Kasa masanın üstünde mi durmalı altında mı?

Masamın altına koymayı denediğimde kasanın tüm sıcaklığını sağ kolumda hissettim. Birkaç gün sonra masaya çıkardım. Kış gelsin, tekrar masanın altına koyacağım, sıcaklığından faydalanırız. :D

Benim kasamın USB portları kasanın üstünde olduğu için. "Masaüstü" desek de masa altında kullanıyorum.
--Şunu da ekleyeyim.
Masa altında;
  • 3-4 kat daha hızlı tozlanır. Süpürge gibi yerdeki tüm tozları içerisine çeker.
  • Daha az ses duyarsınız.
  • Portlara daha kolay erişirsiniz.

Masa altında kullanan birisi olarak toz filtresi kullanıyorum, dediğiniz gibi çok hızlı tozlanıyor öbür türlü.

RGB si rahatsız etmezse üste daha güzel duracaktır. Masanız üst tablası 8 cm kalınlığında gibi duruyor. O çekmece ise bence onu çıkartın rahatsız edecektir.

Monitöre sıcak hava üflemesi monitör için sorun, masa altında da hava sirkülasyonu sıkıntı ve toz filtresi yoksa toz da bir dert.
Küçük bir ipucu: N11 gibi sitelerde nem önleyici torbalar var. Elinizin çeyreği kadar olanını kasa içine koyunca en aşağı 6 ay boyunca kasa içi kupkuru kalıyor ve ek olarak içi kuru kasada tozlar çok nadir kısımlara yapışıyorlar. Toz filtreleri sayesinde kasa içine çok ince tozlar girebilir. Nemsiz kasada da bu tozlar etrafa yapışmadan fanlarla uçuşarak dışarı atılır.
Bilgisayarının ömrünü korumak için nem torbalarını öneririm. Bir nem torbasının dış kağıt yüzeyi sertleşip kabuklaşmışsa ömrü dolduğuna işarettir.
Eğer masan kenarlıklı değil de 4 ayaklı olsaydı masa altında hava sirkülasyonu iyi olacaktı ve ne kolun ısınır ne de kasa altta kapalı kenarlarla sıcak hava döngüsünde kalmayarak daha serin çalışırdı. Kuzende yaşadık bu durumu. kenarları kapalı masa, kasanın ısısını arttırdı, dışarı alınca kasayı ekran kartı ve işlemci ısıları düştü.
İmkanın varsa masanın kenarlarını marangoza kestir, adama bunu 4 ayaklı hale getir diye tarif edersen kolayca yapar.

Geri
Yukarı