Kasa fanı ne tarafa doğru takılmalı?

Blackfox07

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Merhabalar,
Ben Dark marka bir kasa fanı aldım.
Bugün elime geldi ama ne tarafa doğru takmam gerekiyor tam çözemedim.
Kasa fanını ön tarafa takacağım ama ne yönde takmam gerekiyor?
Kasam Corsair Spec 01.

P01019-181137.jpg

P01019-181143.jpg

Bir de herhalde hediye göndermişler.
Güzel olmuş.

P01019-181459.jpg

Son düzenleme:
Uzerinde Dark yazan taraf sticker yapiştirilmis taraf her zaman hava ufler ama ne tarafa takacagin sana kalmis.
2 Turlu kullanim vardir;
1 Havanin gireceği fan.
2 Havanin ciktigi fan yani egzoz fan

Kasanin 2 tarafinda da fan bolmesi ve yeteri kadar fanin varsa bir tarafi giris için diger tarafi cikiş yani egzoz fanlar için kullanmalisin.
Ama tek tarafli kullanacaksan icerideki havayi disariya verecek sekilde ayarlaman daha saglikli olacaktir.
Kasanin kapaklarini da tam kapatmayi ihmal etmeyin.

İcerideki havayi dişariya aktarmak için kullanacaksaniz evet.
Bu biraz kişisel bir konu oldugu için ve kasa da baska fan girisi olup olmadigini bilmedigim için net cevap veremiyorum.

Nereye takarsaniz takin sticker olan taraf arkadan havayi alip öne dogru üfleyecektir seçim sizin ihticlariniza kalıyor.

İcerideki havayi dişariya aktarmak için kullanacaksaniz evet.
Bu biraz kişisel bir konu oldugu için ve kasa da baska fan girisi olup olmadigini bilmedigim için net cevap veremiyorum.

Nereye takarsaniz takin sticker olan taraf arkadan havayi alip öne dogru üfleyecektir seçim sizin ihticlariniza kalıyor.
Eğer kasanın önünden hava tahliyesi yaparsan arkasından da hava alman gerekir. Arkada tek fan yeri olduğunu düşünerek bu hiç mantıklı değil. İçeri her zaman daha güçlü hava alınması en ideali. O yüzden önden hava alınır arkadan ve üstten hava tahliyesi yapılır.

Son düzenleme:
Eğer kasanın önünden hava tahliyesi yaparsan arkasından da hava alman gerekir. Arkada tekdan yeri olduğunu düşünerek bu hiç mantıklı değil. İçeri her zaman daha güçlü hava alınması en ideali. O yüzden önden hava alınır arkadan ve üstten hava tahliyesi yapılır.

Bu konu kesin şu sekildedir denilebilecek bir şey degil GPU ve CPU ureticileri bile çogu zaman bu konuda kararsiz kalip farkli yontemler tercih ediyorlar dedigim gibi bence deneyip sonuc odakli kişisel bir tercih yapilabilir en iyi soğuma nasil gerceklesiyorsa onu tercih edin diyebilirim 2 secenek var zaten 😊 ornek verecek olursak PC'nin onunde isitici kullanan bir kullanici vardir ofiste onun kasanin icine hava akitmasi cok mantikli olmiycaktir vs.. Antalya'da farkli Erzurum'da farkli sonuclar alinabilir. Uzun konular.

Bu konu kesin şu sekildedir denilebilecek bir şey degil GPU ve CPU ureticileri bile çogu zaman bu konuda kararsiz kalip farkli yontemler tercih ediyorlar dedigim gibi bence deneyip sonuc odakli kişisel bir tercih yapilabilir en iyi soğuma nasil gerceklesiyorsa onu tercih edin diyebilirim 2 secenek var zaten 😊 ornek verecek olursak PC'nin onunde isitici kullanan bir kullanici vardir ofiste onun kasanin icine hava akitmasi cok mantikli olmiycaktir vs.. Antalya'da farkli Erzurum'da farkli sonuclar alinabilir. Uzun konular.
Aslında doğru söylüyorsun. Ancak kasa üreticileri genellikle kasaları önden hava alacak şekilde yapıyorlar. O kasalarda da arkadan hava almaya çalıştığında içeri gelen hava yetersiz oluyor. Arkadan hava alan bir sistem yapmak için üst tarafta da 2 adet fan yuvası olması daha ideal olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı