Kasadan gelen uğultu benzeri ses

Makaleler
42
Birkaç gündür ara ara kasadan gelen garip bir ses duyuyorum. Sanki bir fanın hızı yükselip alçalıyormuş gibi ama tam fan sesine de benzemiyor gibi. Masaüstünde hiçbir işlem yapmazken bu kesiliyor ama örneğin Chrome'u açıp 1-2 sekme arasında gidip geldiğimde bu uğultu sesi alçak-yüksek-alçak-yüksek gidip geliyor. Kasayı en son 3-4 gün önce söküp güç kaynağının altındaki filtreyi söküp temizleyip için yatağa koydum o kadar. Rutin yaptığım bir işlem. Sesin kaynağından emin değilim kapağı açıp yaklaşınca bir şey duymuyorum ama oturunca uzaktan hissediyorum sesi.

HDD depolama amaçlı var, söküp denedim sonuç değişmedi iki türlü de ses mevcut.

Oyun esnasında bu ses kesiliyor veya duyulmuyor.

Böyle bir uğultuyu, alçalıp yükselen sesi hangi parça yapabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benimde aynı şekilde chromeda gezinirken kasanın içinden bir cızırtı sesi geliyor. Fakat ben biliyorum neyden geldiğini, PSU'dan. O da fanın sesi galiba birşeylere çarpıyor ediyor pek önem vermiyorum zaten AeroCool'un tüm PSU'larından geliyormuş galiba. Kulağını kasaya koyup iyice dinleyebilir misin?

Coil Whine olabilir mi? Farklı bir ekran kartınız var ise onu takın, deneyin.

Aşırı eski bir ekran kartı var modelini bile bilmediğim. Hala çalışıyorsa bir takarım. Açıkçası oyun esnasında bu ses tamamen kesilince ekran kartı olmadığını düşünmüştüm.

Benimde aynı şekilde chromeda gezinirken kasanın içinden bir cızırtı sesi geliyor. Fakat ben biliyorum neyden geldiğini, PSU'dan. O da fanın sesi galiba birşeylere çarpıyor ediyor pek önem vermiyorum zaten AeroCool'un tüm PSU'larından geliyormuş galiba. Kulağını kasaya koyup iyice dinleyebilir misin?

İşin kötü yanı kasaya yaklaşığımda sesi duyamıyorum. En az 1 metre mesafeden geliyor bu ses yaklaştıkça kasanın ve işlemcinin fanı bu sesi bastırıyor gibi. Ekran kartının fanları düşük sıcaklıkta çalışmıyor (Sapphire Pulse RX 5500XT). Uzaktan bu uğultu daha rahat duyuluyor en sıkıcı kısım burada zaten.

Aşırı eski bir ekran kartı var modelini bile bilmediğim. Hala çalışıyorsa bir takarım. Açıkçası oyun esnasında bu ses tamamen kesilince ekran kartı olmadığını düşünmüştüm.

İşin kötü yanı kasaya yaklaşığımda sesi duyamıyorum. En az 1 metre mesafeden geliyor bu ses yaklaştıkça kasanın ve işlemcinin fanı bu sesi bastırıyor gibi. Ekran kartının fanları düşük sıcaklıkta çalışmıyor (Sapphire Pulse RX 5500XT). Uzaktan bu uğultu daha rahat duyuluyor en sıkıcı kısım burada zaten.
Madem işlemci fanı bu sesi bastırıyor, işlemci fanı ile anakart bağlantısını kes. Yani kabloyu anakarttan çıkar. Teker teker dene her şeyi. Ekran kartı vs. fanı olan herşeyi çıkar. Powerdan başla, ses gelmiyorsa işlemci fanını tak. Ondanda ses gelmiyorsa ekran kartını tak. Böyle teker teker ilerle.

Madem işlemci fanı bu sesi bastırıyor, işlemci fanı ile anakart bağlantısını kes. Yani kabloyu anakarttan çıkar. Teker teker dene her şeyi. Ekran kartı vs. fanı olan herşeyi çıkar. Powerdan başla, ses gelmiyorsa işlemci fanını tak. Ondanda ses gelmiyorsa ekran kartını tak. Böyle teker teker ilerle.

Çok anlamsız bir uğultu şimdi mesajı yazarken bile 5 saniye sessizlik sonra 1 saniye yükselen uğultu sonra yine sessizlik. Bir türlü anlam veremedim.

Biraz daha geç olup ortalık tamamen sessizleşince deneyeceğim artık. Güç kaynağını sökemeyeceğim için ona gelene kadar sök, çıkar yaparım hiç gitmiyorsa artık güç kaynağı yapıyor demektir. Gece buradan bir durum bildirimi yaparım.

Çok anlamsız bir uğultu şimdi mesajı yazarken bile 5 saniye sessizlik sonra 1 saniye yükselen uğultu sonra yine sessizlik. Bir türlü anlam veremedim.

Biraz daha geç olup ortalık tamamen sessizleşince deneyeceğim artık. Güç kaynağını sökemeyeceğim için ona gelene kadar sök, çıkar yaparım hiç gitmiyorsa artık güç kaynağı yapıyor demektir. Gece buradan bir durum bildirimi yaparım.
Dikkatli olun, kolay gelsin.

Dikkatli olun, kolay gelsin.

Teşekkürler. Sorunu bulduğumu düşünüyorum. Yeni aldığım ön kasa fanını çoklayıcıdan çıkarınca bu uğultu sesi kesiliyor. Hız değerlerini kontrol ettim, hız normaldeyken uğultu başlıyor ancak 100%'e çıkardığımda uğultu kesiliyor. Sanıyorum bu değişken RPM uğultuyu yapıyor. Hemen bir altında duran 2,5 yıllık Corsair'in kendi fanı bu sesi yapmıyor ne olursa olsun.

Alalı 2 hafta oldu ürün de bu. Amazon.com.tr'den aldığım için iade hakkım uzun. En azından ekran kartı, işlemci, güç kaynağı gibi büyük parçalardan ses gelmediğine sevindim. İlk başlarda gayet sessiz güzel çalışıyordu ne oldu birden bire anlayamadım.

Geri
Yukarı