Kariyerimi nasıl yönlendirmeliyim?

prooyucuxx

Picopat
Öncelikle herkese merhaba. Bu sene YKS sınavına gireceğim. Sayısal bölümü öğrencisiyim. Yabancı dile ( İngilizce ) meraklıyım. Yani üstüne yoğun bir şekilde gidip öğrenebilirim. Onun haricince teknoloji, donanım, bilgisayar gibi dalları seviyorum. Sağlık bölümünü hiç düşünmedim.
Öncelikle 2 sorum var.

1. sorum şu: Sizce kamu yazılım mühendisliği mi özel sektör mühendisliği mi? Başlangıç maaşları farklı. Kamuda çalışan ile özel sektörde çalışmamın ne gibi avantajları veya dezavantajları olur?

2. sorum da: Sizce başka hangi mesleklere yönelebilirim? YKS sınavında ilk 40-50 bin bandında yapabilirim, yapacağım da. Gerektiğinde gözünü karartan birisiyim. Sizce kariyerimde hangi noktalarda risk almalı veya almamalıyım? Cevap yazacak tecrübeli abilerime, ablalarıma şimdiden teşekkür ederim. 😊

Gümrüklü sahada bulunan özel şirkette yazılım uzmanıyım. Yani devlette çalışan yazılımcılar ve polis memurları ile iç içeyiz.

Ben onlardan rahat rahat 5 kat fazla çalışıyorum. Devlete karşı söz hakkın 0.

Dikkatli seçim yap lütfen.

Okul başarılarını yüksek tutup, seçtiğin alanda da kendini güzelce geliştirip, yurt dışına gitmeni tavsiye ederim.

Ne yönden mesela. Konuyu biraz açar mısınız? Sonuçta mühendis olarak alıyorlar. Ne yapıyor olabilirler ki?
Mesai vermezler. Bayramda iş var diye tatil yaptırmazlar. İşin olmayan şeyi yapmanı isterler. Zam istersin laf söylerler, beğenmiyorsan git derler.

Memur biri bunları yaşamaz. Mühendis olarak çalışan memuru kast ediyorum. Polis vb. buna dahil değil...

Yeni konular

Geri
Yukarı