Kasa içi tozlanması FPS düşürür mü?

c3a4

Decapat
Daha fazla  
Selam, son 1-2 aydır özellikle LoL oynarken FPS düşüklüğü yaşadığım için, ekran kartı ve işlemci ile ilgili sorun olabilir mi diye test yaptım. Test sonucunda bir sıkıntı olmadığını gördüm. Odam gerçekten çok tozlanıyordu, acaba dedim kasaya çok etki etmiş midir? Basit bir üfleme yaptım direk toz kalkmaya başladı. Yani parmağımla yaklaşık 7-8 cm sürterek kaldırdım, bildiğin toz tabakası geldi. İşlemci ve ekran kartının içine çok işlemiştir diye düşünüyorum. Sizce bu durum fps/performans düşüşüne neden olabilir mi? Duruma göre odam için hava temizleyici/nemlendirici ve bilgisayar içinde ufak çaplı bir kompresör almayı düşünüyorum.

Selam, son 1-2 aydır özellikle LoL oynarken FPS düşüklüğü yaşadığım için, ekran kartı ve işlemci ile ilgili sorun olabilir mi diye test yaptım. Test sonucunda bir sıkıntı olmadığını gördüm. Odam gerçekten çok tozlanıyordu, acaba dedim kasaya çok etki etmiş midir? Basit bir üfleme yaptım direk toz kalkmaya başladı. Yani parmağımla yaklaşık 7-8 cm sürterek kaldırdım, bildiğin toz tabakası geldi. İşlemci ve ekran kartının içine çok işlemiştir diye düşünüyorum. Sizce bu durum fps/performans düşüşüne neden olabilir mi? Duruma göre odam için hava temizleyici/nemlendirici ve bilgisayar içinde ufak çaplı bir kompresör almayı düşünüyorum.

Tozdan dolayı ısınırsa ısıdan dolayı FPS düşüşü yaşanır.

İşlemci sıcaklığından düştüğünü deneyimlemiştim ve evet düşürür, sıcak hava kasanın içinde hapsolduğu için diğer sistem bileşenlerinin de sıcaklığını arttırıyor, aslında bunu anlamanın en iyi yolu temizledikten sonraki hali ile temizledikten sonraki 2-3 ay sonrasını kıyaslamak ve sıcaklık değerlerini bir köşeye not almak.

Programlar ile işlemci sıcaklığına bakıyorum en fazla 65 70 derece felan oluyor. İşlemcinin olduğu taraftan kasayı elimle ellediğim zaman sıcak değilde ılık bir sıcaklık geliyor elime. Belkide ısınıyor ama bana ılık gibi geliyor. Ekim ayında kasayı kurdum, şubat-mart ayına kadar sıkıntı yoktu sonrasında dikkatimi çekmeye başladı bu olay. Son günlerde de iyice kafamı kurcalamaya başladı.
Test ettim bir sorun görmedim demişsiniz. Neye göre karar verdiniz? Hangi testi, hangi program ile yaptınız? Sistem özellikleriniz nedir? Açıklamalara bunları eklemeden bilgi almak sağlıklı olmaz. Gelen giden yazar sadece.
Speccy programından sıcaklık değerleri, birde FurMark olması lazımdı ekran kartını test için.
Tozdan dolayı ısınırsa ısıdan dolayı FPS düşüşü yaşanır.
Isıdan dolayı fps düşürür ayriyetten yaz ayında olduğumuz için temizlik yapılması gerek
İşlemci sıcaklığından düştüğünü deneyimlemiştim ve evet düşürür, sıcak hava kasanın içinde hapsolduğu için diğer sistem bileşenlerinin de sıcaklığını arttırıyor, aslında bunu anlamanın en iyi yolu temizledikten sonraki hali ile temizledikten sonraki 2-3 ay sonrasını kıyaslamak ve sıcaklık değerlerini bir köşeye not almak.
Programlar ile işlemci sıcaklığına bakıyorum en fazla 65 70 derece felan oluyor. İşlemcinin olduğu taraftan kasayı elimle ellediğim zaman sıcak değilde ılık bir sıcaklık geliyor elime. Belkide ısınıyor ama bana ılık gibi geliyor. Ekim ayında kasayı kurdum, şubat-mart ayına kadar sıkıntı yoktu sonrasında dikkatimi çekmeye başladı bu olay. Son günlerde de iyice kafamı kurcalamaya başladı.

Programlar ile işlemci sıcaklığına bakıyorum en fazla 65 70 derece falan oluyor. İşlemcinin olduğu taraftan kasayı elimle ellediğim zaman sıcak değil de ılık bir sıcaklık geliyor elime. Belkide ısınıyor ama bana ılık gibi geliyor. Ekim ayında kasayı kurdum, Şubat-Mart ayına kadar sıkıntı yoktu sonrasında dikkatimi çekmeye başladı bu olay. Son günlerde de iyice kafamı kurcalamaya başladı.

Speccy programından sıcaklık değerleri, bir de FurMark olması lazımdı ekran kartını test için.

Programlar ile işlemci sıcaklığına bakıyorum en fazla 65 70 derece falan oluyor. İşlemcinin olduğu taraftan kasayı elimle ellediğim zaman sıcak değil de ılık bir sıcaklık geliyor elime. Belkide ısınıyor ama bana ılık gibi geliyor. Ekim ayında kasayı kurdum, Şubat-Mart ayına kadar sıkıntı yoktu sonrasında dikkatimi çekmeye başladı bu olay. Son günlerde de iyice kafamı kurcalamaya başladı.

Isı değerleri onun üzerine çıkmıyorsa yazılımsal sorunda olabilir. Windows'tada sıkıntı olabilir. Ya da sürücülerle oluşan sorundan dolayı da olabilir.

Sistemin nedir? Ayrıca LoL'de FPS düşmesi gayet normal özellikle dakika 20-30 sonrası bunun sebebi oyunun optimizasyon sorunlu bir oyun olmasından kaynaklanıyor. Geçmişte yaptığın performans arttırma adına aldığın etkileri alabiliyorsan geri al ve varsayılan ayarlarda dene. Güç planından yüksek performansa al ve kasanın içini fırça yerine kompresör ile temizle. Gerçekten çok fazla sorun ve farklı sorunların çözümleri olabiliyor fakat bize sunmuş olduğun bilgi sınırlı ve daha sistemini bile söylememişsin.

Sistemin nedir? Ayrıca LoL'de FPS düşmesi gayet normal özellikle dakika 20-30 sonrası bunun sebebi oyunun optimizasyon sorunlu bir oyun olmasından kaynaklanıyor. Geçmişte yaptığın performans arttırma adına aldığın etkileri alabiliyorsan geri al ve varsayılan ayarlarda dene. Güç planından yüksek performansa al ve kasanın içini fırça yerine kompresör ile temizle. Gerçekten çok fazla sorun ve farklı sorunların çözümleri olabiliyor fakat bize sunmuş olduğun bilgi sınırlı ve daha sistemini bile söylememişsin.
Ryzen 5 3500 işlemci
Rtx 2060 ekran kartı
8x2 3200 mhz ram
144 hz monitör
Ben sistemi ekim ayında aldım kullanmaya başladım. Son 1-2 aydır oyuna girdiğimde, base de 144 fps görüyorum. Minyonlar geldiğinden itibaren 135-144 arası oynamaya başlıyor. Savaşlarda 115 lere kadar düşüyor. Öldüğümde ise fps 90-100 lere düşüyor. Çoğunluk oyun genelinde artık 110-120 ler ile oynuyorum. Normalde böyle birşey olmaması gerekiyor. Çünkü ben girdiğimde fps sabit 144 oluyordu oynamıyordu. Monitör ayarlarından v-sync felan açık. Ekran kartı ayarlarından hem performans odaklı denedim hemde özel ayarlardan düşey senkronizasyondan uyarlamalı olarakta seçtim. Aklıma en son gelen şey, çok tozlanmadan ötürü performans/fps düşüklüğü yaşadığım kanısına vardım.

Bu sorun sadece LoL'e özel öyle değil mi? Mantıken böyle olması lazım çünkü benim sistemim seninkisinden de güçlü fakat başlarda tıpkı senin gibi bu sorunu yaşamadım. 144 sabitken 143-141 daha sonra 120' lere kadar düştüğü için FPS'i 120'ye sabitlemiştim. Başka oyunlarda aldığın FPS değerleri normal olmalı, sıcaklıklar gayet normal daha da iyi olabilir fakat normal. Kasanın içini temizlesen de bu sorunu çözebileceğini düşünmüyorum, dediğim gibi LoL optimizasyon sorunlu bir oyun ve LoL'de istediğin FPS değerini alman ile konu açman daha mantıklı. Benim sana önerebileceğim tavsiye güç planından Yüksek Performansa alman ve driverlarını güncel tutman ve geçmişte performans arttıran video izlediysen bu tarz şeyleri geri eski haline çevirmen.

Oyundaki gölgeleri kapat ve diğer ayarları en düşüğe al. V-Sync'e ihtiyacın yoksa kapat gecikme değerini arttırır (input lag). Bunun dışında Windows'dan oyun modu kapalıysa açık hale getir ve LoL için özel ayar videolarını izle bu şekilde çözüm bulabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı