Kasa fanı önerisi

Waisman

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
ASUS PRIME Z790-A WIFI
İşlemci
i9 13900k
Son düzenleyen: Moderatör:
Ana kaleminiz performanssa corsairden uzak durmanızı öneririm. Zira performanstan ziyade kendine özel uygulaması ve şıklığıyla fiyatlanıyor. Performans için noctua industrialppc fanlara bakabilirsiniz. Daha sessiz isterseniz noctuanın redux fanları da olabilir.

Arctic P12, Akasa Viper Black modelleri alınabilir. Tane fiyatı 200₺ gibi fiyatlandırılmaktadır.
Eğer dersenmiz para önemli değil Noctua fanlardan tercih edebilirsiniz. Ama bence kasayı fanlarla doldurun.

Son düzenleme:
Arctic P12, Akasa Viper Black modelleri alınabilir. Tane fiyatı 200₺ gibi fiyatlandırılmaktadır.
Eğer dersenmiz par önemli değil Noctua fanlardan tercih edebilirsiniz. Ama bence kasayı fanlarla doldurun.
kasayı fanla doldurmak her zaman iyi sonuç vermiyor. İçerde dengesiz bi hava akımı yaratmak soğumadan ziyade ısınmaya yol açabilir. Ana mantık içeriye soğuk havayı almak ısınan havayı çıkarmak. Isınan hava içeride sirküle olduğu sürece bi manası yok

Kasayı fanla doldurmak her zaman iyi sonuç vermiyor. İçerde dengesiz bir hava akımı yaratmak soğumadan ziyade ısınmaya yol açabilir. Ana mantık içeriye soğuk havayı almak ısınan havayı çıkarmak. Isınan hava içeride sirküle olduğu sürece bir manası yok.

Fan ile doldurun derken boşta duran fan yuvalarını doldurarak kasayı maximum performansta kullanmaya yönelik.

Bence doldurmak derken neyi kastettiğimi hepimiz biliyoruz.

Viper modelinden örnek vereceğim (egzoz fanı da olduğunu düşünerek). 190₺ adet fiyatı 10₺ daha ekleyerek 4 adet alsa. Üç adedini kasanın önüne hava alacak, önden aldığı üç fanı kasanın üstüne hava atacak, eldeki kalan bir fanı da ekran kartının hizasında yine hava alacak şekilde yerleştirir. İleride aynı fandan iki adet daha alır yanda da üç adet hava alan fan olur.

6 tane fan içeri temiz havayı alır, dört adet fan da dışarı atar. İleride olur da 360mm sıvı soğutma alır ise kullanıcı üst kısma takar pull-push yapmış olur.

Fan ile doldurun derken boşta duran fan yuvalarını doldurarak kasayı maximum performansta kullanmaya yönelik.

Viper modelinden örnek vereceğim (egzoz fanı da olduğunu düşünerek). 190₺ adet fiyatı 10₺ daha ekleyerek 4 adet alsa. Üç adedini kasanın önüne hava alacak, önden aldığı üç fanı kasanın üstüne hava atacak, eldeki kalan bir fanı da ekran kartının hizasında yine hava alacak şekilde yerleştirir. İleride aynı fandan iki adet daha alır yanda da üç adet hava alan fan olur.

6 tane fan içeri temiz havayı alır, dört adet fan da dışarı atar. İleride olur da 360mm sıvı soğutma alır ise kullanıcı üst kısma takar pull-push yapmış olur.
Kusura bakmayın attığı kasanın fan yuvaları standart diye biliyordum, ekstra fan yuvası varsa haklısınız. Mevcuttaki tüm yuvaları maks fan boyutlarıyla doldurmak gerektiğine katılıyorum

140mm arka üst kısma takamıyorum. Üstteki modele bakabilirim.
Eğer dersenmiz para önemli değil Noctua fanlardan tercih edebilirsiniz. Ama bence kasayı fanlarla doldurun.
Arctic LIQUID FREEZER II 360 Sıvı Soğutmayı kasanın üstüne takacağım. Sadece boş yer arka üst kısım.

i9 13900k için Arctic LIQUID FREEZER II 360 Sıvı Soğutmayı kasanın üstüne takacağım. Sadece boş yer arka üst kısım. Pull-push ne demek bilmiyorum. Kısaca açıklayabilirseniz çok sevinirim. Üstte 360mm sıvı soğutma varken oraya 3 tane fan takamam değil mi? Bilgim yok yani.

Düzeltme : Kasanın içine de 3 tane fan takılabiliyormuş ama orayı kullanmayı şimdilik düşünmüyorum.

Sanırım dediğiniz marka ve modeli alacağım.
4 tane alıp 3 tane kasa üstüne, 1 tane kasanın arka üst kısmına taksam iyi olur mu? :)
Maksimum hava akımını da beğendim. 83.63 CFM

Son düzenleme:
140mm arka üst kısma takamıyorum. Üstteki modele bakabilirim.

Arctic Liquid Freezer II 360 sıvı soğutmayı kasanın üstüne takacağım. Sadece boş yer arka üst kısım.

i9 13900K için Arctic Liquid Freezer II 360 sıvı soğutmayı kasanın üstüne takacağım. Sadece boş yer arka üst kısım. Pull-push ne demek bilmiyorum. Kısaca açıklayabilirseniz çok sevinirim. Üstte 360mm sıvı soğutma varken oraya 3 tane fan takamam değil mi? Bilgim yok yani.

Düzeltme: Kasanın içine de 3 tane fan takılabiliyormuş ama orayı kullanmayı şimdilik düşünmüyorum.

Sanırım dediğiniz marka ve modeli alacağım.
4 tane alıp 3 tane kasa üstüne, 1 tane kasanın arka üst kısmına taksam iyi olur mu? :)
Maksimum hava akımını da beğendim. 83.63 CFM.

Üst kısımda zaten 3 adet fan desteği var dördüncüyü takabileceğinizi düşünmüyorum.
Şöyle derim üst kısımdaki fanlar zaten egzoz görevi yapacak. Alacağınız dört fandan üç tanesini kasanın yanına koyun iç tarafına içeri hava alacak şekilde. Kalan bir fanı da istediğiniz yere iliştirin :D

1670342547629.png

Pull push sistemi budur. Radyatöre üç adet fan daha ekleyip aynı yönde altı fanın atılması diyebiliriz.

Ben olsam dediğim gibi yana üç adet koyar geçerim. Veya önerdiğim ürünleri ön tarafa ışıklı olanları yan tarafa koyarım.

Üst kısımda zaten 3 adet fan desteği var dördüncüyü takabileceğinizi düşünmüyorum.
Şöyle derim üst kısımdaki fanlar zaten egzoz görevi yapacak. Alacağınız dört fandan üç tanesini kasanın yanına koyun iç tarafına içeri hava alacak şekilde. Kalan bir fanı da istediğiniz yere iliştirin :D

Eki Görüntüle 1595162

Pull push sistemi budur. Radyatöre üç adet fan daha ekleyip aynı yönde altı fanın atılması diyebiliriz.

Ben olsam dediğim gibi yana üç adet koyar geçerim. Veya önerdiğim ürünleri ön tarafa ışıklı olanları yan tarafa koyarım.
Resimle anlatayım en iyisi.
Screenshot_1.jpg

Diğer bir sorum hocam. Hava alımı veya verimi bunu biz mi ayarlıyoruz. Bu konuyu aydınlatabilir misin lütfen?

Yeni konular

Geri
Yukarı