Karınca hobisi hakkında temel bilgiler

ÇokoMelih

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, ben yaklaşık olarak 3 yıldır bu hobiyle ilgileniyorum hobiye başlamak isteyenlere birkaç temel bilgi vereceğim.

1- test tüpü edinmek.
Öncelikle internet üzerinden veya bir medikalden (her medikalde olmuyor) bir test tüpü edinmek almışken 5-10 tane alın ileride test tüpü çok kirlenirse. İçindeki su biterse veya mite, küf gibi sebeplerden dolayı karıncaları transfer etmeniz gerekecektir.

2- Test tüpünü hazırlamak.
Bu video yardımcı olacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3- Kraliçe karınca bulmak.
Eğer sabırsız biri iseniz bu aşama sizi biraz zorlayabilir. Yeni başlayan birçok kişinin düştüğü hata kraliçeyi ormanda aramak ormanda aramak yanlıştır çünkü ormandaki otların içerisinde ve toprak zemini üstünde kraliçeyi görmeniz çok zorlaşacaktır. Bunun yerine düzlüklerde kaldırım gibi yerlerde aramanızı tavsiye ederim.
Kraliçeyi test tüpüne ekledikten sonra haftada bir bakın, yem verdiyseniz verdikten 2 gün sonrayemi alıp çok bakmadan geri kapatın.
4- bulduğum karıncanın kraliçe olduğunu nasıl anlarım?

unnamed (3).jpg

unnamed (2).jpg

Yukarıdaki görsellerde gördüğünüz gibi kraliçenin thorax(sırt kısımı) bu şekildedir işçinin ise sağdaki şekildeki gibi olacaktır. Bulduğunuz karınca kanatlı ise %50 Prenses/Kraliçe %50 prenstir prensler işinize yaramaz. Prenslerin çoğunlukla kafası thorax(sırt kısımı)ına göre küçük olur.
Not: Prenses döllenmemiş kraliçe demektir.
5-cins tespiti.
En sevdiğim hobici olan Hüseyin abinin makalesini eklere bıraktım :)
eğer bulamadıysanız Discord üzerinden bana üstten ve yandan net fotoğrafını atabilirsiniz Discord ID: 322024785116790785.
6- işçilerin çıkması.
Cinsten cinse değişiyor ama genelde 1.5-2 ayda ilk işçiler yumurtadan çıkar.

pseudomyrmex_gracilis_egg_to_ant.jpg

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf karıncaların yumurta evreleridir.
7-Besleme.
Belli başlı yerlerden temin edebileceğiniz canlı yemler, çeşitli meyveler, yumurta beyazı eğer (aphaenogaster, messor, tetramorium, oxyopomyrmex) gibi hasatçı bir cins besliyorsanız akdarı(muhabbet kuşu yemi), çim tohumu(aman dikkat üstüne su gelmesin) eğer üstüne su gelirse sabah kalktığınızda test tüpünün içinde çimin filizlendiğini görebilirsiniz :)

8-Transfer.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu videodan yararlanabilirsiniz.
9-Karıncalarım test tüpüne sığmayacak boyuta gelirse ne yapmalıyım?

Gaz betonu, alçı veya 3D yazıcıdan formicarium yapabilirsiniz veya test tüplerini bir birine bağlayarak formicarium yapabilirsiniz.
Test tüplerini birbirine nasıl bağlayacağım diyorsanız eczaneden orta boy şırınga alın, sonra internetten veya medikallerden test tüp tıpası alın 2. aşamada bahsettiğim gibi test tüplerini hazırlayın şırınganın yanlarını kraliçe karınca geçecek kadar delin test tüpü tıpasınıda aynı şekilde kraliçe geçecek kadar delin şırınganın deldiğiniz yerlere tıpaları yapıştırın tıpalara test tüplerini bağlayın, bu yöntem bana kalırsa formicarium yapmaktan daha kolay ve daha iyi, çünkü herhangi bir tüpte bakteri mite vb. olduğu zaman o tüpü çıkarıp başka bir tüp takabilirsiniz.

10-Formicarium yapımı.

11- karıncalarımın sayısı çok fazla besleyemiyorum.
Cevabı kolay outworld(beslenme alanı) yapacaksınız.

Umarım hobiye başlamak isteyen arkadaşlarıma bir nebze olsun yardımcı olabilmişimdir iyi forumlar.

Dosya Ekleri

• Cins_Tespitini_Kolaylastracak_Ipuclar.pdf
    818,6 KB · Görüntüleme: 290
Hocam bende Messor Stuctor kolonisi kurmak istiyorum. Bakımın kolay olduğu ve et canlı yem ihtiyacının olması sebebi ile. Şuan sadece test tüpüne ve pamuğa sahibim. İlk etapta yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Mevsimi bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı