Kasada kaç adet ve nasıl egzoz fan olmalı?

Mecnun5

Centipat
Dostlar merhaba. Kasamda toplamda 5 adet fan yuvası var. Ön tarafta 2, üst tarafta 2, arkada 1 adet.

Aklıma takılan sorusu ise şu: önden 2 fan içeriye hava veriyor, arkadaki fan ise sıcak havayı tahliye ediyor; peki üstteki 2 fanın 1 tanesini içeri, 1 tanesini dışarıya verecek şekilde ayarlasam nasıl olur ve egzoz fanları kaç CFM ve RPM olmalı arkadaşlar? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öyle bir ayarlama şekli olmaz. Kasa içinde hava akışı tek bir yönde olmalı. RPM değerleri size kalmış.

images.jpeg

Üstteki fanları 2 türlü de denedim benim de aynı senin şeklinde 5 tane fan var. Bende de 5 tane fan bulunuyor kasamda. 2 türlü denedim üstteki fanları içeride yaptım. Dışarıda fazla fark etmiyor; dışarıya doğru taktığımda sıcaklık hiç değişmedi. İçeriye hava üfleyecek şekilde ayarladığımda az da olsa etkisi oldu. 2'sini de içeri doğru ver.

Isınan hava yukarı çıkar. Önden soğuk hava alıp. Var ise aşağıdaki fan ile ısınan havaya basınç ile daha hızlı yukarı çıkmasını sağlanır. Üst ve arka fanlar egzoz olmalı. Varsa yan kapakta soğuk hava için kullanılmalı.
Yanlız her takılan fanın fazladan toz ve ses getirdiğini unutmayın.

Isınan hava yukarı çıkar. Önden soğuk hava alıp. Var ise aşağıdaki fan ile ısınan havaya basınç ile daha hızlı yukarı çıkmasını sağlanır. Üst ve arka fanlar egzoz olmalı. Varsa yan kapakta soğuk hava için kullanılmalı.
Yalnız her takılan fanın fazladan toz ve ses getirdiğini unutmayın.

Ben 2 türlü de denedim içeriye vermesi daha çok sıcaklığı düşürdü.

Yeni konular

Geri
Yukarı