Kasa fanlarında PWM modu nasıl kullanılmalıdır?

Player_7659

Hectopat
Merhabalar, şu an kasa içerisinde bulunan 1 tane egzoz fanın ve 240mm radyatörlü sıvı soğutucusuna ait 2 tane fanın hız kontrollerini yapmak istiyordum. Egzoz fanını anakarta, sıvı soğutucu fanlarını da CPU fan portuna bağladım. BIOS üzerinden 3 fanı da sistem sıcaklığına göre hızları artacak şekilde PWM moduna ayarladım. Fakat sistem yük altındayken fanların sesinde hiçbir değişiklik olmuyordu ve boşta iken fan çıkışlarına elimi yaklaştırdığımda hissettiğim hava kadar havayı tahliye ediyorlardı. Yani fanları PWM moduna almış olmama rağmen yaptığım ayarlarda çalışmadığını fark ettim. Burada neyi yanlış yapmış olabilirim? Fanların PWM modunda çalışması için fanların bu modu desteklemesi mi gerekiyor? Sıcaklığa göre fanların hızlarının artması yönünde bir ayar yapabilmek için ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanlar 4 Pinli ise PWM destekliyordur. BIOS üzerinden belki ayarlar geçerli olmuyor , kaydedilmiyor olabilir. Fan RPM hızlarını bir de HW monitör yazılımı üzerinden gözlemleyin. Sıvı soğutma olduğu için fanların devrini artırmaya çok ihtiyaç duymuyor olabilir.

Anakartınızın fan kontrol yazılımı varsa onun üzerinden deneyebilirsiniz. Windows üzerinden kontrolü daha kolay olur. Mesela MSI Dragon Center BIOS ayarlarını devre dışı bırakıp kendisi kontrolü devralabiliyor.

Fanlar 4 Pinli ise PWM destekliyordur. BIOS üzerinden belki ayarlar geçerli olmuyor , kaydedilmiyor olabilir. Fan RPM hızlarını bir de HW monitör yazılımı üzerinden gözlemleyin. Sıvı soğutma olduğu için fanların devrini artırmaya çok ihtiyaç duymuyor olabilir.

Anakartınızın fan kontrol yazılımı varsa onun üzerinden deneyebilirsiniz. Windows üzerinden kontrolü daha kolay olur. Mesela MSI Dragon Center BIOS ayarlarını devre dışı bırakıp kendisi kontrolü devralabiliyor.
Fanlar 4 pinli ve BİOS ayarları da açtığımda geçerli görünüyor. BİOS u kapattıktan sonra bios çalışmıyor olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı