Kargoda kırılan oyuncu laptopu

Ben de yeni aldığım Asus GL703Gm oyuncu laptobumun ikinci HDD'yi görmemesinden dolayı ASUS'a arıza talebi oluşturup UPS kargoya teslim ettim. İkinci el ürün olduğundan her türlü taşıma sorununa karşı imzalı kağıt istediler. Ben de bu kargoyu benim seçmediğimi ASUS'un talebi doğrultusunda teslim ettiğimi belirttim ve kağıdı imzalamadım. Kontrol edip kargoyu aldılar.

Sonra HDD değişimi ile gelen laptopu daha kargo gelmeden kargo şubesinden teslim alacağımı belirttim ve kargo görevlisinin gözü önünde kutuyu açtım ve kontrol edip teslim aldım. Dikkat etmek gerekiyor.

Paragrafın tamamını okuyamadım gözlerim yok olabilir çünkü. Bu Yurtİçi Kargo sürekli kafasına göre birine bırakıyor kargoları herhalde, forumda bir arkadaşın daha başına böyle bir şey gelmişti evde yoktu komşuya bırakılmıştı kargo.

Ben bu ülkede ki tüketici haklarını anlamadım gitti zaten. Büyük mağazalara gidiyorsun kapalı paket açmana, tutmana görmene test etmene izin verilmeyen ürüne dünya para veriyorsun. Kardeşim ben bunu görmeden nasıl alayım diyorsun maalesef kurallar bu şekilde diyor. Alıp gidiyorsun, beğenmiyor yada içine sinmiyor, geri götürüyorsun paketini açmışsınız alamayız diyor, ulan açmasam ben bunu beğenmeyeceğimi nereden bileceğim diyemiyorsun.

İnternetten ürün alıyorsun, firma kontrol etmeden teslim almayın diyor, kargocu imza almadan kontrol ettirmem diyor, ulan teslim aldıktan sonra kontrol etsem ne olacak diyemiyorsun.
Monitör alıyorsun, 3 taneye kadar ölü pikseli kabul edilebilir görüyoruz o yüzden arızalı kabul etmiyoruz diyorlar, ulan parayı ben veriyorum ve tek görevi görüntü aktarmak olan bir üründe 3 tane ölü piksel var, parayı ben veriyorum kabul edilebilirliğine sen nasıl karar veriyorsun diyemiyorsun.

Bunların hepsine diyemiyorsun diyorum, tabi ki diyebiliyorsun ama karşındaki dememişsin gibi davrandığı, kurallar bu şekilde cevabıyla her şeyi yapabileceğine inandığı için pek bir önemi olmuyor.
Ülkede tüketici hakları denen şey, muhatabın kişinin yasa açıklarını ne kadar iyi kullandığı ya da ar damarının ne kadar olmadığı ile doğru orantılı.

Kargo urunu sen diye baskasina teslim edemez.
Urun servisten geldiginde kurye senin yerine yan dukkandaki kimse onun imzasini almis olmali.
Urunum hasar gordu diye ugrasirsan bas edemezsin, cunku onlar hakli. Urunu teslim aldiktan sonra kargoya "urunu kirmissiniz" deme hakkin yok, alirken yapacaktin onu.
Senin icin en iyi opsiyon, "Urun bana teslim edilmedi, kuryedeki imza bana ait degil , bu vesileyle urunum kullanilamaz hale geldigi gibi 5 ay boyunca da kullanamaz durumdayim. Urunun hasar bedeliyle, 5 ay boyunca kullanilamaz hale gelmesinin ve eskimesinin payinin tarafima iadesini talep ediyorum" seklinde hukuki yollara basvur.
Yok oyle yan dukkana laptop birakma aymazligi. Sana teslim ettigini ispat edemezler, cunku senin imzan yok. Imza almadan teslim ettikleri aciga cikarsa yine onlar kabahatli. Her turlu burada sen haklisin.
Servisin kabahati yok, bos yere onlara sarma.

Kargo urunu sen diye baskasina teslim edemez.
Urun servisten geldiginde kurye senin yerine yan dukkandaki kimse onun imzasini almis olmali.
Urunum hasar gordu diye ugrasirsan bas edemezsin, cunku onlar hakli. Urunu teslim aldiktan sonra kargoya "urunu kirmissiniz" deme hakkin yok, alirken yapacaktin onu.
Senin icin en iyi opsiyon, "Urun bana teslim edilmedi, kuryedeki imza bana ait degil , bu vesileyle urunum kullanilamaz hale geldigi gibi 5 ay boyunca da kullanamaz durumdayim. Urunun hasar bedeliyle, 5 ay boyunca kullanilamaz hale gelmesinin ve eskimesinin payinin tarafima iadesini talep ediyorum" seklinde hukuki yollara basvur.
Yok oyle yan dukkana laptop birakma aymazligi. Sana teslim ettigini ispat edemezler, cunku senin imzan yok. Imza almadan teslim ettikleri aciga cikarsa yine onlar kabahatli. Her turlu burada sen haklisin.
Servisin kabahati yok, bos yere onlara sarma.
Evet bende " Kargom başkasına teslim edildiği için hasar tespit tutanağı tutturamadım cihazımın iadesini talep ediyorum " yazdırdım THH dilekçeme.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı