Kasa Mikrofon ve USB Girişinden Elektrik Çarpması

117084

Kilopat
Makaleler
4
Normalde elektrik çarpmazdı ama bugün kompresör ile temizlik yaptım. Şimdi ön USB ve mikrofon girişinden elektrik çarpıyor. Elim biraz nemli olduğundan olabilir mi? Ön girişler dışında sıkıntı yok.

Ayrıca kulaklık takılı. Kulaklık takılı olduğu için de olabilir?

Son düzenleme:
Ön panel kablolarına baktım sorun yok. PSU ve UPS kapalı halde, hatta PSU kablosunu da çektim yine de ön panelde elektrik vardı. Bütün her şeyi taktım PSU'yu falan açtım bilgisayarı ilk açarken sorun yoktu şimdi yine başladı. Normalde sorun yoktu dedim ama bilmiyorum pat diye çarpmıyor içimi gıdıklıyor normal mi yoksa anormal mi anlayamadım. @Yeni Teknik Sembol

Merhaba. PSU kablosu çekiliyken de hafif çarpılmalar nedeniyle kesin (% 100) statik (ölü) elektrik birikmesidir, normal (faz) elektriği olmadığı çok açıktır. Bu sıkıntının 2 ayrı nedeni olabilir;
1- PSU'nun toprak iletkeninden ev şebekesindeki topraklama iletkeni (kablo sıkıntısı veya başka irtibatsızlıklarla) iletimle gelmiyor olabilir. Bu toprak ucunun PSU'ya kadar gelip gelmediği, PSU'ya besleme (enerji) kablosu takılı değilken ve elektrik yokken, avometrenin sesli omaj (buzzerli) ölçüm kısmından, probun bir ucunu topraklı prizdeki topraklama iletkenine, (Veya çok yakındaki radyatör peteği varsa onun metal kısmına) diğer prob ucunu ise PSU enerji kablosundaki en üst kısımda yer alan deliğe (slota) taktığınızda avometredeki buzzerin ses verip ötmesi (Kısa devre testi olarak) gerekir. Ötme yoksa PSU kablosu toprak ucunu taşımıyor ve PSU'ya kadar hiç getiremiyor demektir. Kabloyla ilgili olan bu durum kesinse o zaman kabloyu yenisiyle değişmeniz gerekir.
2- Game Turk'un açıkça değindiği gibi ; evin topraklama hattı çok sağlıklı olmayabilir. Çok sağlıklı olmayan topraklamada, başka topraklı cihaz, makinelerle de bağlı olan ortak (tek) toprak hattı, sizin PC'nizdeki PSU'ya da ayni toprak hattı üzerinden ortak bağlı olacağından, örneğin çamaşır makinesi tamburunun dönerken ürettiği ve zayıf topraklama yüzünden toprağa tam deşarj olamayan statik elektrik, PSU üzerinden, - (GND) + 5 volt DC elektrik ucu üzerinden ön panelinizdeki USB portlarına kadar gelerek sizi hafifçe çarpabilir. O zaman yetkili bir elektrikçiyle evin toprak hattını güçlendirmeniz gerekecektir. Yani bu sıkıntının tesbiti için (1) ve (2) sırasında 2 incelemeyi ayrı yapmanız gerekiyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
@Yeni Teknik Sembol kablolara baktım ama bir sıkıntı gözükmüyor. Ön girişler dışında da elektrik çarpan bir yer yok. PSU'nun içine sağlam hava basmıştım bundan kaynaklı olabilir mi? Ama bu seferde PSU sorunlu olsa anakartın voltaj koruması var kendini kapatırdı. Anakartın içinde kalan elektrik de buna sebep olabilir mi? Avometreyi de kısa zamanda temin edip kontrol edeceğim.

Merhaba. @@117084 ; PSU girişi ile ilgili aslında bir başka ihtimal daha vardır; PSU girişinde 3 pinden (İkisi elektrik, birisi, üstteki toprak iletkenin giriş pinidir) topraklama girişiyle ilgili pinde bir oksitlenme, (Oksitlenme varsa bu sıkıntı sivri bir bıçakla kazınıp parlak hale gelince bırakılmalı) yüzünden bir geçirmezlik olabilir, PSU kablo ucu girdiği halde topraklamayı bu nedenle içine hiç iletmeyebilir. Evde topraklı prizle çalışan diğer cihaz, makinelerde elle dış gövdeye dokununca çarpılma yoksa sadece PC'nin PSU'sunda varsa PSU girişi veya içiyle ilgili durumdur gibi görünüyor.

PSU'nun içinde sarı-yeşil renkte bir topraklama kablosu vardır. Bu kablo 3 pinli PSU giriş yerinden gelip PSU'nun metal gövdesine bir vidayla bağlı olmalı, bunu prizden çekili iken PSU'yu kasadan 4 vidasıyla ve kapağı tutan diğer 4 vidasıyla açıp çok kabaca bu bağlantıyı gözle kontrol edin ve bu vidalı tesipitin sağlamlığını teyit edin.

