Kapitalizm vs Komunizm

Kapitalizm mi? Komünizm mi?

• Oy verenlerin toplamı
    211
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz onu bunu boşverin bu ülke böyle gelmiş böyle gider. Ben bu halkın feraseti ile bu ülkenin bir yere geleceğini düşünmüyorum. Sağı solu, aynı şeyin laciverti. Bak meen lanet dünya da sadece para ve güç konuşur gerisi fasa fiso. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Peki komünizm neden çiftçiyi sömürüyor? Şehirde yaşayan ile tarımla uğraşana neden aynı şartları sunmuyor?

Bir sabah uyandığında tüm teknolojik aletlerini bırakıp tok karın uğruna buğday tarlasında çalışmak sömürü olmuyor mu? O kadar verdiğim emeğin karşılığı bu mu?

Bir kitlenin sömürülmediği sistem olmadı, olmayacak ve günün sonunda özgürlüğü en fazla sunan kazanır.
Aynı şartlar değil. Komunizm ve ya sosyalizmi yanlış biliyorsunuz.
Hem zaten , kapitalizmde adam 100tl alıyorsa ofislerde boş boş oturan adam 10000 alıyor. Yani her şekilde komunism haklı.
Komunizm demek , herkesin eşit olarak kendi payını alması demek.Yani sen a kadar iş yaptın 100 alırsın mesela. Başkası 3a iş yapar 300 alır.
Lütfen bilmeden konuşmayın.
Fazla çalışanın fazla kazanması gerektiğini düşündüğüm için yazıyı okumadan kapitalizme oyumu verdim. Cerrah ile kasiyerin aynı maaşı alması gerektiğini düşünmüyorum.
Fazla çalışan fazla maaş alıyor mu? İnşaat çalışanı haftada 100tl alıyor. Ayda 400 tl. Kasiyer asgari ücret olsa , 2000 alıyor. Cerah zaten para babası o zaman.

Komunizm demek , herkesin eşit olarak kendi payını alması demek.Yani sen a kadar iş yaptın 100 alırsın mesela. Başkası 3a iş yapar 300 alır.
Lütfen bilmeden konuşmayın.

Eşitlik her zaman adalet değildir.
Bir oto tamircisi ile doktora aynı parayı verirsen herkes oto tamircisi olur, çünkü hem arabalar daha zevkli hem de insanların muayenesi arabaların muayenesinden daha riskli.

Bir oto tamircisi ile doktora aynı parayı verirsen herkes oto tamircisi olur, çünkü hem arabalar daha zevkli hem de insanların muayenesi arabaların muayenesinden daha riskli.
Ya anlamıyor musun , eşitlik her zaman aynı şeyi almak değil. Hem kapitalizmi savunmak cahilliktir. Eğer bana onu savunuyorsan , cevap yazmayacağım zaten cevapda yukarıda.

Kemalizm gibi bir düşünce varken neden bunlar arasında seçim yapıyoruz ?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cevap veremeyip hakarete geçmişsin hayrola?

Savunmak ayrı bir şeydir.
Ayan beyan görünen ayrı bir şeydir.
Komünizm dediğin kadar masum olsaydı, şu an Çinin en zengin insanlarından birisi Mao nun öz torunu olmazdı.
İnsanoğlu fıtratı gereği aç gözlüdür. Fıtratına en uygun olan da liberalizmdir.
Sizinki ütopik bir hayal.
Komünizm, sosyalizm vs zayıf bir insanın diğer zayıf insanları da arkasına alarak güç kazanması ve liberalizmin imkanlarına kavuşması sürecinden başka bir şey değildir.

a kadar çalışsa demişsin ya işte o a nın miktarını kim belirliyor.
Ben maden ocaklarına giriyorum mesela benim çalışmam kaç a veya Hakkari'de askerdim 6 ay. Kimisi orada sürekli asker. Onlarınki kaç a?

Ben Hakkari'de askerken Kenan Doğulu, sırtında asker üniforması ile konser verip 30 bin TL ye bedelli yaptı. Onun yaptığı iş kaç a?

Komik olmayın.

Yanlış tıkladım :(

Komunizmde değerin ölçütü para değil diye biliyorum.
Tarihi araştırın sonra yorum yapın insanların kapitalizme nasıl imrendiğini göreceksiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı