Kasadan yanık kokusu geliyor

Daha fazla  
Arkadaşlar Vatan Bilgisayar'dan 5 ay önce toplama PC aldım aldığımdan beridir ara sıra kasadan yanık kokusu geliyor sebebi ne olabilir?
İşlemci ve ekran kartının sıcaklık değerleri iyi 55-60 derecelerde seyrediyor.
Kasma veya donma olmuyor sadece arada bir koku geliyor bulunduğum ilçede Vatan Bilgisayar mağazası yok Yurtiçi Kargo yok bu yüzden garanti işleri zorlaşıyor az da para ödemedim 12 k verdim.
Sistemim:
i3 10105F.
1660 Ti.
16 RAM.

Öncelikle kokunun tam olarak nereden geldiğini tespit etmekte fayda var.

Kasanın arka alt tarafında güç kaynağı olacaktır. Güç kaynağının çıkışına burnunu dayayıp koklamayı dene. Eğer yanık kokusu güç kaynağından geliyorsa bir an önce güç kaynağını değiştirmeye bak.

Kasanın arka üst tarafında egzoz fan bulunacaktır. Egzoz fan kasa içerisindeki havayı dışarıya tahliye ettiği için eğer kasanın anakarta bağlı olan parçalardan koku geliyorsa o kokuyu alabileceksindir. Eğer koku oradan geliyorsa kasanın kapağını açıp kontrol et, tek tek parçaları koklayıp tespit etmeye çalış. Ekran kartının üzerindeki jelatin, RAM'lerin üzerindeki jelatin sökülmemiş olabilir. Böyle bir durum varsa jelatinleri sökersin. Eğer kokunun hangi parçadan geldiğini bulduysan ve jelatin olayı yoksa o parçayı garantiye göndermeyi deneyebilirsin.

Ayrıca kokunun yanık kokusu olduğundan da emin ol. Bilgisayarı yeniyse daha yeni yeni ısındığı için plastik kokusu da geliyor olabilir.

Geri
Yukarı