Kasadaki tüm fanların çalıştığına nasıl emin olunur?

Bucolie

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

BIOS üzerinden fanlrı gözlemlediğimde bir tane fanım 0 RPM olduğunu görüyorum. Kasamdaki mevcut bütün fanların çalışıyor olduğundan nasıl emin olabilirim? Gözle kontrol ettiğimde üç ön, iki üst (sıvı soğutma), bir arka egzoz fan hepsinin çalıştığını gözlemliyorum. Acaba çalışmayan PSU fanı olabilir mi?

A6B7116F-A138-4EDC-9559-67337142E893.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

BIOS üzerinden fanlrı gözlemlediğimde bir tane fanım 0 RPM olduğunu görüyorum. Kasamdaki mevcut bütün fanların çalışıyor olduğundan nasıl emin olabilirim? Gözle kontrol ettiğimde üç ön, iki üst (sıvı soğutma), bir arka egzoz fan hepsinin çalıştığını gözlemliyorum. Acaba çalışmayan PSU fanı olabilir mi?

Eki Görüntüle 1722326

Kasanın içine bakarak.

Merhaba,

Eki Görüntüle 1722326
All full speed yapın sonra o fan hala 0 rpm mi diye kontrol edin. Boşta olabilir.

Anakarta bağlı olmayan, Molex üzerinden çalışan fanın olabilir. Dolayısıyla Chasis fanlardan 3 numara o yüzden boş görünüyor olabilir.

PWM i olmayan fanlarda devri görmeyebilir. Hepsi dönüyorsa sorun yok. PSU bağımsız çalışır.

Kasanın içine bakamıyorsanız, 0 RPM olan fanı Akıllı fan modundan manuel moda alıp %100 çalıştırın. Gelen fan sesinden anlarsınız.

Görmeden tahmin edecek olursam Sys3’e bağlı fan yok. Sıvı soğutma fanları CPU1’e bağlı. Öndeki fanlar SYS1-SYS2-SYS4’e bağlı, Egzoz fanı SYS5’e bağlı. PSU fanının öyle bir bağlantısı yok. SYS3 boşta.

Son düzenleme:
Kasanın içine bakamıyorsanız, 0 RPM olan fanı Akıllı fan modundan manuel moda alıp %100 çalıştırın. Gelen fan sesinden anlarsınız.

Görmeden tahmin edecek olursam SYS3'e bağlı fan yok. Sıvı soğutma fanları CPU1'e bağlı. Öndeki fanlar SYS1-SYS2-SYS4'e bağlı, Egzoz fanı SYS5'e bağlı. PSU fanının öyle bir bağlantısı yok. SYS3 boşta.

Teşekkür ederim dediğiniz gibi :) İlave bir soru, sıvı soğutmam Cooler Master'ın 240ML V2'si, özelliklerinde 1800 RPM fan değeri var ama Full yükte bile 900 RPM'de çalışıyor. Bu normal mi sizce?

Eğer sıcaklık değeri yüksek değilse normaldir. Eğer soğutmanın yeterli gelmediğini düşünüyorsanız Bios üzerinden CPU1 Fan ayarlarını sıcaklıklara göre düzenleyerek tekrar bir kontrol edin

Yeni konular

Geri
Yukarı