Kasanın altına takılan fanın işlevi nedir?

Makaleler
6
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar. Benim çok merak ettiğim bir konu var. Bunu yapan birkaç kişi gördüm ve özendim açıkçası. Yararlı mı? yoksa boş yere yapılan hareket mi? öğrenmek istiyorum. Bilgisayar kasalarının en alt kısımları bildiğiniz gibi hava alması açısından delikli oluyor. Bazı kullanıcılar bu delikli alt yüzeye extra bir fan takıyor. Kasanın altında ki havayı çekip, soğuk şekilde üflediği söylentileri var. Özellikle ekran kartına ve sisteme üflediği söylentileri var. Sanırım mantık olarak doğru. Ancak işe yarar mı? Gerekli mi? Yapsam ekran kartımın daha da serin çalışmasını sağlayabilir miyim? Alttan giren hava üstten ve arkadan tahliye edilir mi? İlginiz için çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınan hava yukarı çıkar, soğuk hava ağırlığından dolayı aşağı çöker, yani fiziksel olarak kasa içinde bir sorun olmaması gerekir ama kasa altındaki tozları çekip üflerse sistemi kirletebilir.

Kasa altı fanına kesinlikle, kasa önü fanına da tercihe bağlı olarak fan filtresi takın. Çünkü bu iki fan çok toz çeker. Birkaç hafta sonra filtrede biriken tozu görünce çok şaşıracaksınız.

Doğru şekilde takılan her fan yararlıdır.
Kasa önönde olanla en alttaki fanın görevi; dışardan aldığı serin havayı kasa içine çeker, kasanın en üstaki ile arkadaki egzoz fan da; kasa içerisindeki sıcak havayı dışarı atar.

Kasa içi öyle ya da böyle bir şekilde toz alır, tozu en aza indirmek için hazır ya da ilkel yollardan filtre kullanılabilir, bu bağlamda kasa içi daha az toz almış olur.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı