Kasada hava akışı nasıl olmalı?

Üst kısma 2 tane daha fan almak en mantıklısı. Kasanın fan yuvaları bolca ve anakartın hemen yan bölmesine bile yuvalar eklenmiş. O fanlar biraz gösteriş için ancak diğer yuvalar doldurulur ise akış üst düzey olacaktır.

Dark Guardian kullanıyorum ve 6 adet fan yuvamı doldurdum, 2 tane PSU üstü kaldı, onlarda dolma yolunda ilerliyor.

Hocam merhaba. Bende de Dark Guardian kasa var. Henüz fan eklemesi yapmadım ancak yapacağım gibi. Sol taraftan cama dokunduğumda ekran kartının orası bayağı sıcak oluyor.(70-75 derece civarı ekran kartı). Fan eklemeyi düşünüyorum ancak bu pozitif negatif hava dengesi vs için nası bi fan düzeni yapmalıyım? Sizin 6 fanlı düzenekte nasıl oldu zahmet olmazsa yazabilir misiniz?

Kasa olarak cooler master cosmos c700m kullanıyorum. İşlemci sıvı soğutmasının 360mm radyatör fanları üstten dışarı doğru, önde 3x140mm dışarı doğru, arkada 140mm içeri doğru şekilde üflüyor. Sıcaklık konusunda problem yaşamıyorum.

Hocam merhaba. Bende de Dark Guardian kasa var. Henüz fan eklemesi yapmadım ancak yapacağım gibi. Sol taraftan cama dokunduğumda ekran kartının orası bayağı sıcak oluyor.(70-75 derece civarı ekran kartı). Fan eklemeyi düşünüyorum ancak bu pozitif negatif hava dengesi vs için nası bi fan düzeni yapmalıyım? Sizin 6 fanlı düzenekte nasıl oldu zahmet olmazsa yazabilir misiniz?
Ben üst fanları içeride bulunan sıcak havayı dışarı atmasını sağlayacak şekilde ayarladım, yani fanın etiket bulunan tarafı üste, yaprakları ise alta bakacak şekilde.
1580131965825.png
Fotoğrafta gördüğün yaprak kısmı kasanın içine bakacak şekilde ayarladım ve sonuçlar güzel. Fanı örnek olarak attım, ben kendi fanlarımı kullanıyorum. Ön ve arka fan geldiği gibi duruyor. Isı değerleri ekran kartı soğutma bloğuna, oynadığın oyuna göre değişiyor, RX 570 MSI Armor ısınan bir model olduğu için pek takmıyorum ısıyı.

Ben üst fanları içeride bulunan sıcak havayı dışarı atmasını sağlayacak şekilde ayarladım, yani fanın etiket bulunan tarafı üste, yaprakları ise alta bakacak şekilde.
Eki Görüntüle 492781Fotoğrafta gördüğün yaprak kısmı kasanın içine bakacak şekilde ayarladım ve sonuçlar güzel. Fanı örnek olarak attım, ben kendi fanlarımı kullanıyorum. Ön ve arka fan geldiği gibi duruyor. Isı değerleri ekran kartı soğutma bloğuna, oynadığın oyuna göre değişiyor, RX 570 MSI Armor ısınan bir model olduğu için pek takmıyorum ısıyı.
Cevabın için teşekkürler hocam. Ben de 2 tane dışarı veren alacağım galiba. Bu kasanın fan kontrolcüsünü her seferinde elle kontrol ediyoruz ya, bunu direkt anakarta PWM ile vermenin yolunu buldun mu yoksa sürekli tam güçte mi çalıştırıyorsun fanları?

Cevabın için teşekkürler hocam. Ben de 2 tane dışarı veren alacağım galiba. Bu kasanın fan kontrolcüsünü her seferinde elle kontrol ediyoruz ya, bunu direkt anakarta PWM ile vermenin yolunu buldun mu yoksa sürekli tam güçte mi çalıştırıyorsun fanları?
Yolunu aramadım ama kış aylarında fan bilyelerinin yağları fazla kullanılmaması ve ses olmaması için düşük güçte çalışıyor, zaten kış mevsimindeyiz. Yazın Antalya'da olduğum için sıcak oluyor ve tam güce sokuyorum. Kontrolcü yapışkanlı aslında ön panele doğru yapıştırılabilir ama kablo kirliliği kaçınılmaz.

Yolunu aramadım ama kış aylarında fan bilyelerinin yağları fazla kullanılmaması ve ses olmaması için düşük güçte çalışıyor, zaten kış mevsimindeyiz. Yazın Antalya'da olduğum için sıcak oluyor ve tam güce sokuyorum. Kontrolcü yapışkanlı aslında ön panele doğru yapıştırılabilir ama kablo kirliliği kaçınılmaz.
Aynen öyle hocam dışa almak da sıkıntı. Keşke bi pwm çıkışı ya da kumanda vs yapsalarmış. Güzelim ürüne 3 liralık kontrolcü koymuşlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı