Karne azarlarından kurtulmak

244012

Hectopat
Makaleler
7
Bu sefer de beğenmeyecekleri kadar düşük bir notla geleceğim. Diğer senelerde yaptıklarım sebebiyle bir anda toparlayamadım. Bu konuda ne yapacağım?

Son 1 ayda açtığın konulardan bazıları. Lafla peynir gemisi yürümez. Birileri beni azarlar mı şu notlardan diye düşüneceğine bu puanı alsam ne yapabilirim şeklinde düşüneceksin. Kendin, geleceğin, koyduğun hedef için çalışacaksın. Annen baban aferin deyip pohpohlasın diye değil.

Herkes okuyacak diye de bir şey yok. Lisedir, üniversitedir öyle ya da böyle bitiyor. Asgari ücrete, insan sıfatına koyulmadığın bir işe girersin. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu anlarsın. O zaman kendin için okumak nedir belki daha iyi anlarsın.

Bunları yaptığında, sözde bırakmayıp icraat da gösterdiğinde başarı elde edebilirsin kapasitene göre.

Son 1 ayda açtığın konulardan bazıları. Lafla peynir gemisi yürümez. Birileri beni azarlar mı şu sınavdan düşük aldığımı düşüneceğine bu puanı alsam ne yapabilirim şeklinde düşüneceksin. Kendin, geleceğin, koyduğun hedef için çalışacaksın. Annen baban aferin deyip pohpohlasın diye değil.

Herkes okuyacak diye de bir şey yok. Lisedir, üniversitedir öyle ya da böyle bitiyor. Asgari ücrete, insan sıfatına koyulmadığın bir işe girersin. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu anlarsın. O zaman kendin için okumak nedir belki daha iyi anlarsın.

Bunları yaptığında, sözde bırakmayıp icraat da gösterdiğinde başarı elde edebilirsin kapasitene göre.

Tabii ki. Bunu sorma sebebim zarardan başka bir şey gibi gözükmemem. Bir nebze durumu hafifletmek istiyorum. Bu ve buradaki konuların bir kısmı da o sebeple var.
Toparlamaya uğraşacaksın. Lise çok ağır bir müfredata sahip değil. 4 yılın dersini 365 günde halledilebilir. Ya da paşa paşa azarını yiyeceksin.
Bu karneyi kastetmiştim. Sonraki yıla düzeltemezsem ayrı.

Kimse israf değildir. Yeni neslin sorunu vizyonsuzluk. Vizyonsuz çocuklar. Hayatı akışa bırak diyorlar ya gülüyorum bu lafa. Hayat akışa bırakacak kadar ucuz değil. Hayatına dair kısa - orta - uzun vadeli hedef koymayan insanların başarılı olabildiğini görmedim. Burası Türkiye. İş az, rakip çok.

Planlı yaşa, hedef yok. Gerekliliklerini yap. Yağmur duasıyla yağmur yağmıyor.

@244012 7/24 olmak değil, eğer derslerine yeterli zaman ayıramadığını düşünüyorsan gerekirse bırak bile yani. Geleceğin daha önemli ve ararsın burda kaybettiğin zamanı. Senden büyük olduğum için ve zamanında yaptığım hataları bildiğim için sana bu tavsiyeyi veriyorum. Yoksa hayatına karışma hakkım asla yok tabi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı