Çözüm Kasa çalışıyor ama monitör, klavye ve fareye güç gelmiyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

The Elite

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği
Gençler merhaba, öncelikle şunu belirteyim bilgisayarımı alalı yaklaşık bir sene oldu ve aldığımdan itibaren bu problemle karşılaşıyordum. Bilgisayar ara ara donuyor birkaç saniye sonra da monitöre, klavyeye ve Mouse'a giden güç kesiliyordu ama kasa ışıkları fanları vs. çalışmaya devam ediyordu. Bilgisayarı 5 açışımda bir kere oluyordu bazen. Bazen de arka arkaya iki kere olabiliyordu. Çok düşündüm denedim acaba ne yapınca bu oluyor yoksa rastgele mi oluyor diye. İnternetten çok çözüm aradım ve buraya da birkaç ay aralıkla 2 kere konu açtım. Bu lanet problem internette de bir sürü kişinin başına gelmiş sanırım birçok konu vardı bununla ilgili açılan. Hatta benim açtığım konularda da bende de aynı problem var diyenler vardı. Dediğim gibi çok araştırdım ancak tam bir çözüm bulamadım. Açıkçası internette gördüğüm her şeyi de yapmaya çekiniyordum çünkü çözüm yazanların çoğu (yabancı forumlarda) RAM sök yok yeni RAM al tak yok PSU değiş gibi çözümlerdi. Öyle tak diye yeni PSU, RAM alıp deneyecek durumda değiliz hepimiz. Bu nedenle neyse olsun artık ne yapayım böyle kullanırım diyordum ancak son birkaç haftada arka arkaya üç kere mi olmadı, oyun oynarken mi gitmedi (normalde oyun oynarken hiçbir zaman olmazdı bu problem) artık dedim yeter. Sorunun anakartta veya bağlantılarında olduğunu düşündüğüm için ona göre çözümler denedim ve sonunda başardım. Yaptığım şeyleri buraya yazmak istiyorum çünkü bu sorun gerçekten berbat belki birisine çözüm olur diye yazıyorum:

Öncelikle kasanın içini açtım (normalde hardware bilgim fazla olmadığı için çekinirdim kurcalamaya ama tak etti artık.) anakarttan ekran kartını söktüm, daha sonra RAM'leri söktüm (2 adet vardı). Söktükten sonra biraz bekleyip RAM'leri geri taktım iyice oturduğuna emin oldum. Daha sonra anakarta giden güç kablosunu ve SATA kablosunu iyice ittirdim yerine (SATA kablosunu direk çıkarıp iyice taktım ama güç kablosunu çıkaramadım klipse basılı tutup bayağı bir çektim ama olmadı en sonunda yerine ittim ben de) ve bence çözüm olan asıl şey BIOS pilini çıkarmam oldu. BIOS pilini çıkarıp yaklaşık 25 dakika kadar bekledikten sonra tekrar taktım ve o 25 dakikada ara ara kasanın Power tuşuna bastım (tabii ki bunların hepsini yapmaya başlamadan önce kasayı fişten çektim. Dediğim gibi BIOS pilini de taktıktan sonra ekran kartını tekrar yerine takıp sabitledim ve kasayı tekrar çalıştırmayı denedim ancak çalışmadı fişten söküp tekrar her şeyi yerine ittirdikten sonra tekrar denedim bu sefer çalıştı ve açıldığında ayarlarınız sıfırlanmış yapılandırmak için F2'ye basın gibi bir yazı geldi bastım F2'ye BIOS ayarlarımı yaptım ve bilgisayarım aynen açıldı şu an sorunsuz kullanıyorum ayrıca bilgisayarın açılış BIOS hızı da arttı. Umarım çözüm olur birilerine. Bende bu problem varken internetten cevap bulamamıştım belki bu cevap birilerine faydalı olur. Teşekkürler.

Böyle düşünmeniz çok güzel bir şey. Ayrıca sorununuzu çözdüğünüz için adınıza sevindim.
Teşekkürler, ben de yaşadığım için anlıyorum. Halden anlayıp, ben kendi problemimi çözdüm bana yeter dememek lazım.

Hocam O.C bilginiz var ise işlemciye bir miktar O.C yapıp Cinebench testi yapabilir misiniz? Gidip gitmeyeceğini merak ettim. Bu sorunu ben de yaşıyorum ve aylarımı vermişimdir ama ben de sadece sabahları kalktığımda gittiği için çok da sorun yapmadım. Buna ek olarak da O.C yaparsam işlemciye, örneğin 3.9 Ghz direk gidiyor Cinebench testinde.

Hocam O.C bilginiz var ise işlemciye bir miktar O.C yapıp Cinebench testi yapabilir misiniz? Gidip gitmeyeceğini merak ettim. Bu sorunu ben de yaşıyorum ve aylarımı vermişimdir ama ben de sadece sabahları kalktığımda gittiği için çok da sorun yapmadım. Buna ek olarak da O.C yaparsam işlemciye, örneğin 3.9 Ghz direk gidiyor Cinebench testinde.
Usta valla fazla bilmiyorum overclock falan hiç uğraşmam benim için daha iyi yeni halledebildim zaten sonra daha çok içine etmeyeyim :)

@The Elite kral yazdıkların 3 yıl sonra da olsa işime yaradı 3 gündür araştırıyordum aynı sorunu anlattıklarını yaptım şu an PC'den yazıyorum kralsın <3
Çok sevindim ustam umarım bir daha hiç sorun yaşamazsın 🙂.

Geri
Yukarı