Kasa Fanlarının Yönü Nasıl Olmalı?

alpknkc

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Cougar Turret RGB kasa kullanıyorum. Kasanın kendinde içeriye hava alan 3 adet fan mevcut. Ben arka kısımdaki çıkışa Cooler Master Masterliquid Lite 120'nin radyatörünü monte ettim. Üst kısımdaki ızgaralara 2 adet 120mm fan aldım. Ben bunları hava çıkışı olarak kullanmayı düşünüyordum. Ama Vatan Bilgisayar'da içeriye hava alacak şekilde montaj yaptılar. Böyle olması doğru mu yoksa fanın yönünü dışarıya hava çıkartacak şekilde değiştireyim mi?

En ön taraftaki fanlar içeriye, üst taraftakiler dışarıya ve arka taraftaki egzoz fanı dışarıya hava verecek şekilde konumlandırılmalı.

Dostum arka fanı egzoz fanı olarak kullanmanı tavsiye ediyorum. Sıvı soğutma radyatörünü ise üst kısıma takarsın. Öndeki fanlar içeri hava verecek şekilde olmalı.

Teşekkür ederim. Üst fanların yönünü değiştireceğim o zaman.

Bir sorum daha var. Onun için ayrı konu açmayayım. Bu marka kasalar Türkiye'de çok fazla yok sanırım. O yüzden bir inceleme bulamadım. Ben bu öndeki 3 fanın devrini nasıl kontrol edebilirim? Sürekli sabit hızda dönüyor. Vatan Bilgisayar'a sordum içinden kablo çıksaydı bağlardık dediler. Kutuları kontrol ettiğimde yanlış hatırlamıyorsam 4 pin girişli bir kablo buldum. Bunu anakarta mı bağlamam gerekiyor?

Montajı yapan yeri görünce hiç şaşırmadım. Eleman alımlarını çaycı, marangoz çırağı kalibresinden kişilerde buluyorlar sanırım. Ben yanlış montaj yapan elemana kızmıyorum onu işe alan kişi asıl bunun sorumlusudur.

Teşekkür ederim. Üst fanların yönünü değiştireceğim o zaman.

Bir sorum daha var. Onun için ayrı konu açmayayım. Bu marka kasalar Türkiye'de çok fazla yok sanırım. O yüzden bir inceleme bulamadım. Ben bu öndeki 3 fanın devrini nasıl kontrol edebilirim? Sürekli sabit hızda dönüyor. Vatan Bilgisayar'a sordum içinden kablo çıksaydı bağlardık dediler. Kutuları kontrol ettiğimde yanlış hatırlamıyorsam 4 pin girişli bir kablo buldum. Bunu anakarta mı bağlamam gerekiyor?
Evet 4 pin girişli kabloyu anakartına bağlaman lazım BIOS ekranından kontrol edebilirsin.

İnanın 2 defa kasayı götürmek zorunda kaldım. Birinde RGB kontrolcü bağlanmadığı için fanlar sadece kırmızı yanıyordu. Onu bağladılar. İkinci seferde sıvı soğutma ve fan almaya gittim. Benim düşüncem Cooler Master Masterliquid Lite 240 almaktı. Fakat sığmaz kasaya dediler ve 120mm taktılar. Kasayı araştırdığımda üst ızgaranın 240mm desteklediğini öğrendim. Değişim yapmazlar diye gitmek istemiyorum bir daha. Hatta güvenebileceğim bir yer bulsam komple kasayı söküp yeniden toplamak istiyorum. Kablolama konusunda çok bilgim yok. O yüzden kendim bulaşmıyorum.
Diğer girişi kasanın RGB kontrolcüsünde fan yazan yere mi takmam gerekiyor?

Bildiğim kadarıyla Fanın 4 Pinli çıkış veriyorsa (eğer vermiyorsa onun için çevirici(adapter)'ler bulunuyor) ve CPU_Fan' a takılırsa PC'den kontrol edilebiliyor. BIOS'tan ve Masaüstü'nden SpeedFan gibi programlar aracılığıyla görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz .
374368

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı