Kasamın vidasından elektrik çarpıyor

Zillakami

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Gigabyte X370M anakart- R5 2600 CPU - RX 590 GPU ve Corsair Delta RGB kasa var. Kasanın solunda camı tutan vidalara bacağım değdiği gibi bacağım yanıyor. Bu elektrik kaçağı için ne yapmam lazım? Sistemime, anakarttaki kapasitörlere falan zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu nedir kardeşim, nötr ile toprak sevdasını bırakın artık. O kadar tesisat çekiyorum deli miyiz biz ayrıca topraklama kablosu çekiyoruz? Nötrden topraklama alırsın güzel, nötr hattın koparsa ne yapacaksın? Tedaş ters bağladı ondan da bahsetmiyorum. Direkten ya da panodan koptu, sen lambayı açınca ne olacak ya da buz dolabının fişi takılı? Nötr kopunca faz dönüş yapacak ondan sonra elektrik çarpacak o insanı. Yorum yaparken lütfen bu gibi önemli konular da bilinçli yorum yapmanızı öneriyorum. Sıfırlama yaptığın her priz de, o prize bağlı olan cihazda, kasan da dahil elektrik olur. Özellikle sadece kasaya taktığın prize bunu uygularsan kasa da elektrik olur. Kasa da az uz elektrik olmaz, ciddi derece de çarpar bunu bilerek yapmakta fayda var. Bir tane yetkili de konuya dahil olup uyarmıyor enteresan. Doğru yorum yapan karşı olan birkaç arkadaş var onlara da saygı duyuyorum. Topraksız kasa ya değmediğin sürece sıkıntı olmaz kapasitörlere de bir şey olmaz.

Ya arkadaş sen diyelimki sıfırlama yapmadın prizi topraksız kullanıyorsun. O zaman nötr hattının direkten ya da panodan kopmayacağının garantisi var mı? Diyelim ki bağladın ya da bağlamadın nötr hattın giderse ne yapalım şimdi yani yedek nötr mü çekelim. Ya öyle bir konuşuyorsunki ninemin bıyığı olsa dedem olurdu misali. Ben şimdi nötürü olmayan fişe nötrü kopmuş fişe bilgisayarı bağladım. Kasaya dokununca beni elektrik mi çarpacak. Alla allaa acaba bilgisyarakdaki güç kaynağını süs diyemi koymuşlar oraya :D.
Kasadan elektrik çarpmasının tek sebebi fişin toprak hattı yok işte. Kasada da kısa devre var. Yada güç kaynağında atlama yapıyor.
Nötrden topraklama alırsın güzel, nötr hattın koparsa ne yapacaksın? Tedaş ters bağladı ondan da bahsetmiyorum. Direkten ya da panodan koptu, sen lambayı açınca ne olacak ya da buz dolabının fişi takılı? Nötr kopunca faz dönüş yapacak ondan sonra elektrik çarpacak o insanı.
Şu yukarıda yazdığın o kadar boş yorum ki sanki biz nötr e sıfırlama yaptık diye panodan ya da direkten kablo kopacak gibi konuşuyon :Dkopsa şimdi de kopar gitsin nöbet mi tutsun başında :D.

Ya arkadaş sen diyelimki sıfırlama yapmadın prizi topraksız kullanıyorsun. O zaman nötr hattının direkten ya da panodan kopmayacağının garantisi var mı? Diyelim ki bağladın ya da bağlamadın nötr hattın giderse ne yapalım şimdi yani yedek nötr mü çekelim. Ya öyle bir konuşuyorsunki ninemin bıyığı olsa dedem olurdu misali. Ben şimdi nötürü olmayan fişe nötrü kopmuş fişe bilgisayarı bağladım. Kasaya dokununca beni elektrik mi çarpacak. Alla allaa acaba bilgisyarakdaki güç kaynağını süs diyemi koymuşlar oraya :D.
Kasadan elektrik çarpmasının tek sebebi fişin toprak hattı yok işte. Kasada da kısa devre var. Ya da güç kaynağında atlama yapıyor.
Nötrden topraklama alırsın güzel, nötr hattın koparsa ne yapacaksın? Tedaş ters bağladı ondan da bahsetmiyorum. Direkten ya da panodan koptu, sen lambayı açınca ne olacak ya da buz dolabının fişi takılı? Nötr kopunca faz dönüş yapacak ondan sonra elektrik çarpacak o insanı.
Şu yukarıda yazdığın o kadar boş yorum ki sanki biz nötr e sıfırlama yaptık diye panodan ya da direkten kablo kopacak gibi konuşuyon :Dkopsa şimdi de kopar gitsin nöbet mi tutsun başında :D.

Sen daha ne demek istediğimi anlamamışsın kendinle küstahlığınla alay et gül bence :) evet garantisi yok ben de onu izah ediyorum zaten ne anlatıyoruz bura da? Topraklama almadığın sürece sıkıntı yok. Alırsan işte o zaman sıkıntı olur. Nötr kopar elektriksiz kalırsın sadece bu ama, topraklama alırsan nereye bu işlemi yaptıysan o cihaz seni çarpar. Bu PC olur, buz dolabı olur, C. Makinesi olur hiç fark etmez. Topraklama direk cihazın gövdesine gelir? Ne kesicisinden bahsediyorsun sen. PC'nin bunu keseceğini mi sanıyorsun çok beklersin? O kasaya konulan güç kaynağını süs için koymamışlar evet PC'yi çalıştırsın diye koymuşlar. Senin bu bahsettiğin gerçekten anlamsız. Sen sırf topraklama yaptın diye nötr kopar demiyorum, koparsa diyorum ne olacak? Senin o güvendiğin güç kaynağı kurtarmaz seni. Nötrden topraklama almadığın sürece nereden koparsa kopsun seni elektrik çarpmaz. Sen prizin içinden direk nötrden atlama yaparsan evet cihazın gövdesin de nötr koparsa elektrik olur. Denemesi bedava yap bir ne oluyor görelim. Nötrden al topraklamayı, sonra da gevşet ana hattan nötrü bak bakalım ne demek istediğimi gör. Güç kaynağı faz nötr ü kesse bile kasa da elektrik olur. Çünkü topraklama güç kaynağının direk çevresine mekanik aksanına bağlıdır. Oradan da direk senin kasana gelir. Ne kesicisinden bahsediyorsun. Bu olayın adına dönüş denir. Yani faz bütün her yerden dönüş yapar. Düşün ki evinde lamba anahtarı var nötr koptu sen nötrden herhangi bir prizden hangi prize bu işlemi yaparsan orada elektrik kaçağı olur. Nötr e bağladığın için topraklamayı, evin nötr hattından topraklamaya elektrik gider. Bu da topraklama direk kasaya gittiği için seni elektrik çarpar. Olay çok basit, dönüş yapar. Nötr yok çünkü, nötr koparsa sen böyle yaparsan lamba açıktır haberin yok. İşte film burada kopar, ya da buz dolabının fişi takılı olursa. Lamba üzerinden, dolap üzerinden nötr olmadığı için dönüş yapar ve evin içerisinde ki nötr hattı olan tüm kablolar da elektrik olur. Bu da seni çarpar zarar görür görmezsin bilemem o an. Umarım mantığı anlatabilmişimdir. Kopsa şimdi de kopar demişsin ama, topraklama alıp ve almadan önce ara da dağlar kadar fark var. 25 senedir elektrik işi yapar çalışırım bunu da bilmeni isterim. Gerçekten bana çok boş bilinçsiz bir cevap yazmışsın. Sistemin sonrasın da ne zararı olacak ondan bahsediyordum sadece. Ama farklı yerlere çekmişsin maalesef. Ben doğruyu yazim yapan riski alan yine yapsın. Tekrar ediyorum güç kaynağı bu olaya etkisi olmaz. Sadece faz ve nötrü keser topraklamayı kesmez. Direk gövdeye gelir oradan da paralel olarak direk kasanın gövdesine gelir? Bilmeden güç kaynağı ne işe yarıyor dersen ölürsün. Topraklama adı üzerinde kesmez onu. Çok basit, faz dönüş yapar nötr olmadığı için çünkü, nötr hattı faz gibi değildir ortak uçtur. O bakımdan tüm nötr hattın da elektrik olur. Sen de bu nötrden topraklama aldığın için senin toprakladığın her yer de elektrik olur. Tekrar tekrar yazıyorum topraklama direk gövdeye bağımsız kesicisiz bir şekil de bağlıdır. Senin nötrden topraklama alman uygun değil. Olsa zaten tesisatı çekerken direk nötrden alırız kablodan kar ederiz.

Kısa yazıyorum meslektaşız zaten. Adamın topraklama çekme imkanı yok. Ya sıfırlama yapacak ki bence hiçbir şey olmaz. Ya da böyle kullansın küstahlıkla alakası yok sen yazını yazarken senin düşündüğün şeylerin kesinlikle olacağına inanıyorsun. Teistik yazı yazıyorsun.
Bu arada kasadaki güç kaynağı süs değil istersen dene evinde sadece faz ver prize yada nötr ver güç kaynağı çalışmaz .Bunu önce dene sonra gel

Kısa yazıyorum meslektaşız zaten. Adamın topraklama çekme imkanı yok. Ya sıfırlama yapacak ki bence hiçbir şey olmaz. Ya da böyle kullansın küstahlıkla alakası yok sen yazını yazarken senin düşündüğün şeylerin kesinlikle olacağına inanıyorsun. Teistik yazı yazıyorsun.
Bu arada kasadaki güç kaynağı süs değil istersen dene evinde sadece faz ver prize ya da nötr ver güç kaynağı çalışmaz. Bunu önce dene sonra gel.

Kardeş biz anlaşamıyoruz ki doğruyu yanlışı tartışalım. Meslektaşız diyorsun ama ilk yazdığım mesaja cevabın tam bir fiyasko. Elektrikçi insan şak diye anlar ne demek istediğimi. Öyle cevap yazmışsın ki gerçekten anlam veremedim. Çünkü yazımın cevabı o değildi, şimdi de bu değil. Ben demiyorum ki faz ya da nötr ikisinden birini ver güç kaynağı çalışır. Cihaz da sadece faz olur o da seni titretir. Nasıl izah edeyim daha, elektrikçisin bir de. Ya, yarım okuyorsun ya da düz mantık gidiyorsun. Sade tnötr veya faz ile hiçbir şey çalışmaz. Bunda hem fikiriz. Bu nereden çıktı ben böyle yazmadım ki, bunu demek istemedim ki aklına geldiği gibi, anlamak istediğin gibi okuyup cevap yazıyorsun. Kalp kırmak değil mevzu doğruyu aktarmak hepsi bu. Elbette çalışmaz mevzu bu değil gereği bile yok konuşmamızın. Tek kabloyla bir cihazın çalışması nerede görülmüş de ben bunu iddia edeyim. Bizim konuştuğumuz şey kaçak olur mu olmaz mı tartışma bu? İhtimaller doğrultusun da bu durum yaşanabilir mi yaşanır? Lafı nereden nereye getirdin şimdi. Demediğim lafı önüme koyuyorsun :) olur demiyorum, olmaz diye de bir garanti yok. Örnekler çok anlatırsam çok uzun olur yaşanılmayan bir şey değil. Kısacası PC kaynaklı yola çıkarak, PC'nin çalıştığı priz de, faz ve nötr var ise çalışır. Toprak yok ise bildiğimiz gibi yine çalışır. Nötrden topraklama alırsın vidalarda ki çarpma sorunu ortadan kalkar. Buraya kadar süper sıkıntımız yok. Ama nötr olur mu olur ben ihtimalleri göze alıyorum hepsi bu kain değilim koptu. Sonra ne olacak, esas yanlış anladığın cevaba geleyim. Nötr koptu, güç kaynağı çalışır, demedim güç kaynağı çalışmaz elbette. PC'ye takılan priz de sıfırlama var doğal olarak nötr olmadığı için, evin tesisatın da sadece faz dolaşacak. Bu faz dışarıdan nötr koptuğu ya da gevşediği için evin diğer cihazlarından dönüş yapacak çünkü karşılığı olan cevap verecek devreyi tamamlayacak nötr yok. Lamba bu fazı, C. Makinesi vs nötr olmadığı için, nötr gelmediği için nötr kablosuna verecek, oradan da nötr kabloları da bu sayede faza dömüşmüş olacak. Sonrasın da nötrden topraklama aldığın cihazın (güç kaynağının) topraklaması gövdeye bağlı olduğu güç kaynağı vida ile tutturulduğu için, bu vidalar da kasaya enerjiyi aktarmış olacak. Senin PC kasanın etrafın da dolanacak açık yere değdiğin an da elektrik akımına kapılacaksın. Bu şekil de cihaz çalışmaz kasanın içerisin de dışın da faz olur hepsi bu çalışır diye bir şey yok, söz konusu bile olamaz. Nötr yok faz var o da seni veya başkasını çarpar hepsi bu. Uzun yazmak zorun da kaldım üzgünüm. Umarım anlatabilmişimdir saygılar.

Son düzenleme:
Sana cevabımı şu şekilde anlatacağım.
Şu anda elimde kontrol kalemi var ve kasanın demir kısmına tutuyorum akım var. Yani benim toprak hattım yok. Ama beni çarpmıyor. Çarpması için vucüdumu toprağa yahu da toprakla bağlı bir şeye dokundurmam lazım ve bu evler sadece benim değil komple sitedeki binalar bu şekilde 40 yıldır ayakta. Hiçbir cihaza ve hiçbir kişiye zarar gelmedi bugüne kadar. Sıfırlama yapılmış prizle 8.5 sene PC kullandım hiçbir şey olmadı. Sadece hafif bir elektrik çarpması oluyor oda dayanılmaz değil yani. Çakmakların manyetosu gibi düşün korkutur sadece.
Resim de atabilirim sana.

Ben elektrikten fazla anlamam ama topraklamalı prizlerde 3 adet kablo olmuyor mu ? Genellikle Mavi, Kahverengi ve Topraklama için Sarı kullanıyorlar. Bu arkadaş duvardaki prizi sökse arka tarafında büyük ihtimalle sadece mavi ve kahverengiyi görecektir. Ben bizim prizlere baktığımda bide yanında sarıda oluyor, oda topraklamaya vidalanıyor, diğer ucuda binanın topraklamasına gidiyor zaten. Topraklama olmayan binada birisinin bir çözümünü görmüştüm, Adam prize nötr ve fazı bağlıyor. Sonra topraklama kısmına 10 cm civarı bir kablo bağlayıp onuda vidalıyor. Kablonun diğer açık ucuna da çivi bağlayıp prizin arkasındaki betona çakıyor. Kendince topraklama yapıyor ama ne kadar doğru bilmiyorum. Geçici bir çöüzm ama tartışmaya açık.

Sana cevabımı şu şekilde anlatacağım.
Şu anda elimde kontrol kalemi var ve kasanın demir kısmına tutuyorum akım var. Yani benim toprak hattım yok. Ama beni çarpmıyor. Çarpması için vucüdumu toprağa yahu da toprakla bağlı bir şeye dokundurmam lazım ve bu evler sadece benim değil komple sitedeki binalar bu şekilde 40 yıldır ayakta. Hiçbir cihaza ve hiçbir kişiye zarar gelmedi bugüne kadar. Sıfırlama yapılmış prizle 8.5 sene PC kullandım hiçbir şey olmadı. Sadece hafif bir elektrik çarpması oluyor oda dayanılmaz değil yani. Çakmakların manyetosu gibi düşün korkutur sadece.
Resim de atabilirim sana.

Çalıştığım yerler ile alakalı olabilir önlem en üst düzey de oldu sürekli ondan dolayı emniyete önem veririm. Tekfen firmasın da veya önemli firmalar da çalışsaydın ne demek istediğimi anlardın diyeyim. Benim hattım da topraklama yok elektrikçi olmama rağmen gerek duymuyorum. Beni de bazen gıdıklıyor umurum da bile değil ki bu durum öldürmez sadece rahatsız eder o kadar. Ama sıfırlama yaptıktan sonraki durum başka olacaktır, o gıdıklama yerini başka bir gıdıklama değil de harbi harbi hissettiren bir elektrik olacak. Demek istediğim bu başka bir şey değil, gıdıklar ama nötr koparsa bilmiyorum artık gıdıklar mı dans mı ettirir? Ben demiyorum illaki yüz de yüz nötr kopacak elektrik akımına kapılacaksın. Oldu yahu koptu, onda kopmaz o ihtimal gelir arkadaşı bulur, olmayan bir şey değil çünkü yemin ederim kendi evim de bile yaşadım bunu ama sıfırlama yapmadım hiçbir zaman sorun da olmadı. Neyse sıkıntı yok yani durum bu, isteyen yapar istemeyen yapmaz. Biz anlatalım olasılıkları o kişi yapar yapmaz kendi kararına kalmış bir şey. Ama hiçbir şey olmaz al nötrden bak keyfine dersek olmaz bence, benim vicdanım el vermez. Şimdi ister yapar ister yapmaz, olasılıkları göz önün de bulundurur kendi kararını kendisi verir bizden bu kadar. Uzatmaya da gerek yok bura da her arkadaşa saygım var. İyi geceler.
Ben elektrikten fazla anlamam ama topraklamalı prizlerde 3 adet kablo olmuyor mu? Genellikle mavi, kahverengi ve topraklama için sarı kullanıyorlar. Bu arkadaş duvardaki prizi sökse arka tarafında büyük ihtimalle sadece mavi ve kahverengiyi görecektir. Ben bizim prizlere baktığımda bir de yanında sarıda oluyor, oda topraklamaya vidalanıyor, diğer ucuda binanın topraklamasına gidiyor zaten. Topraklama olmayan binada birisinin bir çözümünü görmüştüm, adam prize nötr ve fazı bağlıyor. Sonra topraklama kısmına 10 cm civarı bir kablo bağlayıp onu da vidalıyor. Kablonun diğer açık ucuna da çivi bağlayıp prizin arkasındaki betona çakıyor. Kendince topraklama yapıyor ama ne kadar doğru bilmiyorum. Geçici bir çöüzm ama tartışmaya açık.

Dediğin gibi kendince yapıyor işte bir şeyler. Biz de işte iş yapıyoruz. Kontrol yanımız da değerlere bakıyor değeri bulana kadar uğraşıyoruz :) o topraklamanın kime yararı olur sen düşün artık.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı