Kasada hava akışı nasıl olmalı?

cataclysm

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar yakınlarda yeni bir sistem topladım. Cougar Gemini T kasa iki fan ile birlikte geliyor. Bu kasada Ryzen 9 3950X işlemci, Gigabyte Windforce RTX 2080 Super ekran kartı ve işlemciyi soğutmak için coolmaster mlr360 sıvı soğutucu temin ettim. Ancak sıvı soğutucu kasanın ön bölümüne monte olabiliyor. Elimde 2 fan kalıyor biri arka bölüme diğeri de üst kısma olacak şekilde. Sizce bu fanlar nasil konumlandırılmalı, ekstra fan alınır mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
dostum bu konumu ve bulunan fanların değerlendirmenle yada kasanın hava akışına destekli olup olmadığıyla da misal şuan kullandığım kasada 3 fan içeri hava almakta tepe fanı olarak dışarı 2 adet soğutucu fanı dışarı atmakta 1 adette egzoz fanı mevcut bu şekilde güzel bir akış sağlıyor ama sahip olduğum psunun üzerine de 2 adet düşünmüyor değilim ekran kartıma yada içeriye akış sağlaması için.. Umarım yardımcı olabilmiştir

Üst kısma 2 tane daha fan almak en mantıklısı. Kasanın fan yuvaları bolca ve anakartın hemen yan bölmesine bile yuvalar eklenmiş. O fanlar biraz gösteriş için ancak diğer yuvalar doldurulur ise akış üst düzey olacaktır.

Dark Guardian kullanıyorum ve 6 adet fan yuvamı doldurdum, 2 tane PSU üstü kaldı, onlarda dolma yolunda ilerliyor.

Arkadaşlar yakınlarda yeni bir sistem topladım. Cougar Gemini T kasa iki fan ile birlikte geliyor. Bu kasada Ryzen 9 3950X işlemci, Gigabyte Windforce RTX 2080 Super ekran kartı ve işlemciyi soğutmak için coolmaster mlr360 sıvı soğutucu temin ettim. Ancak sıvı soğutucu kasanın ön bölümüne monte olabiliyor. Elimde 2 fan kalıyor biri arka bölüme diğeri de üst kısma olacak şekilde. Sizce bu fanlar nasil konumlandırılmalı, ekstra fan alınır mı? Yardımcı olursanız sevinirim.
Kasayı sitesinde inceliyorum, 3 tane 120mm fana izin veriyor fakat 360 mm sıvı soğutmaya izin vermiyor kasa üstü için. Kasanın arka sol üst kısmında radyatör mü sığmıyor?

Şayet radyatörü öne koyduysanız fanlar dışardan kasa içine hava alacak şekilde montaj edilmiş olmalı. Şuan mevcutta ki 2 fandan birini kasanın arkasına diğerinide üste takın. Fanlar kasa içerisinden dışarıya hava atacak şekilde takılmalı. Daha sonra bütçeniz el verdiğinde 2 tane daha üst kısma fan alırsanız şahane olur.

Kasayı sitesinde inceliyorum, 3 tane 120mm fana izin veriyor fakat 360 mm sıvı soğutmaya izin vermiyor kasa üstü için. Kasanın arka sol üst kısmında radyatör mü sığmıyor?

Şayet radyatörü öne koyduysanız fanlar dışardan kasa içine hava alacak şekilde montaj edilmiş olmalı. Şuan mevcutta ki 2 fandan birini kasanın arkasına diğerinide üste takın. Fanlar kasa içerisinden dışarıya hava atacak şekilde takılmalı. Daha sonra bütçeniz el verdiğinde 2 tane daha üst kısma fan alırsanız şahane olur.
Evet malesef kasa üste izin vermiyor ancak sıvı soğutmayı öne koyabiliyorum.Benim şuanda fanların yönü aşağıda paylaştığım resimdeki senaryo 5 gibidir.Senin tarif ettiğin senaryo 4 gibi yanılmıyorsam dimi? @enes.wtp @k4ptan sizde fikirlerinizi paylaşırsanız bu resim üzerinden sevinirim.

Dosya Ekleri

• fanyerlesımı.JPG
    fanyerlesımı.JPG
    84,2 KB · Görüntüleme: 84
Evet malesef kasa üste izin vermiyor ancak sıvı soğutmayı öne koyabiliyorum.Benim şuanda fanların yönü aşağıda paylaştığım resimdeki senaryo 5 gibidir.Senin tarif ettiğin senaryo 4 gibi yanılmıyorsam dimi?Eki Görüntüle 482778
Evet benim tarif ettiğim senaryo 4. 2 fan daha alırsanız şayet soğutma için yeterli donanıma sahip olur bu sistem. Almazsanız da olur. Alırsanız şahane olur. 😁

2 fana şu kadar ayırabilirim dediğiniz bir bütçe var mı? Fanlar için RGB gibi birşey istiyor musunuz? Ben sevmiyorum şayet öyle şeyleri seviyorsanız ona göre bakarım.
Rgbli olursa iyi olur ama çok fiyat farkı varsa şartım değil.200-250 TL bandında olabilir hiç araştırmadım piyasayı bilmiyorum ama ses çıkartmıcak, uzun yıllar götürebilcek bir şey olursa bütçemide ona göre ayarlayabilirim.

Rgbli olursa iyi olur ama çok fiyat farkı varsa şartım değil.200-250 TL bandında olabilir hiç araştırmadım piyasayı bilmiyorum ama ses çıkartmıcak, uzun yıllar götürebilcek bir şey olursa bütçemide ona göre ayarlayabilirim.
RGB'yi sevmediğime hak verdim. RGB fanlara baktım fakat soğutma performansı adam akıllı olanlar çok pahalı. Sırf RGB var diyede tonlarca para dökülmesine gönlüm el vermiyor açıkcası. RGB olup ucuz olan fanlarada sadece RGB için para vermiş olacaksınız. Bu yüzden önereceğim fan bu tek mavi led ile yanan bir fan olacak. Aynı fanın ledsiz en ilkel versiyonunu kullanıyorum. Aşırı derecede sessiz ve performansı çok iyi. İsterseniz bu fanın ledini kapatırsınız. RGB dünyasına uzak olduğum için farklı öneriler gelebilir değerlendirin. Ama fan istiyorsanız aşağıdaki modeli alın.

Cougar CFD 120mm

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı