Karadeniz Teknik vs Akdeniz üniversitesi

Hedeflerine ve yaşam şekline bağlıdır. Akdenizdeki sosyal ortam tabii ki daha öndedir ama KTÜ nün eğitiminin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Maddi olarak mütevazi bir eğitim hayatı geçireceksen Amsterdamda da okusan kafandaki ortamlara giremeyeceksin zaten. Hayatında birkaç şehirden başka yer görmemiş kulaktan dolma bilgilerle akıl verenleri çok dinlememeni öneririm. İngilizce bir şey söylesen seni vurabilirler vs. denmiş. Bomboş laflar. Her yerin dinamikleri farklıdır. Ne beklediğini en iyi sen bilirsin. İki seçimde de asıl önemli olacak olan üniversite yaşamın süresince senin ne yaptığın olacak.

Öncelikli amacım kaliteli bir eğitim almak.
İç Anadolu bölgesi dışına çıkmış birisi değilim.
Kendimi genel anlamda geliştirebileceğim yerin Akdeniz olduğunu düşünüyordum.
Şimdi yaşım da 23 sıradan bir yere gidip pişman olmak istemem.
Şöyle farklar da var mesela Akdeniz %100 İngilizce iken ktü %30 İngilizce.
Akdeniz'de okuyan arkadaşım var gayet iyi diyor, ktü'de tıp okuyan arkadasım da Akdeniz'e giderdim dedi bana. Arada kaldım açıkçası sadece şunun farkındayım teknik üniversitenin mühendislik bölümleri için daha iyi.
Net bir cevap verebilecek birisi yok mu?
Dipnot: Bir arkadas Adana çukurova'dan bahsetmıs bir defa Adana'ya gittim Türk yoktu eğitimi isterse hepsinden önde olsun gitmek istemem :D
@Baş-ül Adam @Görkem Say @SouuL @Melez Baytar @nc.abidin @Rosez @bombili @Ebu Zalim @elREYdeTURQUÍA @alperennn1 @diegoarmano

@AsilTÜRK

Şimdi bundan sonraki hayatının önemli bir kısmını etkileyecek bu değil mi? Eğer maddi durumun kötü değilse iki şehirde de 1'er hafta eğer zamanın yoksa en kötü 2'şer gün tatil yapıp zaman geçirmeni öneriyorum. Zor bir şey değil otobüs bileti alıp gidip otelde kalacaksın şehri gezer insanları yakından tanırsın. Senin yerinde olsam yapacağım şey bu olurdu. Kim ne yazarsa yazsın bizzat gidip tecrübe etmek gibisi yoktur. Üniversitelerin yakınlarındaki kafelerde oturur esnaflardan istihbarat edinirsin. Yaşın 23 hiç çıkmadım demişsin ama artık zamanı gelmiş hem biraz uzaklaşmış olursun hem iki şehri de görürsün.

@AsilTÜRK

Şimdi bundan sonraki hayatının önemli bir kısmını etkileyecek bu değil mi? Eğer maddi durumun kötü değilse iki şehirde de 1'er hafta eğer zamanın yoksa en kötü 2'şer gün tatil yapıp zaman geçirmeni öneriyorum. Zor bir şey değil otobüs bileti alıp gidip otelde kalacaksın şehri gezer insanları yakından tanırsın. Senin yerinde olsam yapacağım şey bu olurdu. Kim ne yazarsa yazsın bizzat gidip tecrübe etmek gibisi yoktur. Üniversitelerin yakınlarındaki kafelerde oturur esnaflardan istihbarat edinirsin. Yaşın 23 hiç çıkmadım demişsin ama artık zamanı gelmiş hem biraz uzaklaşmış olursun hem iki şehri de görürsün.

Dostum benim için eğitimin daha önemli olduğunu vurguladım.
Yani ktü'nün eğitimi iyiyse Akdeniz'i düşünmem bile.
Ayrıca Karadeniz'in insanı bağnaz bunu bilmek için gidip görmek gerekmiyor.
Dediğim gibi asıl amacım eğitimin kaliteli olması, eğitim iyiyse şehirdeki insanların çok bir önemi yok.

Akdeniz %100 İngilizce iken ktü %30 İngilizce.

%100 İngilizce eğitim mühendislik özelliklede bilgisayar mühendisliği için daha iyi bir seçim olur öte yandan diğeri de teknik üniversite ve eğitimi mühendislik konusunda daha iyi, mühendisliklerde 2. yabancı dil bile istenirken diplomanızda İngilizce mezunu olduğunuzun gözükmesi sizi bir adım öne çıkaracaktır. Ancak yine de bu iş okulda değil kişinin kendisine kalıyor, çok çok iyi bir üniversiteden mezun olmadığınız sürece CV'de üninin pek bir olayı yok altını doldurmak ve çevre kazanmak daha önemli. Ayrıca eğitim benim açımdan daha önemli yazmışsınız, okullardaki öğretim görevlilerinin cvlerini bakmanız gerekiyor.

Son düzenleme:
Öncelikli amacım kaliteli bir eğitim almak.
İç Anadolu bölgesi dışına çıkmış birisi değilim.
Kendimi genel anlamda geliştirebileceğim yerin Akdeniz olduğunu düşünüyordum.
Şimdi yaşım da 23 sıradan bir yere gidip pişman olmak istemem.
Şöyle farklar da var mesela Akdeniz %100 İngilizce iken ktü %30 İngilizce.
Akdeniz'de okuyan arkadaşım var gayet iyi diyor, ktü'de tıp okuyan arkadasım da Akdeniz'e giderdim dedi bana. Arada kaldım açıkçası sadece şunun farkındayım teknik üniversitenin mühendislik bölümleri için daha iyi.
Net bir cevap verebilecek birisi yok mu?
Dipnot: Bir arkadas Adana çukurova'dan bahsetmıs bir defa Adana'ya gittim Türk yoktu eğitimi isterse hepsinden önde olsun gitmek istemem :D
@Baş-ül Adam @Görkem Say @SouuL @Melez Baytar @nc.abidin @Rosez @bombili @Ebu Zalim @elREYdeTURQUÍA @alperennn1 @diegoarmano

KTU'nun egitimi daha iyidir ama dedigim gibi Trabzon yasanacak bir sehir degil ben sana bunu bir Samsun'lu olarak soyluyorum. Insani da cekilecek gibi degil. Oyle siddet veya vurma olaylarindan degil kafa yapilari cok degisiktir. Eger kazanabilirsen GTU cok cok iyi olur. 9 Eylul'de o konuda iyidir ama kampusu cok iyi degil haberin olsun. Bilgisayar muhendisligi kisinin kendisine oldukca bagli oldugu icin birazcik egitim kalitesinden kisip kampus yasamini dusunerek tercih yapmani oneririm zira universite yillarin bir daha gelmeyecek. Ancak sen bireysel olarak her zaman kendini gelistirme imkanina sahip olacaksin. Universitelerin son 5 yildaki siralamalarina bakmani oneririm. Eger bir universite duzenli olarak siralamada yukseliyorsa iyiye isarettir ancak yerinde sayiyor veya dusuyorsa o zaman ogrenciler orayi pek tercih etmiyor anlamina gelir.

Adana konusundaki dusuncene de hem soyle katiliyorum hem de katilmiyorum. Adana'nin bolgesine gore karsilasacagin insan tipi oldukca degisiklik gosterir. Eger sen carsi tarafina gittiysen yabanci uyruklu kisilerle karsilasma olasigin cok fazla. Ancak universite sehrin icinde degil zaten. Biraz disari dogru ve ona yakin olan semtler Adana'nin en elit semtleri. Universite cevresinde takildigin zaman Turk uyruklu olmayan insanlarla karsilasma olasigin pek yok. Universiteye giremiyorlar zaten.

illustration.jpg

Inanilmaz bir kampusu var ki fotografta kampusun diger yarisi da cikmamis. Her turlu sosyal aktivitesi de var. Universitenin kendi gym'i, yuzme havuzu, futbol ve basketbol sahalari, tiyatro ve acik hava etkinlik alanlari var. Festivaller olur, pek cok sanatci konser duzenler, tiyatro etkinlikleri yapilir, oldukca fazla ogrenci kulubu vardir. Icerisinde banka subelerinden tut Starbucks, Migros, berber - kuafor, fotograf studyosu, yeme - icme icin pek cok kantin, restorant ve kafe imkani var. Ingilizce hazirlik egitimi de oldukca iyidir. Ben orada ogrendim mesela. Kampus icerisinde tum toplu tasima araclari da ucretsizdir. Ayrica yemekhanesi hem cok ucuz hem de yemekleri lezzetli ve cesitlidir.

KTU'nun egitimi daha iyidir ama dedigim gibi Trabzon yasanacak bir sehir degil ben sana bunu bir Samsunlu olarak soyluyorum. Insani da cekilecek gibi degil. Oyle siddet veya vurma olaylarindan degil kafa yapilari cok degisiktir. Eger kazanabilirsen GTU cok cok iyi olur. 9 Eylül'de o konuda iyidir ama kampusu cok iyi degil haberin olsun. Bilgisayar muhendisligi kisinin kendisine oldukca bagli oldugu icin birazcik egitim kalitesinden kisip kampus yasamini dusunerek tercih yapmani oneririm zira universite yillarin bir daha gelmeyecek. Ancak sen bireysel olarak her zaman kendini gelistirme imkanina sahip olacaksin. Universitelerin son 5 yildaki siralamalarina bakmani oneririm. Eger bir universite duzenli olarak siralamada yukseliyorsa iyiye isarettir ancak yerinde sayiyor veya dusuyorsa o zaman ogrenciler orayi pek tercih etmiyor anlamina gelir.

Adana konusundaki dusuncene de hem soyle katiliyorum hem de katilmiyorum. Adana'nin bolgesine gore karsilasacagin insan tipi oldukca degisiklik gosterir. Eger sen carsi tarafina gittiysen yabanci uyruklu kisilerle karsilasma olasigin cok fazla. Ancak universite sehrin icinde degil zaten. Biraz disari dogru ve ona yakin olan semtler Adana'nin en elit semtleri. Universite cevresinde takildigin zaman Türk uyruklu olmayan insanlarla karsilasma olasigin pek yok. Universiteye giremiyorlar zaten.

