Kasa iyi ama ısınma problemi var

Wense

Picopat
Selamlar öncelikle,

Bilgisayarımda normal bir oyun denemek istedim ve bu oyunun adı "League of Legends" oyuna girdim ve azıcık oynamaya başladım. Oyunun başlangıcında 55 derecelerde takılırken, oyunun ortalarında en yüksek ayarlarda 1920X1080 ekran ayarında darboğazlar (aniden oyun donmaları ve sonra devam etmesi) ve 65 dereceye çıkmaya başladı kasa. Herhangi bir sorun yoksa bu değerler ile ilgili aşağıya yazarsanız memnun olurum. Ama aniden darboğazlar çıkınca bence sorun olduğunu düşünmeye başladım, kasayı daha bir gün önce kurduk.

Sistemim;

Ekran Kartı: AMD Radeon RX 5700 XT THIC III
İşlemci: AMD Ryzen 7 3800X 3.9 GHz
Anakart: ASUS TUF Gaming X570 PLUS (Wi-Fi)
Kasa: Gametech RGB Arena Gaming PC Case (X7 Kasa Fanı)
Hava Soğutucu: 1200W (Markasını hatırlamıyorum.)
RAM: G.Skill Trident Z Neo RGB F4-3600C16D 32 GB DDR 4 3600MHz CL16
HDD: 1 TB
SSD: Yok.

Dipnot: Ekran kartının Driver'leri son sürüm, güncellemeleri yapıldı anakartın sadece kutu açılımında içerisinden çıkan CD'sini bilgisayar aktarıp o dosyaları indirip birkaç kez yeniden başlattı, o kadar. BIOS Güncellemelerini anakart için bugün yapacağız.

Kasaya neye göre iyi dediniz? Önü tamamen kapalı, nereden hava alacak kasa?

Gayet iyi bir işlemci, anakart, ram ve fena olmayan bir ekran kartı almışken kasayı gidip de neden önü tamamen kapalı, hava akışı neredeyse hiç olmayan bir kasa aldınız?

3 insandan öneri alıp bu kasayı satın alma gereği duydum. Dediğinize bende şimdi hak vermeye başladım bunları okuyunca tamamen benim bilgisizliğimden kaynaklı o bakımdan. Kasanın sadece yan kısımı camlı olan tarafı havaya açılabiliyor. Vidalarını alıp oradan kasaya hava akışı sağlayabiliriz isterseniz.
Ryzen 7 almaya butcen yetmis ama.
Her neyse, sorununda hangi bilesenin isindigini bahsetmedin. Hangi bilesen 65 dereceye kadar isiniyor?

GPU. Ayrıca arkadaşlar dediğiniz gibi istediğiniz şeyi diyebilirsiniz kavgaya gerek yok konu altı. Bendeki bilgisizlikten ve tecrübesizlikten kaynaklı olan bir durum büyük ihtimal bu kasa markasını satın almak böyle bir bilgisayara.

Gametech markası benim kanlım. Gayet iyi bilirim. Güç kaynağını kullanmıştım bu markanın.

Gametech hakkında bir sürü konu açıldı ve ben güç kaynağını kullandığımdan hiç bahsetmedim. İlk kez burada belirtiyorum. :D
PSU güç değeri, sistemime fazlasıyla yetiyordu. Ama yük altında sistem kendi kendine kapanıyordu.
Gametech'in frisby, rampage gibi markalardan pek bir farkı yok. Kalite anlamında aynılar.

Kasaya gelirsek başlığa "Kasa iyi ama ısınma problemi var" yazmışsınız. Kasa iyi değil ki ısınma problemi olmasın? Ön panelin sağ ve sol tarafında minicik ızgaralar var ve onun dışında kasanın önden hava alabilecek hiçbir yeri yok. Ön panel full cam.

3 insandan öneri alıp bu kasayı satın alma gereği duydum. Dediğinize bende şimdi hak vermeye başladım bunları okuyunca tamamen benim bilgisizliğimden kaynaklı o bakımdan. Kasanın sadece yan kısımı camlı olan tarafı havaya açılabiliyor. Vidalarını alıp oradan kasaya hava akışı sağlayabiliriz isterseniz.

GPU. Ayrıca arkadaşlar dediğiniz gibi istediğiniz şeyi diyebilirsiniz kavgaya gerek yok konu altı. Bendeki bilgisizlikten ve tecrübesizlikten kaynaklı olan bir durum büyük ihtimal bu kasa markasını satın almak böyle bir bilgisayara.
Evet malesef kasanın hava akışı kötü durumda. 65 derece kullandığınız GPU'ya göre düşük bile. Daha fazla GPU tüketen uygulamalarda 80 dereceye kadar yolu var. Kasanın hava akışı haricinde ben bir sorun göremedim.

Gametech markası benim kanlım. Gayet iyi bilirim. Güç kaynağını kullanmıştım bu markanın.

Gametech hakkında bir sürü konu açıldı ve ben güç kaynağını kullandığımdan hiç bahsetmedim. İlk kez burada belirtiyorum. :D
PSU güç değeri, sistemime fazlasıyla yetiyordu. Ama yük altında sistem kendi kendine kapanıyordu.
Gametech'in frisby, rampage gibi markalardan pek bir farkı yok. Kalite anlamında aynılar.

Kasaya gelirsek başlığa "Kasa iyi ama ısınma problemi var" yazmışsınız. Kasa iyi değil ki ısınma problemi olmasın? Ön panelin sağ ve sol tarafında minicik ızgaralar var ve onun dışında kasanın önden hava alabilecek hiçbir yeri yok. Ön panel full cam.

Yani bu durumda benim kasa değiştirmem gerekecek büyük ihtimal. Çünkü kasa cidden adam akıllı hava alıcak yeri yok.

@Wense PSU markası nedir? Hava soğutucu kısmına ''1200W (Markasını hatırlamıyorum.)'' yazmışsınız ama? Eğer o da Gametech, Rampage gibi bir marka ise onu da değiştirin.

Dediğim gibi markasını unuttum, çok garip bir durum insan markasını unutması cidden saçma. Ama MSI veya Rampage gibi değil. PSU'da sorun yok zaten onun hakkında daha önce araştırma yapmıştım.
@Wense PSU markası nedir? Hava soğutucu kısmına ''1200W (Markasını hatırlamıyorum.)'' yazmışsınız ama? Eğer o da Gametech, Rampage gibi bir marka ise onu da değiştirin.
Veya durun buldum,

PSU:
Aercool KCAS 1200W 80+ Bronze PSU
Güncelleme yapayım, kasanın hava akışını halledince herşey düzene girdi. Yan kapağını açıp sıcak havayı dışarı atması için çabalayıp uğraş verdim ve başardım. Bu bilgiyi bana ilettiğiniz için hepinize teşşekür ederim arkadaşlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı