Kasanın arka plakasını ellemeye gerek var mı?

Yer
İstanbul/Ataşehir
Fotoğraftaki yeri zamanında fazladan sökmüşüz farkında olmadan.

Daha sonra bantla mantla orayı kapattım dış kısımdan, toza maruz kalmasın diye.
Uzun süredir bu şekilde kullanıyordum.

Dış kısmı tozlandığı için ince boya fırçası ile temizledim biraz. Bu sırada bantla yapıştırdığım kısım biraz sallandı, daha sonra ellemedim.
Ellenmediği vakit uzun yıllar duracak gibi gözüküyor.

İlerki zamanlarda kasaya ait olan bu parça yerinden çıkıp ekran kartı üzerine düşerse bir sorun oluşur mu? Son olarak fotoğraftaki uç kısmı anakarta değmiyordu kontrol ettim fakat bunun ileride değmesi sorun oluşturur mu?

Biraz soru yağmuru oldu ama şimdiden çok teşekkür ederim.

Screenshot_20210506-002056_Gallery.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu risk ile bir kullanım önermem. Belki şiddetli bir düşüş ihtimali yoktur ama kabul edilebilir mi? Hayır. Standart şekilde durmuyorsa çıkarın gitsin. Onun yerine toz girsin daha iyi.

Hocam neden önermiyorsunuz peki?
Düşme riski gözükmüyor ellenmediği sürece, sallandı dediğimde hafif esnedi yani başka bir şey yok.

Peki uç kısmı anakarta değmiyor, fakat değdiği vakit bir sorun oluşturu mu?

Hocam neden önermiyorsunuz peki?
Düşme riski gözükmüyor ellenmediği sürece, sallandı dediğimde hafif esnedi yani başka bir şey yok.

Peki uç kısmı anakarta değmiyor, fakat değdiği vakit bir sorun oluşturu mu?
Sonuçta ekran kartı ve anakart devresinden söz ediyoruz. Mesela düşünelim: Bu şekilde lehimleri açık bir karta sıvı soğutma pompası bile dokunsun istenir miydi? Haliyle hayır. Kaldı ki burada gerekliliği minimal düzeyde olan sert alaşımlı bir şeyden söz ediyoruz. Ben bu açıdan riske girmeye gerek yok dedim.

Sonuçta ekran kartı ve anakart devresinden söz ediyoruz. Mesela düşünelim: Bu şekilde lehimleri açık bir karta sıvı soğutma pompası bile dokunsun istenir miydi? Haliyle hayır. Kaldı ki burada gerekliliği minimal düzeyde olan sert alaşımlı bir şeyden söz ediyoruz. Ben bu açıdan riske girmeye gerek yok dedim.

Hocam kontrol ettim, anakarta değmiyor. Zaten bu bahsettiğim parçanın uzunluğu oraya girecek kadar da değilmiş.
Yine dert etmeye gerek var mıdır?
Fotoğrafta nasıl gözüküyor bilmiyorum ama.

20210506_011906.jpg

Hocam önceki konuda beni çağıdığınız için geldim. Bende tavsiye etmiyorum. Siz ellemeseniz bile yine de düşme riski var. Düştüğü vakit eğer ekran kartına düşerse ekran kartına zarar verebilir. Anakarta temas ederse anakartın üstündeki lehim yerlerine veya kondansatörlere zarar verebilir. Bu yüzden çıkarmanızı tavisye ederim. Tozlanırsa hafif ve ince bir şeyle silebilirsiniz. Ama dikkatli olun.

Hocam önceki konuda beni çağıdığınız için geldim. Bende tavsiye etmiyorum. Siz ellemeseniz bile yine de düşme riski var. Düştüğü vakit eğer ekran kartına düşerse ekran kartına zarar verebilir. Anakarta temas ederse anakartın üstündeki lehim yerlerine veya kondansatörlere zarar verebilir. Bu yüzden çıkarmanızı tavisye ederim. Tozlanırsa hafif ve ince bir şeyle silebilirsiniz. Ama dikkatli olun.

Hocam anakartın herhangi bir yerine teması söz konusu değil.
Kontrol ettim, arasındaki boşluktan ziyade anakartın gerisinde duruyor zaten bu bahsettiğim plaka.

Fırça ile dokunduğum vakit bu plaka sallandı demiştim, anakarta herhangi bir değme durumu olsa bu plaka bahsettiğim şekilde ileri gitmeyecekti.

Zaten gözlede kontrol ettim, değme durumu gözükmüyor.

Bu şekilde kullanmamın sebebi, hem tozlanmaması hem de daha iyi durduğu için.

Hocam anakartın herhangi bir yerine teması söz konusu değil.
Kontrol ettim, arasındaki boşluktan ziyade anakartın gerisinde duruyor zaten bu bahsettiğim plaka.

Fırça ile dokunduğum vakit bu plaka sallandı demiştim, anakarta herhangi bir değme durumu olsa bu plaka bahsettiğim şekilde ileri gitmeyecekti.

Zaten gözlede kontrol ettim, değme durumu gözükmüyor.

Bu şekilde kullanmamın sebebi, hem tozlanmaması hem de daha iyi durduğu için.

Peki hocam siz bilirsiniz.

Peki hocam siz bilirsiniz.

Hocam aradan biraz zaman geçti ama, çıkarsam mı diye düşünmeye başladım.
Plaka şu an bu şekilde duruyor. Elimle dıştan ittirerek denedim, itilebiliyor. Yani anakarta teması söz konusu değil.

Çıkarmak için camı çıkartıp, elimede bir adet eldiven takıp önce dıştaki bandı çıkarıp diğer elimide bahsettiğim materyalin üstünde sabit tutturmayı düşünüyorum.
Ki bir yere temas etmesin diye.

Yine de çıkarmamı önerir misiniz?

Fotoğraf;
20210506_130617.jpg

Geri
Yukarı