. Kapitalizm her açıdan iyi değildir.
Ancak vurguluyorum ki, bunlar benim şahsi görüşüm.

Her şey ekonominin büyümesi, insanların karınca gibi organize olması ve maksimum yarar sağlamaya yönelik mi olmalı? İdealde her sistem mükemmeldir, ancak mükemmel bir şekilde uygulanması pek mümkün değildir. Bugünlere gelmemizi bana göre kapitalizm sağladı, iyi yönetilen toplumlar refaha kavuştu diğerleri hakkın hukukun eksikliği altında eziliyorlar.

Kapitalizmin şart olmasını tartışabilmek için koşulları belirlememiz gerekiyor. Şu anda komünist olmak isteyen bir devlet olursa; muhtemelen arkasına başkasının desteğini almadıkça günümüz kapitalist devletleri ile yarışamaz, geri kalır. Çağa ayak uydurmak için gerekli görünüyor ancak tüm devletleri ikna edip, küresel bir komünist yapılaşma sağlarsan kapitalizm şart değildir.

bence son derece gereksiz ve saçma bir şey.
Peki bir şey soracağım, biz kendi ülkemiz olarak kapitalist miyiz ve öyle değilsek biz de mi yok olacağız?
(benim fikrim iki sorunun cevabı da hayır)

Şu anda kapitalist ekonomi zorunlu. Bir gün dünya da komünist devrim olurda kapitalizm çöker o zaman gereksiz ve riskli bir şey olur.

Şu anda kapitalist ekonomi zorunlu. Bir gün dünya da komünist devrim olurda kapitalizm çöker o zaman gereksiz ve riskli bir şey olur.
Peki, bu kapitalizm konusunu çok araştırmadım, sadece kendi fikrimle o anki düşüncemi belirttim.
Yanlış birşey söylüyor isem özür dilerim. Zaten amaç bu konuyu tartışmak, sohbet etmek diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı