Kasa içi geliştirmeler için tavsiyeler

• Konuyu başlatan 7777
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 33
  • Görüntüleme 2B

7777

Hectopat
Merhabalar kasamın içinde hava akışı geliştirmek için tavsiyelere ihtiyacım var.
  • Öncelikle Kasam: Cougar Gemini S 1 adet RGB egzoz fanı bulunuyor içerisinde. (Kasa değiştirme gibi bir hedefim yok)
  • Ekran kartı %100 yükte 75 dereceden yukarıyı görmedi ekran kartım XFX RX5600XT.
  • İşlemcim Ryzen 5 3600 asıl sorun işlemci stok fanı ile kullanıyorum ve R6 gibi oyunlarda az kullanım olmasına rağmen 80 dereceleri gördü.
  • Anakartımda 1 fan girişi olduğu için hazır sistem ile sadece 1 fan geldi ondan gayet memnunum püfür püfür üflüyor egzoz konumunda. (Anakartım: Gigabyte B450M S2H V2)
Şimdi asıl soruma geleceğim bana en az 3 veya 4 fan lazım diye düşünüyorum bunun için @BerkayZ87 hocam bana CM'ın SickleFlow serisini önerdi 3lü bir paket kontrolcü ile geliyor bunu almayı düşünüyorum. Ben bu fanları kontrol edebilecek miyim bunu da belirtirseniz sevinirim.
Fanlar

Ardından bu fanlar için fan girişi çoklayıcısına ihtiyacım olacak bunun için önceden açtığım konuda önerilen çoklayıcı bu yorum yazanlardan 2 kişi zaten kullanıyormuş.
Bu ürün güzel midir 50TL civarında başka bir öneriniz olur mu? Yoksa al geç mi dersiniz?

İşlemci soğutucu konusuna gelirsek 500TL gibi bir bütçe ayıracağım bunun için zaten en iyi alternatif olan SE-234 kullanmayı düşünüyorum ama acaba RAM'lere çarpar mı diye düşünüyorum. Ramler --- Soğutucu

Şimdilik sorularım bu kadar konu hakkında yorum yapmayı lütfen unutmayın, fikirlerinize açığım iyi forumlar dilerim.

Sizin fikirleriniz benim için çok önemli. @BerkayZ87 @RPM @kino @The Man From E.A.R.T.H. @Jotariel

Son düzenleme:
Şu konuda bir ürün üzerine düşündük tercih edilebilir.
Kasana ekleyeceğin fanlar büyük ölçüde etkileyecektir günümüz için egzoz fan yetersiz kalabiliyor.

Alacağınız soğutucunun RPM ve CFM (içeri hava alma değeri yanlış yazmış olabilirim) bakın kullanan kişilere sorun.

Fan sorun değil, güzel bir kontrolcü sizi tatmin eder.

@Miyavlayan Ejderha SE-234 aldı. B450 Aorus Elite + Patriot Viper Steel RAM ile kullanıyor. Fanı yukarı kaydırmak zorunda kalmış. Oysa ID Cooling'in kendi sitesinde Mini ITX'te bile temas yok diye belirtmişler. Bazı şeyler kağıt üstünde tutsa da pratikte olmayabiliyor.

1) Alfais 4337 10 Port Fan Çoklayıcı Y PWM Splitter 4 pin 12v Switch Power Güç IDE Çoğaltıcı Molex Kanal Kasa: Amazon.com.tr

Bu daha güzel kablo çoklayıcı kullandım beğenmedim.

2) 224 XT ile RAM'lere değmiyor aynı anakart var RAM'lerim daha uzun zannedersem.
0.13 mm fark var değebilir hocam ama yükseklik ayarı var.
Soğutucuyu sığdıramayanlara sözüm var arkadaşlar dişli yönlerinin kalınlığı farklı bende yanlış takmıştım sığmadı diyordum sonradan videodan baktığımda ters taktığımı fark ettim şu an arasından anakart gözüküyor.

3) Coolmoon 12cm RGB Cooling Fans Quiet Computer Case Chassis Fan Computer PC Cooler for PC Computer CPU

Bu fanlardan 5 tane alacağım bakmak istersen.

Ek olarak SickleFlow alternatifi olarak Silverstone AirBlazer 120R modeline bakabilirsin. Kontrolcü şart değilse SickleFlow'dan daha iyi bir ürün.
Sanırım SickleFlow tercih edeceğim hem kontrolcü ile gelecek hem daha ucuza denk geliyor.
Şu konuda bir ürün üzerine düşündük tercih edilebilir.
Kasana ekleyeceğin fanlar büyük ölçüde etkileyecektir günümüz için egzoz fan yetersiz kalabiliyor.
Emin olamadım kafam karıştı ama fiyat farkından dolayı sanırım SE-234 tercih edeceğim.
Alacağınız soğutucunun RPM ve CFM (içeri hava alma değeri yanlış yazmış olabilirim) bakın kullanan kişilere sorun.

Fan sorun değil, güzel bir kontrolcü sizi tatmin eder.
Güzel bir kontrolcüden kastınız nedir SickleFlow ile birlikte gelen ürün mü? Tatmin eder derken nasıl yani renk olaylarından sonra başka ne işe yarıyor fan hızı ayarlayabiliyor muyum?
1) Alfais 4337 10 Port Fan Çoklayıcı Y PWM Splitter 4 pin 12v Switch Power Güç IDE Çoğaltıcı Molex Kanal Kasa: Amazon.com.tr

Bu daha güzel kablo çoklayıcı kullandım beğenmedim.

2) 224 XT ile RAM'lere değmiyor aynı anakart var RAM'lerim daha uzun zannedersem.
0.13 mm fark var değebilir hocam ama yükseklik ayarı var.
Soğutucuyu sığdıramayanlara sözüm var arkadaşlar dişli yönlerinin kalınlığı farklı bende yanlış takmıştım sığmadı diyordum sonradan videodan baktığımda ters taktığımı fark ettim şu an arasından anakart gözüküyor.

3) Coolmoon 12cm RGB Cooling Fans Quiet Computer Case Chassis Fan Computer PC Cooler for PC Computer CPU

Bu fanlardan 5 tane alacağım bakmak istersen.
Yukarıda attığım ürünü mü kullandınız hocam?
Hangi üründe yükseklik ayarı var SE-234 mü onda ise güzel olabilir umarım değmezler.
Fanların için tavsiye için teşekkür ederim ama sanırım SickleFlow tercih edeceğim.

Soğutucunun çengelini üst kısımlara sıkıştırabiliyorsunuz yükseltiliyor.

Çoklayıcı olarak o marka değil de aynısından aldım beğenmedim attım köşeye nerede olduğunu bulursam fotoğraf atarım. Attığım model güzel fanları en düşüğe alıyorum duymuyorum.

Soğutucunun çengelini üst kısımlara sıkıştırabiliyorsunuz yükseltiliyor.

Çoklayıcı olarak o marka değil de aynısından aldım beğenmedim attım köşeye nerede olduğunu bulursam fotoğraf atarım. Attığım model güzel fanları en düşüğe alıyorum duymuyorum.
Fan hızını nasıl kontrol edeceğim bir bilginiz var mı bunu kontrolcü mü yoksa çoklayıcı mı sağlıyor?

Sys fan girişi var aynı kart kullanıyoruz zaten, bir kablo çıkıyor içinden onu sys fana taktığında BIOS'ta Smart fan 5 de gözüküyor ama her birini aynı anda kontrol edemezsin 3 fan takıyorsun hepsi aynı hızda dönecek zaten BIOS'ta tek fan olarak gözükecek fakat 3 fanada aynı hızları yollayacak. Devrik oldu ama umarım anlatabildim. Kısaca kontrol ediliyor.

Geri
Yukarı