Kasa temizliği sonrası FPS düşüşü

Yagiz Kuza

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba arkadaşlar direkt olarak konuya geçiyorum;

Dün gece kasamın çok ısındığını fark ettim açıp temizledim. Çok fazla toz vardı yün yumağı gibilerdi adeta. Bundan sonra anakartı söküp altına hava tuttum, işlemcinin fanına biraz yağ döktüm ama sadece fanına işlem uygulaya bildim çünkü işlemci fanını tamamen sökemedim sanki bir plastik vardı bende çekmeye korktum ve kabloları biraz kurcaladım ama hiçbirini sökmedim.

Sabah uyandığımda kasayı açtım ve bir sorun gözükmüyordu. Ee RAM'leri de taktım hiçbir şey yok. Bende test etmek için LoL'e girdim. Normalde 100-80 arası FPS alıyordum fakat bu işlemden sonra base de 15 ilerleyen dakikalarda 10 FPS almaya başladığımı fark ettim. Kasayı yeniden açtım ama hiçbir sorun yoktu?
Şaşırdım çünkü aynısını Laptop'umda yaşıyorum. Onunda içini açtım temizledim ve aynı sorunu yaşıyorum. Yardımcı olabilecek var mı?

Konu sahibi ilk başta fanı tam sökemediğini söylemiş. Eğer termal macun olan kısım yerinden oynadıysa ve oraya hava girdiyse macun etkisini yitirir. Macun yeni sürülmüş olsa dahi böyle bir durumda temizleyip baştan macun sürmek gerekir. Orası hava aldığında işlemci ısıyı soğutucuya tam iletemez ve ısınır. Bu yüzden ısındıkça hızını düşürür.

Arkadaşlar ben sadece fanı çıkartıp motora değil fanın demirine bir damla yağ damlattım. İşlemciye bakamadım çünkü işlemci fanını nasıl monte etmişlerse köşelerinde vidaları yok, işlemciye yağ damlatmadım çok yanlış okumuşsunuz fanlar gayet güzel dönüyor.
Hocam oyun içi değerleri atar mısınız(cpu kullanımı,gpu kullanımı tüm değerlerin ısıları vs )ona göre bir şey söyleyebiliriz.
Bununla ilgili program önerebilir misin daha önce hiç yapmadım da.
Söylersen hemen ısı değerlerini atabilirim.

Son düzenleme:
1602857246925.png

Oyun içi değerlerim sabit bu şekildedir. Soranlar için attım.
İşlemcinin fanına yağ dökmeniz sorun yaratmış olabilir. Afterburner'den işlemci sıcaklığına bakar mısınız?
1602857780867.png

Bunun tam olarak yağdan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum işlemci fanının etrafındaki demirler lav sıcaklığında resmen. Keşke fanı sökebilsem de resmini atabilsem. Eğer isterseniz boş bir vaktimde atabilirim resmini.

Son düzenleme:
Hocam GPU kullanımı %99 sizde de, bende de GPU %99 olduğunda sizin yaşadığınız benzer problemleri yaşamıştım sonra internete kısa bir araştırma yaptım. Birkaç yönerge ile bu problemi çözdüm fakat inanın nasıl yapıldığını hatırlamıyorum. Siz de bir deneyin isterseniz belki probleminiz çözülür. CPU kullanım yüzde 35 sıcaklık değerlerini de görmemiz için Afterburner programındaki ayarlardan sıcaklık değerlerini de görünür yapmanız gerekli bu arada.

Hocam GPU kullanımı %99 sizde de, bende de GPU %99 olduğunda sizin yaşadığınız benzer problemleri yaşamıştım sonra internete kısa bir araştırma yaptım. Birkaç yönerge ile bu problemi çözdüm fakat inanın nasıl yapıldığını hatırlamıyorum. Siz de bir deneyin isterseniz belki probleminiz çözülür. CPU kullanım yüzde 35 sıcaklık değerlerini de görmemiz için Afterburner programındaki ayarlardan sıcaklık değerlerini de görünür yapmanız gerekli bu arada.

1602936855744.png

Buyur dostum tüm her şeyi açtım senin için. Hala bir değişiklik olmadı sorunum nedir tam olarak? İnternette ne olarak aratırsam bunun ile ilgili yardım alabilirim? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 705151

Buyur dostum tüm her şeyi açtım senin için. Hala bir değişiklik olmadı sorunum nedir tam olarak? İnternette ne olarak aratırsam bunun ile ilgili yardım alabilirim? Teşekkür ederim.
Ben oyunlarda sürekli donma ve drop yaşıyorum diye aratmıştım forumlarda o şekilde buldum.Biraz araştıracağım sizin için o çözümü bulursam burada paylaşırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı