Kapitalizm vs Komunizm

Kapitalizm mi? Komünizm mi?

• Oy verenlerin toplamı
    211
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yorumların hepsini okudum. Karşı çıkmak istediğim tek kısım komünizmin insan doğasına karşı olduğu. Sorun kesinlikle bu değil. Demiştim zaten geliştirip adaletli bir şekilde uygulayabiliriz diye. Mesela alanında iyi, en üst noktalara ulaşmış bir doktor 50, stajyer 40 alır. Teknolojinin getirilerini de unutmayalım. Yine herkese her şeyi bol keseden daha doğrusu verebileceğimiz kadar verelim. Sütçü 20 bin yoğurt üretti ve 10 bin kişi varsa, herkese 1'er süt değil 2 süt verelim. İnsanlar ancak bu şekilde doyar. Marketler için, araba kiralamak için, restorana veya gezmeye gitmek için insanların kartları olsun. O kartlarla ayda 5 günlük tatil yapabilsinler mesela. Kimlik kartı gibi düşünün. İsterlerse bu tatili kullanmayıp daha fazla gıda maddesi alsınlar. Sistem aileye değil bireye göre çalışsın. Mesela 0-7 aralığı 1 tabak çorba ve 2 dilim ekmek alıyorsa, 18-45 yaş aralığı 2 tabak çorba alabilmeli doymazsa. İnsanların evinde salon, tuvalet, yatak odası ve televizyon gibi teknolojik aletler dışında birşey olmasın. Etrafta restoran gibi yerler olsun. Mümkün olduğunca herkes birbirinin ihtiyacını profesyonelce eğitimli bir şekilde karşılasın. Hem bir sürü meslek olursa işsizlik sorunu da olmaz. Bunu Türkiye gerçekleştiremez ama keşke bir ülkede bu sistem olsa da oraya gidebilsem. Bana göre en mantıklısı budur. Ayrıca bana göre kapitalizmi de anlatayım: İnsanların para kazanma hırsı yüzünden birbirini ezdiği, 1 tişörte üstünde Adidas yazıyor diye 20 TL'ye alabilecekken 200-300 TL'ye aldığı, insanların yaşamak için paraya muhtaç olduğu ve insanların mutluluğun parayla elde edildiğini düşünmesine sebep olan sistem. Para ile mutluluk olmamalı, çalışmakla mutluluk olmalı. Herkes aynı hakları kullanabilmeli ama bazıları seçtikleri mesleklerin sınıfından dolayı %1-10 arası bir oynamaya maruz kalabilmeli. Bu bile büyük bir etki yaratır. Çünkü 1 milyon insan olsa az çok tahmin edebilirsiniz yaşanacak farkları.

Diğer ülkeleri bilmem ama bence Türkiye için kapitalizm. Çünkü milletçe birazcik tembeliz.😛 Eğer devlet dediğiniz gibi temel ihtiyaçları karsilayacaksa ben dahil kimse çalışmak istemez ki. 3 kuruş için neden gelip patronların ağız kokusunu çekeyim? Devlet zaten gıda ve sağlık ihtiyaçlarımi karşılayacak.

Diğer ülkeleri bilmem ama bence Türkiye için kapitalizm. Çünkü milletçe birazcik tembeliz.😛 Eğer devlet dediğiniz gibi temel ihtiyaçları karsilayacaksa ben dahil kimse çalışmak istemez ki. 3 kuruş için neden gelip patronların ağız kokusunu çekeyim? Devlet zaten gıda ve sağlık ihtiyaçlarımi karşılayacak.
Dediğim kartlı sistem aracılığıyla buna da çözüm üretebiliriz. 60+, 0-7 yaş dışında sağlıklı bireylerin ekmeğini elde etmek için çalışması gerekecek tabii ki. Teknolojinin nimetlerinden de faydalanarak çok güzel bir sistem elde edebiliriz.

• Beğen
İfadeler: acv
Bana göre ikisi'de insanı "öpen" sistemdir aynı kakanın laciverdi, Adalet doğanın kanununda yok.

Bana göre ikisi'de insanı "öpen" sistemdir aynı kakanın laciverdi, Adalet doğanın kanununda yok.
İnsanı "öpen" sistem kapitlazimdir benim gözümde bu tartışmaya açık değildir. Eklersek komünizm adalet içerebilir ama kapitalizm içeremez. Kapitalizm sadece parayı ve adaletsizliği içerir. Asıl insan doğasına uygun olmayan benim gözümde paradır.

Arkadaşlar uygulama olarak sonuç ortada ama komünizm özünde sizce kötü bir görüş mü? Her şeyin güvenilir insanlar elinden yönetilmesi ve eşit miktarda dağıtılması kötü mü? Adalet diyeceksiniz ama adaleti de biz ekleyelim ne olur yani? Komünizm deyince herkes adalet deyip duruyor. Hangi görüş tam olarak uygulandı ki? Bizde fazladan adaleti eklesek ölür müyüz? Mesela boyu uzun olanın taburesini kısaltıp boyu kısa olanın taburesini uzatacak ne komünist ne de kapitalist tanırım ben. Olay insanlıkta başlar ve insanlıkta biter. Para olmayan bir dünyanın kime zararı olur ki? Bir düzine kağıt parçası için dünyayı yakıp yıktık. Artık düzgün eğitim verip bunlara dur dememiz gerekir diye düşünüyorum. Ama görüyorum ki karşı çıkanları çekemeyenler var; her ne kadar onlarda karşı olsa da kıskançlık yüzünden "ATM'a izmaritini denize" gibi laflar duymaktayız. Gidişatımız artık gerçekten geri dönülmez bir noktaya sonuna kadar yaklaştı. Biz geleceğimizi belirliyoruz şu anda. Bu kömür, petrol gibi fosil yakıtlar en az 20 sene daha kullanılsa buzulların erimesi epey hızlanır tahminimce; hâlbuki Güneş diye bir enerji ve ısı kaynağı var bakan kör oldukları için ne kadar basit ve maaliyetsiz olduğunu farkedemediler maalesef. Sizin düşünceleriniz nelerdir? Ben Komünist'im ama daha yeni plastik bir gözlük çerçevesine sırf gucci yazıyor diye yüklü miktarda para verdim. İşte ben de böyle Komünist'im. İyi günler.
Sosyal Demokrasi/Sosyal Liberalizm 👍

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı