Kasadan yanık kokusu geliyor

Efe_Yavas

Femtopat
Daha fazla  
Geçen gün oyun oynarken bilgisayar birden kapandı. Odayı yanık kokusu yayılmaya başladı. Ben de kasanın kapağını açtım, kokunun nereden geldiğini bulmaya çalıştım. Bulamayınca bilgisayarı yeniden başlattım. Ama 1-2 saniye içinde gene yanık kokusu yayıldı. Ben de herhalde ekran kartında, ekran kartını söktüm ama sökerken ekran kartını tutamayacağım kadar sıcaktı. Ekran kartını çıkardıktan sonra anakarta bağladım çalıştırdım yanık kokusu kesildi. Şimdi ekran kartını tekrar takıp denedim gene 1, 2 saniyede koku yayılıp ekran kartı ısındı bende tırsıp kapadım normalde hiç böyle yapmazdı sizce sorun tam olarak ne? Ne yapmam gerekiyor?
Ekran kartı: GeForce 9600GT.

Son düzenleyen: Moderatör:
.
Ekran kartının fanları çalışıyor mu?
Büyük olasılıkla ; Ekran kartının fanları ölmüş.
Ekran kartının fanları çalışıyor.
Bilgisayarın kendisini kapatmasının nedeni aşırı ısınmadan dolayıdır. Bilgisayarlar bu konuda güvenlik önlemine sahiptir ve ısınma belirli seviyeyi aşarsa yanmaması için kendini pasife alır. Benim size önerim bilgisayarı hiç açmamanız. Bazı donanımlar yerine oturmamış olabilir veya başka bir şey olabilir. Bilgisayar açılıyorsa bir daha açmayın bence yanma riski var. Bir uzmana gösterin. Bundan sonra diyeceğim hakkında kesin fikrim yok bu yüzden sorumluluk kabul etmiyorum. Bildiğim kadarıyla bilgisayarlar ekran kart olmadan da açılıyor (işlemcide dahili ekran kartı varsa geçerli) ama ekran kartı takılı olmadan sakın oyun ya da Google Earth gibi şeyler açmayın.
İşlemcideki dahili ekran kartına takılı şuan bir yanık kolusu gelmiyor, çalışıyorda.
PC normalde kendine kapanmaz. Ama eğer işlemci çok sıcaksa kendini korumak için kapanır. İşlemciyi kontrol et bakalım bir şey var mı?
İşlemciye termal macun sürücem yarın ama sorun bence şuan işlemcide değil asıl ciddi sorun ısınan ekran kartı olabilir mi yeniliyeceğim merak etdiğim anakartın giriş slotu ısınmaya sebep olur mu en kötü psuyuda değiştirmem gerekcek gibi

Son düzenleme:
Allah nasip ederse yenilicem inşallah ama umarım asıl sorun anakartda yada psuda değildir fazla bir birik yapamıyorum çünkü 😂
Geçmiş olsun tekrardan ama ekran kartsız açtığınızda sorun olmadığını söylüyorsunuz. Muhtemelen sorun PSU veya ekran kartında. PSU yeterince kaynak veremiyor olabilir ama sonradan yaşandığını söylediniz yani önceden sorun yoktu. İşlemcinin dahili ekran kartını kullanabiliyorsa sorunun anakartta olduğunu zannetmem.

Geçmiş olsun tekrardan ama ekran kartsız açtığınızda sorun olmadığını söylüyorsunuz. Muhtemelen sorun PSU veya ekran kartında. PSU yeterince kaynak veremiyor olabilir ama sonradan yaşandığını söylediniz yani önceden sorun yoktu. İşlemcinin dahili ekran kartını kullanabiliyorsa sorunun anakartta olduğunu zannetmem.
Anakartdaki slotda birşey olabilir mi?

Geri
Yukarı