Kasa fanlarını iyileştirmek mi yoksa sıvı soğutma takmak mı daha etkili olur?

oguny23

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Şu an kasamda üzerinde gelen stok fanlar var. Önde 3, üstte ve arkada birer tane. Bu fanları Corsair, Cooler Master gibi kaliteli fanlarla değiştirirsem CPU ve GPU sıcaklığına etkisi ne kadar olur acaba? Değiştirmeme değer mi yoksa onlara hiç dokunmadan 120'lik veya 240'lık sıvı soğutma takmak daha mı faydalı olur? Takılı olan işlemci soğutucu AMD Wraith Prism. Sıvı soğutma takınca işlemci soğutucunun olduğu yer boş kaldığı için GPU'nun da daha iyi soğuduğunu duymuştum.

Kasa Vento VG05F fakat öndeki camı çıkardım mesh malzemeden kendim panel yapıyorum. Stok fanların hava akımı, RPM, hava basıncı değerleri için üreticiye mail attım cevap bekliyorum. Özetle daha az bütçeyle kasa fanı iyileştirmek mi, biraz daha biriktirip sıvı soğutma almak mı F/P açısından daha mantıklı olur?

Herkese merhabalar. Şu an kasamda üzerinde gelen stok fanlar var. Önde 3, üstte ve arkada birer tane. Bu fanları Corsair, Cooler Master gibi kaliteli fanlarla değiştirirsem CPU ve GPU sıcaklığına etkisi ne kadar olur acaba? Değiştirmeme değer mi yoksa onlara hiç dokunmadan 120'lik veya 240'lık sıvı soğutma takmak daha mı faydalı olur? Takılı olan işlemci soğutucu AMD Wraith Prism. Sıvı soğutma takınca işlemci soğutucunun olduğu yer boş kaldığı için GPU'nun da daha iyi soğuduğunu duymuştum.

Kasa Vento VG05F fakat öndeki camı çıkardım mesh malzemeden kendim panel yapıyorum. Stok fanların hava akımı, RPM, hava basıncı değerleri için üreticiye mail attım cevap bekliyorum. Özetle daha az bütçeyle kasa fanı iyileştirmek mi, biraz daha biriktirip sıvı soğutma almak mı F/P açısından daha mantıklı olur?

Sıvı soğutma direkt olarak işlemcinin yanında olacağı için çok ciddi bir soğuma oluşur. Kasadaki fanları iyileştirmek kasadaki hava akışını iyileştirir. Fakat sıvı soğutma kadar etki etmez.

Kabaca ne kadar iyi fan/soğutucu, o kadar performans. Eğer OverClock yapmıyorsanız sıvı soğutmaya fazla ihtiyacınız olacağını zannetmiyorum.

Sıvı soğutma direkt olarak işlemcinin yanında olacağı için çok ciddi bir soğuma oluşur. Kasadaki fanları iyileştirmek kasadaki hava akışını iyileştirir. Fakat sıvı soğutma kadar etki etmez
Kabaca ne kadar iyi fan/soğutucu, o kadar performans. Eğer OverClock yapmıyorsanız sıvı soğutmaya fazla ihtiyacınız olacağını zannetmiyorum.
Yayın/kayıt olaylarına başlamayı düşünüyorum bu da biraz yük bindireceği için sistemi biraz daha iyi soğutmam lazım. Sıvı soğutma taktığımda radyatörün iyi soğuması için en azından ön tarafa daha iyi fanlar lazım olur sanırım. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bütçe durumlarına göre hareket edeceğim. Peki sıvı soğutmada 120-240mm arasında bir uçurum olur mu acaba f/p sınıfı ürünlerde?

Yayın/kayıt olaylarına başlamayı düşünüyorum bu da biraz yük bindireceği için sistemi biraz daha iyi soğutmam lazım. Sıvı soğutma taktığımda radyatörün iyi soğuması için en azından ön tarafa daha iyi fanlar lazım olur sanırım. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bütçe durumlarına göre hareket edeceğim. Peki sıvı soğutmada 120-240mm arasında bir uçurum olur mu acaba F/P sınıfı ürünlerde?

240mm daha iyi soğutur. Fakat fiyat farkıda oluşur en iyisi 120mm.

Yayın/kayıt olaylarına başlamayı düşünüyorum bu da biraz yük bindireceği için sistemi biraz daha iyi soğutmam lazım. Sıvı soğutma taktığımda radyatörün iyi soğuması için en azından ön tarafa daha iyi fanlar lazım olur sanırım. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bütçe durumlarına göre hareket edeceğim. Peki sıvı soğutmada 120-240mm arasında bir uçurum olur mu acaba f/p sınıfı ürünlerde?
Sıvı soğutma radyatörünün kendi fanları olacak zaten kasaya taktığın fanlar kasa içerisindeki hava akışını daha iyi hale getirir çok fark yaratmaz. Sisteminizi belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz bu konuda.

240mm daha iyi soğutur. Fakat fiyat farkıda oluşur en iyisi 120mm.
Doğru alınacak zamandaki fiyat durumuna göre bakmak lazım.
Sıvı soğutma radyatörünün kendi fanları olacak zaten kasaya taktığın fanlar kasa içerisindeki hava akışını daha iyi hale getirir çok fark yaratmaz. Sisteminizi belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz bu konuda.
O durum fark yaratmazsa tamamdır sıkıntı yok. Tabii yazayım.
İşlemci: AMD Ryzen 7 3800X (soğutucu Wraith Prism)
Ekran kartı: ASUS Dual RTX2070S.
RAM: Team t-Force Vulcan Z 16 GB X 2.
Anakart: ASUS TUF B450-PRO.
Depolama: Adata SU630 480 GB SSD.
Kasa: Vento VG05F.
PSU: FSP Hydro HD700 700W 80+ Bronze Power Supply.

Doğru alınacak zamandaki fiyat durumuna göre bakmak lazım.

O durum fark yaratmazsa tamamdır sıkıntı yok. Tabii yazayım.
İşlemci: AMD Ryzen 7 3800X (soğutucu Wraith Prism)
Ekran kartı: ASUS Dual RTX2070S.
RAM: Team t-Force Vulcan Z 16 GB X 2.
Anakart: ASUS TUF B450-PRO.
Depolama: Adata SU630 480 GB SSD.
Kasa: Vento VG05F.
PSU: FSP Hydro HD700 700W 80+ Bronze Power Supply.

Merhaba ben bir şey sormak istiyorum, SSD'nizden yana memnun musunuz?

Ben de yeni bir sistem toplu

Merhabalar. Şimdilik memnunum. 4-5 aydır kullanıyorum henüz hiçbir sıkıntım olmadı fakat hiç tam kapasite doldurmadım en az 120 GB boş yer bırakıyorum.

Ben de yeni bir sistem topluyorum. Sizin SSD'niz ve Kioxia M.2 1700 MB okuma 1600 MB yazma SSD'si ile arasında kaldım. Arada 100 TL farkla Kioxia üstün. Sizce değer mi?

Geri
Yukarı