Kasa önündeki 3 fan nereye bağlanmalı?

Eralp12

Femtopat
Daha fazla  
Kasa önündeki 3 fanın üzerinde Power yazan 2 adet 4 pinli çıkış var. Ben bunları güç kaynağına mı bağlıyim? Yoksa hiç bağlamıyım da öndeki 3 fanı fan çoklayıcı ile anakarttan çalışsın diye anakart üzerindeki CPU fan yazan yere mi bağlıyim? Bir kablonun üzerindede ch yazıyor o da başka bir 3 pinli kablo ile ayrılıp onun da üzerinde ın VDG yazıyor ben bu kablonun kasanın arkasında duran tekli fanın kablosu olduğunu tahmin ediyorum. Bu kabloyu anakart üzerindeki CHA_FAN yazan yere mi bağlıyim? Yoksa CPU fan yazan yere mi? Bir de 3 pinli fanı 4 pinli çoklayıcı ya takarsam çalışır mı? Bir de anakartta işlemci için ek kablo yeri yok ben göremedim sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yukarıda TUF Gaming B660M-Plus D4 kullanıcı kılavuzu iletilmektedir.

Konuyla ilgili bilgiler 11. sayfada 1.2 numaralı başlıkta belirtilmektedir.

Kasa fanlarınızı yeşil renkte 4 numara ile gösterilen CHA_FAN1, CHA_FAN2 ya da CHA_FAN3 yazan girişlere bağlayabilirsiniz.

İşlemci fanınızı ise yine yeşil renkte 4 numara ile gösterilen CPU_FAN girişine bağlayabilirsiniz.

İşlemci gücü için yeşil renkte 5 numara ile gösterilen ATX_12V_1 ve ATX_12V_2 girişine bağlayabilirsiniz. Sadece ATX_12V_1 dahi bağlı olsa çalışacaktır, eğer güç kaynağınız destekliyorsa iki bağlantıyı da yapınız.

İşlemci fan kullanmayacağım sıvı soğutucu takacağım. Bir de speaker diye bir şey çıktı içinde uzun kablolar var onu da anakarttaki speaker yazan yere takiy mi? Bir sorumda öndeki 3 fanın çıkışı var arkadaki tek fanın çıkış yeri niye yok? Fanlar 3 pinli 4 pinli fan çoklayıcı taksam çalışır mı? Kasamda bu Power Boost VK-G3701W.

Sıvı soğutmanın güç bağlantısını yeşil renkte 4 numara ile ifade edilen sağ üstteki AIO_PUMP yazan girişe bağlayınız.

Speaker yazanı da yeşil renkte 15 numara ile ifade edilen sol alttaki AAFP yazan girişe bağlayınız.

Fanların pin sayısı fark etmeksizin fan çoklayıcı ile çalışacaktır.

Sıvı soğutmanın güç bağlantısını yeşil renkte 4 numara ile ifade edilen sağ üstteki AIO_PUMP yazan girişe bağlayınız.

Speaker yazanı da yeşil renkte 15 numara ile ifade edilen sol alttaki AAFP yazan girişe bağlayınız.

Fanların pin sayısı fark etmeksizin fan çoklayıcı ile çalışacaktır.

Bir soru daha geldi aklıma onu da sorayım? AAFP yazan girişe speakerı takın demişsiniz. AAFP yazan yere HD Audio kablosunu takmayacak mıyim? AAFP yazan yere hem HD Audio hem de speakerı mı takayım?

PUMP FAN'a sıvı soğutma pompası takabilirsiniz. Varsayılan olarak tam devirde çalışır. CPU FAN girişine de pompa fanları takabilirsiniz. CPU FAN boş kalmasın.

@knowledgeworker pompa tam devirde dönmeli. AIO PUMP ve PUMP FAN aynı şeyler. Bunlara takılan donanımlar varsayılan olarak tam devirde çalışır. Araştırma yapabilirsiniz. CPU FAN ise boş kalınca hata veren sistemler var. Buraya da pompa fanları takılabilir.

CPU_FAN hava soğutma, AIO_PUMP ise sıvı soğutma tercih etmesi halinde kullanması gerekir.

Pompanın sürekli tam devirde dönmesi gerekmiyor. Günümüzdeki pompaların çoğu akıllı ve devrini ihtiyaca göre kendisi ayarlayabilir.

Üreticiler bu şekilde ayarlamış. Zaten çoğu kaynak da bu şekilde. 3 pinli pompa çeşitleri de fazla. Yine dediğim gibi boş kalan CPU FAN soketi hata da verebilir.
Örnek bir konu.

Yeni konular

Geri
Yukarı