Eki Görüntüle 1711845

Inanilmaz bir kampusu var ki fotografta kampusun diger yarisi da cikmamis. Her turlu sosyal aktivitesi de var. Universitenin kendi Gym'i, yuzme havuzu, futbol ve basketbol sahalari, tiyatro ve acik hava etkinlik alanlari var. Festivaller olur, pek cok sanatci konser duzenler, tiyatro etkinlikleri yapilir, oldukca fazla ogrenci kulubu vardir. Icerisinde banka subelerinden tut Starbucks, Migros, berber - kuafor, fotograf studyosu, yeme - icme icin pek cok kantin, restorant ve kafe imkani var. İngilizce hazirlik egitimi de oldukca iyidir. Ben orada ogrendim mesela. Kampus icerisinde tum toplu tasima araclari da ucretsizdir. Ayrica yemekhanesi hem cok ucuz hem de yemekleri lezzetli ve cesitlidir.

Hocam benim önceliğim hep İTÜ ve YTÜ tarafındaydı ama bazı sorunlar oldu düzenli çalışamadım.
Şu an bu 2 üniversiteye de uzağım çok az da olsa YTÜ'nün olma ihtimali bulunuyor fakat çok çok zor.
Karadeniz teknik ve Akdeniz arasında kalma sebebim bir yandan da bu. Sosyallik anlamında vs Antalya bana ço şey katar. Hem dili de %100 İngilizce turistlerle falan bayağı iyi sarar :D
Eğitim kalitesi de ktüden çok düşük değildir iş görür gibime geliyor.
Ama dediğim gibi daha iyileri olursa zaten düşünmem dokuz eylül gibi.
Ayrıca DGS'den geçiş yapacağım ben. YKS ile değil.
Bu attığınız görsel Adana'da değildir herhalde ben 1 defa gitmistim ama herhangi bir su birikintisi bile görememistim :D

%100 İngilizce eğitim mühendislik özelliklede bilgisayar mühendisliği için daha iyi bir seçim olur öte yandan diğeri de teknik üniversite ve eğitimi mühendislik konusunda daha iyi, mühendisliklerde 2. yabancı dil bile istenirken diplomanızda İngilizce mezunu olduğunuzun gözükmesi sizi bir adım öne çıkaracaktır. Ancak yine de bu iş okulda değil kişinin kendisine kalıyor, çok çok iyi bir üniversiteden mezun olmadığınız sürece CV'de üninin pek bir olayı yok altını doldurmak ve çevre kazanmak daha önemli. Ayrıca eğitim benim açımdan daha önemli yazmışsınız, okullardaki öğretim görevlilerinin cvlerini bakmanız gerekiyor.

Teknik bir üniversite'de nasıl oluyor da dil %100 olmuyor anlamış değilim.
Belki %100 olsa hiç düşünmeden ktü diyeceğim. Vallahi en iyisi gece gündüz ders çalışıp YTÜ falan yapmak gibi.

Hocam benim önceliğim hep İTÜ ve YTÜ tarafındaydı ama bazı sorunlar oldu düzenli çalışamadım.
Şu an bu 2 üniversiteye de uzağım çok az da olsa YTÜ'nün olma ihtimali bulunuyor fakat çok çok zor.
Karadeniz teknik ve Akdeniz arasında kalma sebebim bir yandan da bu. Sosyallik anlamında vs Antalya bana ço şey katar. Hem dili de %100 İngilizce turistlerle falan bayağı iyi sarar :D
Eğitim kalitesi de ktüden çok düşük değildir iş görür gibime geliyor.
Ama dediğim gibi daha iyileri olursa zaten düşünmem dokuz eylül gibi.
Ayrıca DGS'den geçiş yapacağım ben. YKS ile değil.
Bu attığınız görsel Adana'da değildir herhalde ben 1 defa gitmistim ama herhangi bir su birikintisi bile görememistim :D

Teknik bir üniversite'de nasıl oluyor da dil %100 olmuyor anlamış değilim.
Belki %100 olsa hiç düşünmeden ktü diyeceğim. Vallahi en iyisi gece gündüz ders çalışıp YTÜ falan yapmak gibi.
YTÜ nun dersleri donanım ağırlıklı diye biliyorum , ilk hedef yazılımcı olmaksa ders programlarına iyice bakın.

bana sorarsanız itu, odtu , ytu , bogazici , marmara , bilken vb. gibi uniler dışındakiler aynı değerlendiriliyor , illaki farklar vardır ama kritik farklar olacağını düşünmüyorum , belli bir yerden sonra iş kişide bitiyor gerçekten.

Ktu ün bilgisayar konusundaki teknik eğitimi, Akdeniz'den iyi olsaydı sıralaması da ondan daha iyi olurdu. Tekrar ediyorum o puanlar beleşten yazılmıyor, alınmıyor. Diğer bölümler bu konunun dışındadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı