Kasa fanı bozuldu

Attığın görselden yola çıkarak sölüyorum, power adaptoru güç kaynağından çıkan molex ile bağladım. Connect to motherboard dediği ucu da anakartın SYS_FAN1 portuna bağladım. Ardından resimde fan adaptor ucunu da konuda anlattığım gibi kasa fanım ile bağladım.
O zaman geçmiş olsun ne diyim.. her şey doğru görünüyor burdan.

Hocam sanırım '+' kutubu olan kabloyu '-' kutup ile karıştırmışsınız veya pwm çıkışı da olabilir. Bu yüzden kısa devre olmuş. Anakart sys_fan çıkışını kurtardıysanız ne mutlu size.
CPU fanını çoklayıcıyla bağladım herhangi bir sorun yok şuanlık.
Acaba doğru bağlama şekli nasıl, 2 tane daha fanım var bağlamak istiyorum fakat gene yakarım diye korkuyorum :D

Sendeki fanlar üç pinli pwm değil voltaj kontrollü yani pwm fanlar dört pinlidir bunlar 12 voltu kesik kesik gönderirir voltaj gönderme aralığı uzarsa fan hızı düşer , üç pinliler voltaj kontrollü adı üstünde gönderilen voltaj düşer fan hızı azalır. kabloya baktım biraz tam anlamadım nasıl çalıtığını pwm sinyalini anakarttan alıp güçüde molex'ten dağıtıyor gibi bunu kullanman için dört pinli fan lazım gibi (emin olmamakla). Bu arada anakartın 3 pinli fanda destekliyor direk çoklayıcıda kullanabilirsin

Geri
Yukarı