Kompresör havası ne kadar kuvvetli (debili veya basınçlı) olursa olsun bu yeşil-sarı topraklama kablosunu tespitli yerinden oynatmamıştır, ama yine de bu kontrolü gözle yapmakta fayda olacaktır, çünkü bu sıkıntı topraklamanın olmaması ve statik elektriğin PC içinde ön panelde birikmesiyle ilgilidir.

Anakartın çalışırken içinde üretilen ve PSU'nun çalışırken içinde üretilen statik elektrik kasa topraklamasından evin genel (ortak) topraklamasına iletilir, bu topraklama sağlıklı olunca anakart ve PSU'da statik elektrik birikemez zaten, sağlıklı olmayınca bu durum söz konusudur. Hem PSU içi ve hem pin girişi açısından bir araştırmayı yaparken evdeki diğer toprakla çalışan cihazlarda da ayni durumun olup olmadığını araştırın. Böylece bu 2 yoldan daha kesin neticelere ulaşılır. Ucuz bir avometre (Ara sıra kaba ölçümler için çok özelliği olmayan TT Tech marka olabilir) ve kontrol kalemi mutlaka elinizin altında bulunsun.

1 adet kontrol kalemi varsa ayrıca şu testi yapmanızı, statik elektriği kesin olarak teyitlemenizi isteyeceğim. PC çalışırken PSU metal gövdesine kontrol kaleminin ucunu değdirirken, ayni anda bu kalemin arkasından parmağınızla basılı tutarken kontrol kalemi çok hafifçe yanıyor mu? Eğer yanıyorsa kasada statik elektrik canlıdır ve deşarj olmayan durumdadır, yani yanması bunun % 100 kanıtıdır.

Benzer testi çamaşır makinesi çalışırken de ayni şartta yapın. Çamaşır makinesinin metal dış gövdesinde herhangi bir yere (arkasından) kontrol kalemi ile PSU'da yapılan bu kontroldeki gibi çok hafifçe yanıyorsa evin toprak hattı zayıftır, statik elektrik zayıf topraklamayla tam deşarj olamadığı için kalemin neon lambası yanıyordur, işte o zaman evin topraklama durumu çok net olarak teyit edilmiş olur. Statik elektrik PC en başta olmak üzere evdeki elektronik kartla çalışan tüm elektronik cihaz ve makinelere zarar verebilir, bu nedenle bu sıkıntıyı en kısa zamanda gidermeye çalışın. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
@Yeni Teknik Sembol kablolara baktım ama bir sıkıntı gözükmüyor. Ön girişler dışında da elektrik çarpan bir yer yok. PSU'nun içine sağlam hava basmıştım bundan kaynaklı olabilir mi? Ama bu seferde PSU sorunlu olsa anakartın voltaj koruması var kendini kapatırdı. Anakartın içinde kalan elektrik de buna sebep olabilir mi? Avometreyi de kısa zamanda temin edip kontrol edeceğim.

Bir de evinizdeki panoda kaçak akım rölesi var mı? Varsa zaten 30 mA ve üzeri kaçak (normal elektrik kaçaklarında) akımlarda kaçak akım rölesi mutlaka atacaktır, ama statik elektrik kaçağında bu röle ve sigorta atamaz, çünkü bunun gerçek watt değeri sıfırdır, ama sizden (ayaklarınızdan yere doğru) topraklanırken sizi hafifçe çarpabilir.

Bir de PC'yla kullandığınız LCD LED monitörün harici veya dahili adaptörlü olup olmadığını da soracağım. Harici adaptörlü ise içinde oluşan oluşan statik elektrik adaptördeki iç izolasyon (yalıtımla) monitörün ekran kablosu üzerinden normal elektrik kaçağı oluşmuş olsa bile iletilip gelemez, ama direk 220 volt kablo girişli ve bu monitörün çinde sadece statik elektrik üretiliyorsa (bu kaçak varsa) monitörün ekran kablosu (VGA, HDMI, vb.)( Bu kabloların GND, ekranlama kablosu üzerinden PC metal gövdesiyle) üzerinden iletilip gelebilir ve topraklama çok zayıfsa statik elektrik PC'de yine birikmiş olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
@umitarabaci @Yeni Teknik Sembol

Şimdi ön panel kablolarına baktım sadece anakarta bağlı. PSU ile bağlantısı hiç yok. Topraklama zaten bina yapıldıktan sonra icat edilmiş 30 yıllık çamaşır makinesi vardı soyulmuş yerlerinden elektrik çarpıyordu ama değiştirdik şu an bir sıkıntı yok. PSU'nun içinde de bir şey göremedim.

Amma velakin siz monitör dedikten sonra (PSU tarzı girişi var adaptorlü değil) sistemi tamamen söktüm, PSU kapalı ya da açık, monitör kapalı ya da açık, hatta monitörün güç kablosu çekili halde bile HDMI kablosunu taktığım an ön portlarda elektrik birikiyor. Kasanın da demir kısımlarına dokununca -bu zamana kadar ışıklı tornavida ile kontrol ettim elektriği- tornavidanın ışığı gidiyor ama kasadan elektrik çarpmıyor.

Sonuç olarak monitörde mi kaçak var? Belki de kabloda? Ayrıca temizlik yaparken ekran kartının güç kablosunu çıkartıp tozlanma falan var mı bakmıştım bir sorun yoktu. Tabi HDMI kablosundan ekran kartına, anakarttan kasaya nasıl (tornavidayı kasaya dokundurunca ışık yok) elektrik yayılıyor onu da çözmek lazım.

Ekran kartının PSU bağlantısıni kestim, HDMI taktım ve tornavidayla GPU'nun soğutma borusuna ve kasanın ön portlarına baktım elektrik vardı. Tabi hala nasıl ön portlara elektrik geliyor anlayamadım.

O zaman ben Asus'a gönderiyorum monitörü?

Monitörün dışı bomba gibi hocam kolumu yakınlaştırdığım an çat çat sesler geliyor. Hemen Asus ile görüşeyim ben.
@Yeni Teknik Sembol

Bütün kablolar söküldü UPS yerine akım koruyucuya bağladım;

- Kasaya PSU kablosu takılı değil HDMI takılı değil PSU kapalı ya da açık tornavida yanmıyor.

- Kasaya PSU kablosu takılı değil HDMI takılı ama monitör fişe takılı değil PSU kapalı ya da açık tornavida yanmıyor.

- Kasaya PSU kablosu takılı değil HDMI takılı ve monitör fişe bağlı PSU kapalı ya da açık ışık yanmıyor.

- Kasaya PSU kablosu takılı ama fişe takılı değil. HDMI takılı monitör açık PSU kapalı ya da açık çok az ışık yanıyor.

- Kasaya PSU kablosu takılı ama fişe takılı değil. HDMI takılı değil PSU kapalı ya da açık tornavida yanmıyor.

- Kasaya PSU kablosu takılı ama fişe takılı değil. HDMI takılı ama monitör fişe takılı değil PSU kapalı ya da açık tornavida yanmıyor.

- Kasaya PSU kablosu takılı ve fişe bağlı HDMI takılı değil PSU kapalı ya da açık çok az ışık yanıyor.

- Kasaya PSU kablosu takılı ve fişe bağlı HDMI takılı ama monitör fişe bağlı değil PSU kapalı ya da açık ışık yanıyor.

- Kasaya PSU kablosu takılı ve fişe bağlı HDMI takılı ve monitör açık PSU kapalı ya da açık ışık yanıyor.

Kablolarda da statik birikmiş galiba. Başka da ihtimal kaldı mı bilmiyorum monitör bağlı olmasa bile PSU fişe takınca ışık yanıyor ama elektrik çarpmıyor. Ne yapayım bilmiyorum.
"Kasaya PSU kablosu takılı değil HDMI takılı ve monitör fişe bağlı PSU kapalı ya da açık ışık yanmıyor."

Değiştiriyorum, ışık fazlasıyla yanıyor.
Işık yanıyor ama bazen çarpmıyor. Anlamıyorum statik var mı yok mu.
Sistemi normal şekilde geri topladım ışık var ama elektrik çarpmıyor. Uzun süre dinlendirince rahatladı mı bunlar ne? Monitör de bana lazım göndereyim mi göndermeyeyim mi bilmiyorum akşam akşam çıldırıcam.

Sistem bir süre normal çalışıyor sonra 1-2 dakika elektrik çarptıktan sonra yine kesiliyor. Elektrik çarparken HDMI çıkardım çarpmaya devam etti. PSU'ya da bakmam lazım galiba.

Son düzenleme:
@Yeni Teknik Sembol @umitarabaci

Hocam belki bildirim gelmemiştir diye yeni konu açayım dedim,

Şalterleri kapattım sadece UPS üzerinden bilgisayarı ve monitörü taktım PSU kapalı ya da açık HDMI kablosunu da taktım hatta ama kontrol kaleminin ışığı yanmadı (kontrol kalemini HDD kapağına ve GPU borusuna dokunduruyorum).

Bilgisayarı UPS'ye bağlasam bile apartman elektriğini aldığım an HDMI takılı ya da takılı değil, PSU açık ya da kapalı kasa genelinde elektrik var. Bilerek monitörü dün akşamdan beri takmıyordum sadece PSU kablosu takılıydı, PSU'yu açınca yine elektrik çarptı. Monitör için geldiler ama haftaya gelirsiniz dedim.

Galiba sorun monitörde değil. Baya ağır topraklama sorunu var gibi. Monitör garantisini bırakıp elektrikçiyle toprak hattına mı bakalım?

Bu arada baya düşündüm uygun bir başlık bulamadım :/

Geri
Yukarı