Kariyerimi nasıl çizmeliyim?

The Tribal Chief

Hectopat
Makaleler
44
Merhabalar,

Çok kafaya taktığım ders beni hırpaladı. Tonguç 5'li Motivasyon Denemesini çözmeye çalıştım. Daha önce de söylemiştim.

Deniyorum, deniyorum, deniyorum... Sonuç? Olmuyor ve hiçbir soruyu anlamıyorum. Kendi derdimi açmak istemiyorum. Sadece kariyerim için bir şeyler düşünüyorum ve bundan dolayı bu konuyu açtım. Tek soru bile çözemedim. Yapmaya uğraştım.

Strese giriyorum diye bıraktım. 4 yıldan beri defalarca denedim. En uzun ders çalışma sürem 1.5 hafta. Ondan sonra bıraktım. İşin başına geçiyorum ve olmuyor diye hemen pes ediyorum.

Her konuda iradesizlik olmuyor. Sadece derste çalışmakta iradesizim. Bakalım ne olacak...

İşte çalışıyordum ve işten bazı sebeplerden dolayı çıktım. Tekrar başka bir işe başlayıp tablet alacağım.

Akademik kariyerim olmuyor. Dediğim gibi denemenin hepsini çözemedim (Hatta hiç çözemedim desem yeridir). Stres olmaktan bıktım. Akademik kariyeri tamamen bırakmalı mıyım? En azından strese girmem.

Bırakmam daha uygun gibi gözüküyor. Böyle olmaktansa bilgisayar mühendisliğinden ve yönetim bilişim sistemleri bölümünü okumadan vazgeçtim.

İleride üniversite okumanın bir anlamını olmadığını düşünüyorum. Denemede soru çözemediğim için bundan sonra da aklımda bir şey kalmamıştır diye düşündüm. O yüzden bırakmayı düşünüyorum.

Ayrıca hiç okumak istemiyorum. Ders çalışanları kıskanmıyorum fakat ben neden yapıyorum diye kafaya takıyorum. Ortalamanın altı bir öğrenci idim. Şu anda en kötü kişi ben olabilirim.

Nasıl düşünmeliyim ki strese atayım?

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Eğer ders çalışamıyor ve sevmiyorsanız bir işe girip o işte kendinizi geliştirebilirsiniz. 4-5 yıl kötü bir üniversiteye gideceğine iş hayatına atıl.

Eğer ders çalışamıyor ve sevmiyorsanız bir işe girip o işte kendinizi geliştirebilirsiniz. 4-5 yıl kötü bir üniversiteye gideceğine iş hayatına atıl.
En yüksek notum matematikti. Ama şöyle bir şey var; matematik ortalamam baya bir yüksetti. Aylar sonra bir baktım ve birde ne göreyim... Sorular çok basitmiş. Yani orta kitap olan Palme matematik soru bankasını çözemiyordum. Bu da demek oluyor ki; ortalamanın altında bir öğrenciyim.

Sonra kendi kendime: "Olmuyor arkadaş, zorlama ve sağlığından olma." dedim. Bu cümleyi daha dün sabah dedim.

Artık kurtuldum. İş hayatına atılıp para kazanmak istiyorum sizin dediğiniz gibi.

Olmuyor işte. Zorlamaya gerek yok.

En yüksek notum matematikti. Ama şöyle bir şey var; matematik ortalamam bayağı bir yüksetti. Aylar sonra bir baktım ve bir de ne göreyim... Sorular çok basitmiş. Yani orta kitap olan palme matematik soru bankasını çözemiyordum. Bu da demek oluyor ki; ortalamanın altında bir öğrenciyim.

Sonra kendi kendime: "olmuyor arkadaş, zorlama ve sağlığından olma." dedim. Bu cümleyi daha dün sabah dedim.

Artık kurtuldum. İş hayatına atılıp para kazanmak istiyorum sizin dediğiniz gibi.

Olmuyor işte. Zorlamaya gerek yok.

Yalnız baştan söyleyeyim iş hayatı zorlu ve sancılı geçecek dişinizi sıkın.

Seninle aynı sorunu ben de yaşıyordum. Bir hedefin olmayınca çalışasın gelmez tabii. Önce bir üniversite hedefle. Sonra ise bir sevdiğin malı hedefle. (araba vb.) Mesela ben Honda Civic Type-R istiyorum ve onunla motive oluyorum. Onun sürüş videolarını izlemek beni tatmin ediyor. Sonra bir bakmışım çalışma isteğim gelmiş.

Günümün her saatine kadar planlamasam da en azından sabah şunu yapacağım Total olarak bunları yapacağım diyebiliyorum. Sana da tavsiye ederim.

Seninle aynı sorunu ben de yaşıyordum. Bir hedefin olmayınca çalışasın gelmez tabii. Önce bir üniversite hedefle. Sonra ise bir sevdiğin malı hedefle. (araba vb.) Mesela ben Honda Civic Type-R istiyorum ve onunla motive oluyorum. Onun sürüş videolarını izlemek beni tatmin ediyor. Sonra bir bakmışım çalışma isteğim gelmiş.

Günümün her saatine kadar planlamasam da en azından sabah şunu yapacağım Total olarak bunları yapacağım diyebiliyorum. Sana da tavsiye ederim.
Deniyorum. Aklımda yönetim bilişim sistemlerinde lisanstan hemen sonra yüksek lisans yapmayı düşündüm. Ama nafile. Yaş 20 ve hala geç sayılmaz dedim fakat üstte yazdığım gibi ders çalışınca stres oluyorum ve bu beni takıntımı arttırıyor.

4 yıldır ders çalışmayı denedim ve olmadığını söyledim. Stres bazı yüzünden bazı kişisel(ruhsal ve duygusal bozukluk) sıkıntılarıma engel oluyor ve böyle olunca da ilacım artıyor.

Ben onun yerine 2500 TL'lik tablet alma fikri var. Bunu düşünerek işte çalışmaya motivasyon buluyorum. Yani iş bulup çalışasım var.

Deniyorum. Aklımda yönetim bilişim sistemlerinde lisanstan hemen sonra yüksek lisans yapmayı düşündüm. Ama nafile. Yaş 20 ve hala geç sayılmaz dedim fakat üstte yazdığım gibi ders çalışınca stres oluyorum ve bu beni takıntımı arttırıyor.

4 yıldır ders çalışmayı denedim ve olmadığını söyledim. Stres bazı yüzünden bazı kişisel(ruhsal ve duygusal bozukluk) sıkıntılarıma engel oluyor ve böyle olunca da ilacım artıyor.

Ben onun yerine 2500 TL'lik tablet alma fikri var. Bunu düşünerek işte çalışmaya motivasyon buluyorum. Yani iş bulup çalışasım var
İnşallah mutlu olursun ve iş bulabilirsin. Başarılar.

Geri
Yukarı