Kasadan motor çalışır gibi ses geliyor

theformul

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese Merhaba,

Yeni bir sistem topladım. 3600'lü. Stok fan var.

Teknobiyotik kasa içinde RGB'li Cylon gönderecekken High Power Eco göndermişti. Ben de değişim istedim, RGB stokta yok dediler. KCAS serisi istedim, stokta yok dediler ki varmış, yalan attılar. RGB'siz Aerocool Cylon gönderdiler kutusuz. Bir tarafının demiri hafif kalkık olarak geldi ama sorun etmedim. Taktım bilgisayara.

Şu an yeni açtım, motorumsu bir ses var kasada ve bilgisayarda yaptığım işlemlere göre ses anlık olarak artıp azalıyor. Atıyorum yeni bir sekme açtım, ses yükseliyor falan, enteresan bir durum var. Kasa fanlarını tamamen durdurdum. İşlemci fanı ve ekran kartı fanı dönüyor ki ekran kartı fanım oldukça yavaş dönüyor ve eski kartım olduğu için ses ondan kaynaklı olamaz.

Sizce bu ses 3600 stok fan sesi mi yoksa PSU'mu yoksa başka yerden geliyor olabilir mi? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasayı açıp sesin nerden geldiğini anlayabilirseniz yardım edebiliriz sanırım

Kulağımı yaslıyorum fakat tam anlayamadım büyük ihtimalle PSU.

Hocam, büyük ihtimalle PSU fanı. High Power PSU'yu iade etmek bence yanlış olmuş. Kaliteli bir PSU. RGB için değmezdi.

Haklısın fakat ECO serisi de en düşük seri. Kablolar sarıydı ayrık ayrıktı. Çok ucuz duruyordu.. Şimdi ne yapacağız bilmiyorum. Kasayla birlikte geldiği için sadece PSU'yu iade alırlar mı acaba..

Garantisi var. Gönderin derim hocam. High Power kaliteli bir PSU. Görünüş sizi aldatmasın. Sarı olanlar 12V kablodur. Gametech PSU'ya dışarıdan bakın aşık olursunuz.

Arkadaşlar sorunu çözdüm. PSU'nun sesi var evet yok değil fakat normal bir PSU. Kulağını dayayınca hafif bir motor sesi ve tabii ki fan sesi.

Benim asıl rahatsız olduğum şey Ryzen 3600'ün fan sesiymiş!

Güç modunda %10 ile çalıştırdım ses kayboldu. Yükseğe alıp Chrome'dan sekme açıyorum arka arkaya ve işte o rahatsız olduğum giderek artan ara gazı gibi ses geliyor.. Hatta full kullanımda elimi fanın üstüne bastırıp yavaş yavaş fanı durdurdum ses tamamen gitti yani sorunun kaynağı bu.

Bu forumun yarısı falan 3600 kullanıyor herhalde ben de herkes aldığı için almıştım. Herkes intel fanlarının tipine laf ediyor da ne yapacağız biz bu ara gaz sesli AMD Stok fanını? O kadar para verdim sınırlayarak mı kullanacağım işlemciyi? Ya da gidip fan mı alayım..

Destek bekliyorum.

Aerocool PSU'mdan da özür diliyorum bu arada... İade talebi atacaktım vazgeçtim gayet idare edecek gibi duruyor beni.

Geri
Yukarı