Kasa içi fan montajı nasıl olmalı?

Y. Kesgin

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben, MSI MPG velox 100p aırflow marka model kasa siparişi verdim. Anakartın yan kısmında 2 adet 120'lik ekstra fan yeri var kasanın. Resmini de paylaşayım hatta. O fan kısmında fanlar havayı içeriye mi almalı, yoksa dışarıya mı atmalı onu tam bilmiyorum. Üste radyatörü monte edeceğim, sıcak havayı dışarı atacak. Ön ve arka fanlar ise temiz hava alacak ve egzozdan dışarı atacak şeklinde klasik konumlandırılmış her kasada oldugu gibi. O yan fanlar, nasıl takılırsa takılsın her halukarda klasik hava akış sirkülasyonunu etkiler sanki, ama bu nasıl olmalı sizce. Benim kanaatim, fanları görselden ziyade ters takıp, temiz havayı içeriye alması, ama emin degilim. Eger görsel takılırsa, içeriye önden alan 3 fanın dibinde olacagından, o fanların aldıgı temiz havayı da dışarıya atabilir gibi geldi.

Ayrıca ön tarafa 3 adet 120'lik fan yerine 2 adet 140'lık fan takmak anakart ve ekran kartına daha yoğun hava mı üfler acaba? En alt kısım hava almasa olur mu?

Dosya Ekleri

• 110000073296784.jpg
    110000073296784.jpg
    15,1 KB · Görüntüleme: 35
Aslında daha çok anakartın yanındaki 2 adet 120'lik fan özelinde sormuştum soruyu. Klasik olarak, 3 önde içeri hava alan fan, üstten ve Egzoz'dan dışarı havayı atan fanlar varken, anakart bölmesinin yanında olan fanlar içeri hava alırsa ne olur dışarı hava atarsa ne olur? Her halukarda klasik dizilişin sirkülasyonu etkilenecek, ama en verimlisi dışardaki havanın içeri alınması mı acaba?

Aslında daha çok anakartın yanındaki 2 adet 120'lik fan özelinde sormuştum soruyu. Klasik olarak, 3 önde içeri hava alan fan, üstten ve Egzoz'dan dışarı havayı atan fanlar varken, anakart bölmesinin yanında olan fanlar içeri hava alırsa ne olur dışarı hava atarsa ne olur? Her halukarda klasik dizilişin sirkülasyonu etkilenecek, ama en verimlisi dışardaki havanın içeri alınması mı acaba?

Anakartın sağındaki yerden bahsediyorsanız dışarı üflemesi lazım.

Anakartın sağındaki yerden bahsediyorsanız dışarı üflemesi lazım.
evet anakartın sağında olan bölme. o şekil içeri giren temiz hava ya da temiz (serin) havanın bir kısmı dışarı da atılıabilir sanki, önden temiz hava alan fanların dibinde oldugundan. böyle olmaz değil mi?

Geri
Yukarı