Kasada fan olmazsa ne olur?

diries

Hectopat
Mesela Unlost x v2 sistemin içindeki kasada fan yok. Biz ona fan alacağız diyelim almazsak veya sonra alırsak çok sıkıntı olur mu?

Kasada fan olmazsa kasanın içine hava girmez veya çıkmaz. Yani bileşenlerin oluşturduğu ısı dışarı atılamaz. Isı arttıkça da bileşenlerin ve bilgisayarın performansı düşmeye başlar. Fan ve hava sirkülasyonu önemli bir konu bence.

Giriş ve çıkışı sağlayan en azından 2 fan olması gerekiyor. Özellikle çıkış sağlayacak çok daha kritik önem taşıyor.

Mesela Unlost x v2 sistemin içindeki kasada fan yok. Biz ona fan alacağız diyelim almazsak veya sonra alırsak çok sıkıntı olur mu?
Düşün ki senin akciğerinde sıkıntı var, nefes alıyorsun fakat veremiyorsun. Bu durum organlarında nasıl bir tepkime yaratır ? Bileşenlerini organların gibi düşün ve git bir fan al dostum :)

Yeni sistemlerde çok önemli bir konudur. Fakat 15 yıllık Core 2 Duo 8600GT gibi sistemlerde hiç önemli değildir. Şahsen yıllardır fansız kullanıyorum yan kapağını aç tamam içine hava giriyor onun.

Yani senin durumunda fan almazsan büyük sıkıntı çekersin. Mutlaka en az 12cm egzoz fanı olsun kasada.

Ön fan olmazsa bir şey olmaz ama egzoz fan hayati önem taşıyor. 15-20 derece fark bile görebilirsin. Kasamın önüne Akasa Viper almıştım ki içeri iyi üflesin diye full devirde çalışmasına rağmen bir faydasını görmedim. Elimi soktuğumda elime vurmuyordu bile. Ama egzoz fan ve kasanın işlemci kısmının üst kısmı açıksa kasanın, oraya fan koymanı öneririm.

Ön fan olmazsa bir şey olmaz ama egzoz fan hayati önem taşıyor. 15-20 derece fark bile görebilirsin. Kasamın önüne Akasa Viper almıştım ki içeri iyi üflesin diye full devirde çalışmasına rağmen bir faydasını görmedim. Elimi soktuğumda elime vurmuyordu bile. Ama egzoz fan ve kasanın işlemci kısmının üst kısmı açıksa kasanın, oraya fan koymanı öneririm.
PSU'nun üstünde egsoz fanım (Kasamda psu alta koyuluyor) var fakat ön tarafta hiç yer yok üstte toz filtresinin oldugu yere nasıl koymalıyım oda mı egsoz olmalı çözemedim? 80cm egsoz var 120cm sipariş ettim nasıl yapayım?

Geri
Yukarı