Kasa Değişikliği Sonrası Görüntü Gelmiyor

Ejecta

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar. Bugün yeni bir kasa aldım ve sistemimi bugün o kasaya taşıdım. Tüm bağlantıları doğru yaptığıma da eminim fakat Power tuşuna basınca ekrana görüntü gelmiyor. Ekran kartı fanları, işlemci fanı dönüyor klavye ışığı, mouse ışığı yanıyor. Hatta profil bile değişebiliyorum klavyenin RGB tuşlarından. Ne yaptıysam görüntü alamadım. RAM'ları çıkartıp taktım, BIOS pilini söktüm, beklettim taktım, işlemciyi söküp taktım, akla gelebilecek her şeyi söktüm ve tekrar taktım. HDD ve SSD takmadan da görüntü almaya çalıştım sonuç aynı. Uzay sistemi şeklinde de görüntü gelmiyor. Sanırım anakarta zarar verdim. Size iki sorum olacak; birincisi anakart yandıysa fare ve klavye ışıkları yanar mı? İkincisi bir şekilde işlemciye zarar vermiş olabilir miyim? Yardımlarınızı veya önerilerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• 7CCE9242-C8B1-4104-9AD5-17DC81266CA1.jpeg
    7CCE9242-C8B1-4104-9AD5-17DC81266CA1.jpeg
    109,7 KB · Görüntüleme: 92
  • 22611DAD-8691-4E04-9D16-A3766A60E606.jpeg
    22611DAD-8691-4E04-9D16-A3766A60E606.jpeg
    90,8 KB · Görüntüleme: 95
Merhabalar. Bugün yeni bir kasa aldım ve sistemimi bugün o kasaya taşıdım. Tüm bağlantıları doğru yaptığıma da eminim fakat Power tuşuna basınca ekrana görüntü gelmiyor. Ekran kartı fanları, işlemci fanı dönüyor klavye ışığı, mouse ışığı yanıyor. Hatta profil bile değişebiliyorum klavyenin RGB tuşlarından. Ne yaptıysam görüntü alamadım. RAM'ları çıkartıp taktım, BIOS pilini söktüm, beklettim taktım, işlemciyi söküp taktım, akla gelebilecek her şeyi söktüm ve tekrar taktım. HDD ve SSD takmadan da görüntü almaya çalıştım sonuç aynı. Uzay sistemi şeklinde de görüntü gelmiyor. Sanırım anakarta zarar verdim. Size iki sorum olacak; birincisi anakart yandıysa fare ve klavye ışıkları yanar mı? İkincisi bir şekilde işlemciye zarar vermiş olabilir miyim? Yardımlarınızı veya önerilerinizi bekliyorum.
RAM'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çıkartıp tekrar takar mısınız.
Tornavida ile anakartın metal kısımlarına biraz temas eder misin ? RAM değiştirmek işe yaramadıysa.

Evet 2 farklı ram ile 2 farklı slot denedim.
RAM'in slotunu değiştirip denediniz mi?
Statik elektrikten dolayı anakartın sigortası atmış olabilir. Yani kısa devre olmuş anakart.
Sadece anakart kutusunun üstünde termal macun yeniledim işlemciyi bile sökmedim, bilmiyorum açıkçası ben de anakarttan şüpheliyim. Bir de bilgisayar açıkken power tuşuna basar basmaz kapanıyor ayrıca bir şüpheye sürükledi beni.

Evet 2 farklı ram ile 2 farklı slot denedim.

Sadece anakart kutusunun üstünde termal macun yeniledim işlemciyi bile sökmedim, bilmiyorum açıkçası ben de anakarttan şüpheliyim. Bir de bilgisayar açıkken power tuşuna basar basmaz kapanıyor ayrıca bir şüpheye sürükledi beni.
Jumper ile BIOS sıfırlamayı dener misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tek slot RAM deneyiniz. Sisteminizdeki işlemciyi bilmiyorum fakat onboard görüntü alabiliyorsanız HDMI anakarta takınız aksi halde ekran kartında takılı kalsın. Aradaki kabloları da değiştirmeye çalışın farklı monitör deneyin. Statik elektriği boşaltma yöntemleri vardı onları da deneyebilirsiniz. Denedikten sonra hala olmuyorsa donanımsal bir zarar söz konusu.

Edit: Bugün kendim 2 RAM ile deneyince açılmayan sistem tek RAM ile açıldı.

Merhaba sistemi televizyona bağladım bu görüntü geliyor fakat monitörde yine ekran yok.

Dosya Ekleri

• A5E0B45F-CABC-4E38-8C3E-DB01B76686C7.jpeg
    A5E0B45F-CABC-4E38-8C3E-DB01B76686C7.jpeg
    103,4 KB · Görüntüleme: 109
Merhaba temizleme, kasa değişme gibi şeylerde %70 CPU veya anakart sorunu oluşuyor. Değişim yaparken eğer CPU'yu söktüyseniz CPU veya anakartın pinlerine zarar vermiş olabilirsiniz dikkatlice yeniden söküp pinleri fener yardımıyla kontrol eder misiniz?

Veya sökerken küçk bir temassızlık olmuş olabilir yeniden CPU'yu sök tak yapmanızı tavsiye ederim.

Eğer bunlar olmazsa biosunuzu sıfırlamaya çalışın hiçbiri olmadı bilgisayarınız kapalı iken (PSU'yu fişten çekerek) Power SW kablosunu söüp o 2 pine bir kontrol kalemi ile kontrol edin ışık yanıcak mı yanmazsa eğer büyük ihtimal statik elektrik yok demektir. Eğer yanarsada PSU kablonuzu takip kontrol kalemi ile 2 pine basarak kontrol edin yanıcak mı (kontrol kalemini sakın oynatma veya kaldırma.) eğer yanar ve bilgisayar aynı şekilde açılırsa sorunun CPU'da olma ihtimali var.

Bu dediklerimi yaptıktan sonra elinize bir şey geçmez ise eğer bilindik bir bilgisayarcı ya gösterin yoksa eğer herhangibir bilgisayarcı ya önce gidip sorun düzgün cevap alırsanız eğer bende siz yaparken yanınızda durabilir miyim de kabul ederse kasanı kontrol ettir etmezse çık başkasına git.

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Sanırım sorun SSD'de. Reboot and select proper Boot device hatası alıyorum. Sorun ne olabilir?
+
Hepinize teşekkür ederim. Sorun SSD içerisindeki işletim sisteminin çökmesiymiş. Sistem çökük olduğundan ve monitörüm BIOS kısmına girmediği için sorunu donanımda aradım. Televizyona bağladığımda BIOS ekranına ulaşabildim ne yaptıysam içinde Windows kurulu olan SSD'de Windows'u başlatamadım. En son format atarak çözüm bulabildim.

Geri
Yukarı