Kasadan cızırtı sesi geliyor

Kerem12

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık olarak 3 ay önce bilgisayar topladım. İlk zamanlarda herhangi bir sorun yoktu fakat şu anda sanırım işlemciden cızırtı sesi geliyor. Çözümü varsa yardımcı olabilir misiniz?

Not: Bu cızırtı sesi sürekli değil bazı aralıklarla geliyor.

Bilgisayar özelliklerini yazın lütfen detaylı bir şekilde. Kasada hangi parçalar olduğunu bilmeden hangi parçada sorun olduğunu bilemeyiz.
Büyük ihtimal PSU, Ekran kartı veya HDD kaynaklı oluyor cızırtı sorunları. İşlemci kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Hatta kasa fanlarından birisi düzgün oturmamış olabilir. Sorunu detaylandırmanız ve daha fazla bilgi vermeniz gerekli. Video veya ses gönderirseniz çok büyük yararı olur.

Hocam, başka power kabloları elinizde yedek olarak bulunuyorsa PSU' yu onlarla çalıştırmayı deneyin, power kablosu takıldığı PSU arayüzü yuvasında sallanarak oynamamalı, PSU arayüzü ve power kablosu girişindeki temassızlıkla (kötü temasla) mutlaka yakından ilgilidir ve cızırtı sesi buradan geliyordur ve işlemciyle yakından ilgili olamaz. Zaten bu durumda işletim sistemi net irtibatı sağlanamamış kuzey köprüsü çip yönetimiyle sistemin (POST ile) açılmaması gerekir. Bir de örneğin ekran kartının anakart slotundaki kötü elektrik (mekanik) temasında mavi ekranla mutlaka kapanma durumları oluşur, kendi kullanım tecrübelerime göre. İşletim sistemi çalışmasını pek sürdüremez, sıkıntılı olan bu son durumda. Kolay gelsin.

Bilgisayar özelliklerini yazın lütfen detaylı bir şekilde. Kasada hangi parçalar olduğunu bilmeden hangi parçada sorun olduğunu bilemeyiz.
Büyük ihtimal PSU, Ekran kartı veya HDD kaynaklı oluyor cızırtı sorunları. İşlemci kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Hatta kasa fanlarından birisi düzgün oturmamış olabilir. Sorunu detaylandırmanız ve daha fazla bilgi vermeniz gerekli. Video veya ses gönderirseniz çok büyük yararı olur.

Sistem parçaları:
Cooler Master Masterbox MB511
Gigabyte Eagle RTX 3060
AMD Ryzen 5 5500
G.Skill 2x8 3200 MHz
ASUS Prime B-450 MK-II
Güç kaynağı kasayla beraber gelen 650W 80+ bronz güç kaynağı

Video linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı