Kasa montajı

GokhanKas

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam kasanın modelini maalesef ki bilmiyorum Cooler Master Masterliquid ML240l V2 RGB 240mm sıvı sogutmaya sahıbım buradakı bilgisayar toplayan abimize getirdim pull-push yönetimi ile bu kasaya montaj yapılacak dedim nereden dedim ben işin içinden cıkamıyorum kasam cok sıcak oluyor bir yerlerde bir yanlıslık olabılırmı sızlere sormak ıstedım şimdi sizlere gerekli görselleri yüklüyorum hatta video da yükleyecegım.

Sistem özellikleri:

• AMD Ryzen9 5900X.
  • MSI Radeon Gaming Trio RX 6900 XT
Boşta 43 derece sıcaklık, Call of Duty Warzone oynarken veyar red Dead 2 78 dereceleri görüyor.

Haliyle ekran kartımda 75'leri görüyor. Bu değerler normal midir montajda bir sıkıntı var mıdır?

Ve bana şu programlarla gerekli testleri yapıp buraya atmam gereken bir şey varsa onları da yazar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gökhan bey sistem özelliklerinizi de detaylıca yazın. Mesela 13. nesil Intel ve Ryzen 7000 işlemciler de çok ısınıyor. Ama boşta bile sıcaklıklar yüksek ise pompa ünitesi hatalı monte edilmiş olabilir.

Gerekli düzeltmeleri yaptım Recep bey uyarınız için teşekkür ederim.

Gökhan Bey öndeki bir fanın havayı içeriye alıp diğerlerinin dışarı vermesi bana aşırı mantıksız geldi.

Ayrıca çakmağı tuttuğunuzda alttaki fan dikkat ederseniz alevi bükerken üstteki fanda alev hareket bile etmiyor. Bu bana garip geldi açıkçası.

Madem radyatöre fanları havayı dışarı atacak şekilde taktınız, fanların yönünü şu şekilde değiştirin:
  • Arkadaki fan içeriye soğuk hava alsın.
  • Öndeki bütün fanlar da dışarıya hava atsın.
Böylece daha düzgün bir hava döngüsü olur kanaatindeyim.

Ayrıca radyatör fanlarının da CPU_FAN pinine çoklayıcı ile bağlı olduğundan emin olun. Aksi takdirde işlemci ısısı yükseltdikçe fanların devri yükselmez.

Gökhan bey öndeki bir fanın havayı içeriye alıp diğerlerinin dışarı vermesi bana aşırı mantıksız geldi.

Ayrıca çakmağı tuttuğunuzda alttaki fan dikkat ederseniz alevi bükerken üstteki fanda alev hareket bile etmiyor. Bu bana garip geldi açıkçası.

Madem radyatöre fanları havayı dışarı atacak şekilde taktınız, fanların yönünü şu şekilde değiştirin:
  • Arkadaki fan içeriye soğuk hava alsın.
  • Öndeki bütün fanlar da dışarıya hava atsın.
Böylece daha düzgün bir hava döngüsü olur kanaatindeyim.

Ayrıca radyatör fanlarının da CPU_FAN pinine çoklayıcı ile bağlı olduğundan emin olun. Aksi takdirde işlemci ısısı yükseltdikçe fanların devri yükselmez.

Kasan kötü onu belirteyim. Şu zamanda hala kasa üstünü tek fanlık neden üretirler anlamam. Üste de fan takman hava çıkışını hızlandıracaktır. Zira ön paneldeki fan içeri üflese de HDD rafı engelliyor o havayı.

Recep bey çok teşekkür ederim lakin benim gereksiz bilgisayarcıma bu durumu anlatamadım. Söylüyorum böyle içeriyi darboğaz yaparsın diyerek bu sekılde bir şey yaptı ve sonuç ortada. Extra olarak bu durumu test edebılecegım program onerebılır mısınız? Sıstemı bıraz zora sokup sızlerle paylaşayım durumları bu daha iyi olur diye düşünuyorum.

@UğurDündarın Dövdüğü Adam maalesef kasayı alırken de ben cok fazla dıkkat etmedim böyle bir kasa toplayacagım aklımın ucundan geçmezdi, spontane gelişti tüm olaylar. Evet ona da baktım bildiğin raf engelliyor nasıl bir kasa yaptıysa Cooler Master anlam vermedım açıkçası.

Recep bey çok teşekkür ederim lakin benim gereksiz bilgisayarcıma bu durumu anlatamadım söytlüyorum böyle içeriyi darboğaz yaparsın diyerek bu sekılde bir şey yaptı ve sonuç ortada extra olarak bu durumu test edebılecegım program onerebılır mısınız sıstemı bıraz zora sokup sızlerle paylaşayım durumları bu daha iyi olur diye düşünuyorum.

@UğurDündarın Dövdüğü Adam maalesef kasayı alırken de ben cok fazla dıkkat etmedim böyle bir kasa toplayacagım aklımın ucundan geçmezdi spontane gelişti tüm olaylar evet ona da baktım bildiğin raf engelliyor nasıl bir kasa yaptıysa Cooler Master anlam vermedım açıkçası.

Şu anda 5 inci dakikası ve durum böyle kaç dakika teste tabii tutayım.

image.jpg

Recep bey çok teşekkür ederim lakin benim gereksiz bilgisayarcıma bu durumu anlatamadım. Söylüyorum böyle içeriyi darboğaz yaparsın diyerek bu sekılde bir şey yaptı ve sonuç ortada. Extra olarak bu durumu test edebılecegım program onerebılır mısınız? Sıstemı bıraz zora sokup sızlerle paylaşayım durumları bu daha iyi olur diye düşünuyorum.

@UğurDündarın Dövdüğü Adam maalesef kasayı alırken de ben cok fazla dıkkat etmedim böyle bir kasa toplayacagım aklımın ucundan geçmezdi, spontane gelişti tüm olaylar. Evet ona da baktım bildiğin raf engelliyor nasıl bir kasa yaptıysa Cooler Master anlam vermedım açıkçası.

Şu anda 5 inci dakikası ve durum böyle kaç dakika teste tabii tutayım.

image.jpg
Buda 8 dakika sonucu veriler

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    293,9 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Bu da 10 dakika son görsel.

AIDA64'te 86 dereceye çıkması normal 👍

89'a kadar gördü 90'da kapatıyor sistem sanırım kendını korumaya alıyor. Bir problem olmadıgınımı soylemektesiniz teşekkür ederim. Tüm yorumlara tekliflere açıgım arkadaşlar.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    170,7 KB · Görüntüleme: 16
@GokhanKas zaten Cooler Master'ın böyle bir şey üretmesi üzücü. PSU shroud bile koymamışlar ki kablolar ortada öyle. Eğer HDD rafı sökülebiliyorsa ve kullanmıyorsan sökmeni öneririm. Mesela ben olsam üste bir sıra daha delik açar, ızgara haline getirirdim. Sıvı soğutmayı da üste takardım böylelikle.

Geri
Yukarı