Kasa Fan Hızını Anakart Üzerinden Kontrol Etme

Utkusazli

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Kısa süre önce bir sistem topladım. Sistemde anakartım Gigabyte B450M S2H ve kasam da 650 Watt PSU'lu Frisby Gamemax Raptor. Öncelikle konuya direk Frisby kasa ve PSU berbat diye gireceklere hitaben diyorum ki; Evet, berbat. Konu bulanmasın da konuya odaklanalım.

Bu kasada önde 3, arkada da 1 tane olmak üzere toplamda 4 tane RGB aydınlatmalı fan var ve bu fanlar şöyle bir Hub'a bağlı. Yani led için de pervane için de enerji bu Hub'dan geliyor ve bu Hub direk olarak PSU'dan güç alıyor.

385939

İşin kötü tarafı kumanda üzerinde LED'leri kapatma seçeneği bulunsa da fan hızına müdahele diye bir şey yok. Anakarta bağlı olmadığı için BIOS'tan da hızını belirleyemiyorum. Ben bu fanların hızını BIOS'tan ya da başka herhangi bir şekilde belirleyebilmek ya da tamamen kapatabilmek istiyorum. Bunun bir yolu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hub'ın fan kontrol ayarı yoksa kontrol bilgisini anakarttan alacak şekilde tasarlanmış olmalı. Bu durumda Hub'ın anakart için bir bağlantısı olmalı. Varsa bu kabloyu anakartta kontrol edilebilen bir fan girişine bağlayın. Yoksa kontrol imkanı da olmayabilir.

Böyle bir kablo olduğunu hatırlamıyorum ama umarım varsa da atmamışımdır. Eve gidince yine bakıcam eldeki kablolara. Ve hubı da incelicem ekstra bir giriş var mı diye. Çok teşekkür ederim.

Hub'ın fan kontrol ayarı yoksa kontrol bilgisini anakarttan alacak şekilde tasarlanmış olmalı. Bu durumda Hub'ın anakart için bir bağlantısı olmalı. Varsa bu kabloyu anakartta kontrol edilebilen bir fan girişine bağlayın. Yoksa kontrol imkanı da olmayabilir.
Huba bağlanan kablolar anakartın sysfan soketine uygun değil ne yazık ki.

Anakartınızda zaten 2 fan kontrolcünüz var, hepsini birden kontrol etmek istiyorsanız buradaki gibi bir çoklayıcı ile fanlarınızı anakart üzerinden kontrol edebilirsiniz.
Tekrar merhaba. Hub'da powera bağlanan kablonun yanında boşta şöyle bir soket girişi daha var. Bu soket girişinin üzerinde ve kullanma kılavuzunda 12V soket girişi olduğu yazıyor. Bu anakarttan bağlantı alınıp bağlanabilecek bir soket mi acaba?

386417

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı