Kasa için fan önerisi

Bilal Buhra

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
Gigabyte Z170X Gaming 3
Anakartımın ısınma sorunu var. Kasa için kasa arkasına takılan güzel soğutabilecek bir fan lazım. En uygun fiyata işimi görebilecek türden ama ışıklı mışıklı olsa fena da olmaz yani. Bir de kasanın önüne takılan fanlar var oraya da 2 tane ışıklı ucuz bir şey almayı düşünüyorum.

Anakartının ısınma sorunu var derken? MOSFET'ler mi yoksa chipset mi?

Siz cevaplarken ben de fan bakayım.

Anakartımın ısınma sorunu var. Kasa için kasa arkasına takılan güzel soğutabilecek bir fan lazım. En uygun fiyata işimi görebilecek türden ama ışıklı mışıklı olsa fena da olmaz yani. Bir de kasanın önüne takılan fanlar var oraya da 2 tane ışıklı ucuz bir şey almayı düşünüyorum.

Birkaç hafta önce şu fanlardan 2 adet aldım, fazlasıyla memnunum. 3 pinliler, anakartınızdaki 4pin fan girişleri voltaj kontrolü ile mi yoksa pwm kontrolü ile mi rpm hızını yönetiyor ona bakın, voltaj ise 3pinli işinizi görecektir; pwm ise full rpm çalışır 3pin fanlar bu sefer molexten 5v (kırmızı) ile 12v (sarı) giriş yerlerini değiştirip stabil 5v'da çalıştırmanız gerekir yoksa %100 döner e.süpürgesi gibi ses yaparlar.
Almamanız gerekenlere referans vereyim, rampage'in rgb fanları. Düşük rpmde de yüksekte de zerre üflemiyor. Arif'in dediği gibi, anca ışık :)

Şöyle diyeyim MOSFET'ler sürekli sorun çıkarıyor. Önceden bir kere çıkardı ve tamire verdim düzeltti çok ısınıyor 5 saatten fazla açık tutma dedi ben uymadım bir şey olmuyordu. Sonra termal macunumu geçen yeniledim tekrar açmak istediğimde PC'yi az önce açılan PC açılmadı götürdüm tamire adam işlemciye bir şey olmamış dedi ekran kartı da sağlam büyük ihtimal anakart MOSFET'lerde sıkıntı dedi. Ben dedim ki daha önce de böyle bir sıkıntı yaşadım. Yeni anakart almak gerekir mi dedim yok dedi anakartınız kaliteli bir anakart değişmeyin dedi işte şimdi tamirden gelmesini bekliyorum. Sıvı soğutma gerekir mi bilmiyorum en son 1 yıl önce Thermaltake Turbo 120mm fan almıştım kaliteli sanıyordum 1 yıl geçmedi ki adam bozulmuş bu dedi bana.
Şöyle diyeyim MOSFET'ler sürekli sorun çıkarıyor. Önceden bir kere çıkardı ve tamire verdim düzeltti çok ısınıyor 5 saatten fazla açık tutma dedi ben uymadım bir şey olmuyordu. Sonra termal macunumu geçen yeniledim tekrar açmak istediğimde PC'yi az önce açılan PC açılmadı götürdüm tamire adam işlemciye bir şey olmamış dedi ekran kartı da sağlam büyük ihtimal anakart MOSFET'lerde sıkıntı dedi. Ben dedim ki daha önce de böyle bir sıkıntı yaşadım. Yeni anakart almak gerekir mi dedim yok dedi anakartınız kaliteli bir anakart değişmeyin dedi işte şimdi tamirden gelmesini bekliyorum. Sıvı soğutma gerekir mi bilmiyorum en son 1 yıl önce Thermaltake Turbo 120mm fan almıştım kaliteli sanıyordum 1 yıl geçmedi ki adam bozulmuş bu dedi bana.

RGB'siz:

Rainbow aydınlatma:

Kırmızı aydınlatma:

Sıvı soğutma işlemci için, MOSFET'lerin üstünde pasif soğutma olması lazım. Onlarda sıkıntı olabilir mi? Termal ped değişimi yapabilirsiniz.

Sıvı soğutma işlemci için, MOSFET'lerin üstünde pasif soğutma olması lazım. Onlarda sıkıntı olabilir mi? Termal ped değişimi yapabilirsiniz.

Bilmiyorum ki ben pek anlamıyorum. Termal ped ne demek? Bir de sıvı soğutma anakartı daha iyi soğutur mu?

Be Quiet PSU kullanıyorum gayet sessiz ve iyi.
Birkaç hafta önce şu fanlardan 2 adet aldım, fazlasıyla memnunum. 3 pinliler, anakartınızdaki 4pin fan girişleri voltaj kontrolü ile mi yoksa PWM kontrolü ile mi RPM hızını yönetiyor ona bakın, voltaj ise 3pinli işinizi görecektir; PWM ise Full RPM çalışır 3pin fanlar bu sefer Molex'ten 5V (kırmızı) ile 12v (sarı) giriş yerlerini değiştirip stabil 5V'da çalıştırmanız gerekir yoksa %100 döner e. Süpürgesi gibi ses yaparlar.
Almamanız gerekenlere referans vereyim, Rampage'in RGB fanları. Düşük RPM'de de yüksekte de zerre üflemiyor. Arif'in dediği gibi, anca ışık :)

65CFM bayağı iyi duruyor.
Pardon sıvı soğutma işlemci için yazmışsınız. Dikkat etmemişim.

Bilmiyorum ki ben pek anlamıyorum. Termal ped ne demek? Bir de sıvı soğutma anakartı daha iyi soğutur mu?

Sıvı soğutma anakartı değil işlemciyi soğutur, MOSFET'lere pek de yardımı olacağını sanmıyorum.

Termal ped bir pasif soğutma türüdür, ısıyı emip üstündeki alüminyum bloğa iletir. Anakartının işlemci soketinin yanında alüminyum bloklar var. O blokların altında ince bir termal ped ve onun da altında MOSFET'ler var.

Be Quiet! fanı alabilirsin o da güzel, aydınlatmalı istersen de attıklarım var; yalnız RGB değil sadece aydınlatma haberin olsun.

Geri
Yukarı