Kasa İçi Hava Sirkülasyonu

Mehmet967

Decapat
Daha fazla  
Selamlar 2 tane 120mm fanı alacağım. Biri içeri hava alacak diğeri de egzoz fan olmak üzere fakat benim kasam biraz değişik, fotoğrafını bıraktım. Kasada şu an fan yok, nereye takmalıyım fanları? (Fotoğraf bana ait değildir İnternet'ten buldum ama kasa birebir aynı. ) Sonradan 1 2 tane daha alabilirim, fan sıvı soğutma yeri de boş aslında oraya takacaktım ama birkaç forum da gördüm. Altta takmam gerekiyormuş galiba.

Dosya Ekleri

• m207ny.jpg
    m207ny.jpg
    485,4 KB · Görüntüleme: 345
Son düzenleyen: Moderatör:
Kasayı çevirip bu şekilde kullanmak işe yarayabilir.
Eki Görüntüle 603432

Kardeşim cevap verdiğin için sağ ol ama çok saçma bir şey önerdin PC'den az bir şey anlamıyan biri olsa kasayı mahveder
Arkadaşlar saçmalamayın, kasa alttan 3 fanla hava alacak soldaki yerden de egzoz fan ile hava atılacak. Kasanın tasarımı buna göre, üstelik kasanın kablolama kapağının oradaki fan yerleri de direkt olarak mesh gibi bir ızgaraya bakıyor. Oraya da iki fan egzoz olarak takılabilir. Pure Steel ile aynı tasarıma sahip. Biri de demiş alta manyetik filtre koy, kasayı araştırmadan neden burada yorum yapıyorsun arkadaşım açıp iki dakika baksan görürsün orada toz filtresi olduğunu.

Şimdilik bir altta bir de egzoz fanı alacağım ilerleyen günlerde 3 tane daha alıp 2'sini yan tarafa diğerini de alt tarafa ekleyeceğim.

Buyrun hocam örnek dizilim, ayrıca in-win 101 olarak aratıp bulabilirsiniz kasayla ilgili şeyleri:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buyurun hocam örnek dizilim, ayrıca in-Win 101 olarak aratıp bulabilirsiniz kasayla ilgili şeyleri:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkür ederim izledim az önce bu videoyu sağ olun cevaplar için.

Arkadaşlar saçmalamayın, kasa alttan 3 fanla hava alacak soldaki yerden de egzoz fan ile hava atılacak. Kasanın tasarımı buna göre, üstelik kasanın kablolama kapağının ordaki fan yerleri de direkt olarak mesh gibi bir ızgaraya bakıyor. Oraya da iki fan egzoz olarak takılabilir. Pure steel ile aynı tasarıma sahip. Biri de demiş alta manyetik filtre koy, kasayı araştırmadan neden burda yorum yapıyorsun arkadaşım açıp iki dakika baksan görürsün orada toz filtresi olduğunu.

Senin sıkıntın ne benimle? Hayırdır? Adam kendi kasasını bilmiyor kendi kasasını araştırmıyor yardımcı olmak için ben filtre koy demişim neresi saçmalık bunun? Kasanın altı çok dar. Fanlar oradan yeterli havayı içine alamayacaktır.

Alt taraftan alacağı hava hacmine bir bakın. Hesabınızı yapıp ona göre fan alın buna. 100 cfm fanlara para gömmeyin, stabil bir şekilde o havayı veremez büyük ihtimalle.

Alt tarafa alacağınız fanları psu ya değil anakarta bağlayın. Ekran kartıyla aynı devirde dönerseler iyi olur yoksa ekran kartının fanları %10 da çalışırken Kasanın fanları ona 1400 rpm hızla hava atarsa içindeki rulmanlar bozulur.

Edit: Bazı arkadaşlar kasayı tasarlayanların buna göre tasarladığını savunacaktır büyük ihtimalle ama haberleri olsun kasa sadece Rgb ışıklarını kullanıcıya max seviyede vermek için yapılmış. Hava filtresini aşağıya koymama sebepleri büyük ihtimalle alt taraftan alacağı havayla soğutma yapamayacak olmasıdır. Önceden kasaların sol tarafında da fan olurdu. Soğutma için elzem sayılırdı. Kasanın görünüşü için tüketici ve üretici bundan vazgeçti. Egzoz fanını kaliteli almanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Üst tarafa temiz hava çekecek fan koyulmaz.

Basit fizik bilmek yeterli. Isınan hava yükselir. Ben senin yerinde olsam alt tarafa fanları dönerdim, içerisi olabildiğince hava girsin, arkaya da 1 tane egzoz fani.

Temiz iş. Üste de egzoz fani takabilirsin. Temiz hava sadece alttan gelecek.

Senin sıkıntın ne benimle? Hayırdır? Adam kendi kasasını bilmiyor kendi kasasını araştırmıyor yardımcı olmak için ben filtre koy demişim neresi saçmalık bunun? Kasanın altı çok dar. Fanlar oradan yeterli havayı içine alamayacaktır.

Alt taraftan alacağı hava hacmine bir bakın. Hesabınızı yapıp ona göre fan alın buna. 100 cfm fanlara para gömmeyin, stabil bir şekilde o havayı veremez büyük ihtimalle.

Alt tarafa alacağınız fanları psu ya değil anakarta bağlayın. Ekran kartıyla aynı devirde dönerseler iyi olur yoksa ekran kartının fanları %10 da çalışırken Kasanın fanları ona 1400 rpm hızla hava atarsa içindeki rulmanlar bozulur.

Edit: Bazı arkadaşlar kasayı tasarlayanların buna göre tasarladığını savunacaktır büyük ihtimalle ama haberleri olsun kasa sadece Rgb ışıklarını kullanıcıya max seviyede vermek için yapılmış. Hava filtresini aşağıya koymama sebepleri büyük ihtimalle alt taraftan alacağı havayla soğutma yapamayacak olmasıdır. Önceden kasaların sol tarafında da fan olurdu. Soğutma için elzem sayılırdı. Kasanın görünüşü için tüketici ve üretici bundan vazgeçti. Egzoz fanını kaliteli almanızı tavsiye ederim.
Hala hava filtresini aşağıya koymamalarının sebebi alttan alacağı havayla soğutma yapmayacak olmasıdır diyor. Arkadaşım okuma yazman mı yok acaba? Altta hava filtresi var boydan boya, ayrıca ayakları havayı alacak şekilde yüksek yapılmış. Bilmiyorsanız yorum yapmayın konuyu terk edin bilmiyorum diyerek.

Son düzenleme:
Hala hava filtresini aşağıya koymamalarının sebebi alttan alacağı havayla soğutma yapmayacak olmasıdır diyor. Arkadaşım okuma yazman mı yok acaba? Altta hava filtresi var boydan boya, ayrıca ayakları havayı alacak şekilde yüksek yapılmış. Bilmiyorsanız yorum yapmayın konuyu terk edin bilmiyorum diyerek.

Yanlış yazmışım hava filtresi değil fan olacaktı o. Buna göre bir daha oku yazdıklarımı. Forumda her gün birileri hava sirkülasyonundan şikayet ediyor ve ettikleri kasaların ön kısmı cam oluyor. Fanlarla arasında 3cm bir boşluk oluyor kenarlarında açıklıklar oluyor falan. Bu kasanın ondan hiçbir farkı yok.

Yanlış yazmışım hava filtresi değil fan olacaktı o. Buna göre bir daha oku yazdıklarımı. Forumda her gün birileri hava sirkülasyonundan şikayet ediyor ve ettikleri kasaların ön kısmı cam oluyor. Fanlarla arasında 3cm bir boşluk oluyor kenarlarında açıklıklar oluyor falan. Bu kasanın ondan hiçbir farkı yok.
Öyle sanmaya devam etmekte özgürsünüz.

Her zaman kasanın altından ve önünden (bu durumda yan panelden) havayı içeriye, arka ve üst kısmından havayı dışarıya atacak şekilde fan kurulumu yapmalısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı