Kasanın arkasından gelen cızırtı sesi

Özgür Kara

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi akşamlar. Yeni kurduğum sistemimden yaklaşık 4-5 aydır aralıklı olarak bugüne kadar çünkü bugün daha çok yapmaya başladı kasanın arka aşağa bölgesinden cızırtı geliyor ve ekran kararıyor. Bu bazen 3 saniye bazen 6 saniye oluyor ve cızırtı kesilince ekranda geri geliyor. Fanlardan gelmiyor ses ondan eminim. Ekran kartından da gelmiyor işlemciden geldiğine dair bir tespitim de olmadı. Kasanın arka tarafı ve aşağısından geliyor eminim. Bunun sebebi ne olabilir?

Kabloların arasında az bir şey bile boşluk varsa o yapıyordur. PSU'ya giren kabloların iyice takılı olduğundan emin ol hocam.
Kablolamada problem olabilir diyorsun yani hocam. Çokta anlamadığım için kabloları tak çıkar yaparken yanlış bir şey yapmaktan da korkuyorum açıkçası. Bugün kasa daha rahat hava sirkülasyonu sağlasın diye kapalı hazne bir yerden büyük bir masanın üstüne çıkardım kasayı. Şansa bak ki bugün o sesten çok fazla duymaya başladım. Boştayken, internette dolaşırken veyahut oyun oynarkende yapabiliyor. Kasanın yerini değiştirirken kablolarda bir kayma yada kastırma buna benzer güç kaynağında bir temassızlık olmuş olabilir mi ?

Kablolamada problem olabilir diyorsun yani hocam. Çok da anlamadığım için kabloları tak çıkar yaparken yanlış bir şey yapmaktan da korkuyorum açıkçası. Bugün kasa daha rahat hava sirkülasyonu sağlasın diye kapalı hazne bir yerden büyük bir masanın üstüne çıkardım kasayı. Şansa bak ki bugün o sesten çok fazla duymaya başladım. Boştayken, internette dolaşırken veyahut oyun oynarken de yapabiliyor. Kasanın yerini değiştirirken kablolarda bir kayma ya da kastırma buna benzer güç kaynağında bir temassızlık olmuş olabilir mi?

Sanırım güç kablosunu kasaya tam oturtamamışsınız. Benim de monitörümden cızırtı sesi geldiğinde güç kablosunu az bastırdığımda ses kesiliyordu. Yanlış bir şey yapmazsınız bilgisayar kapalıyken oradaki kabloyu hafif içeri bastırın sorun çözülmezse başka şeyler düşünürüz.

Kasanın içini açıp kabloları tek tek çıkarıp tekrar takın. Yani atıyorum X kablosunu çıkardınız, sonra tekrar yerine takın, sonra Y kablosuna geçin. X,Y... hepsini çıkarıp takmayın. Böylece dediğiniz gibi işten çok anlamasanız bile hata yapmamış olursunuz.

HDD den geliyor olabilir mi?
Sistemimde sadece 480 GB bir SSD mevcut. HDD yok yani.
Kasanın içini açıp kabloları tek tek çıkarıp tekrar takın. Yani atıyorum X kablosunu çıkardınız, sonra tekrar yerine takın, sonra Y kablosuna geçin. X,Y... hepsini çıkarıp takmayın. Böylece dediğiniz gibi işten çok anlamasanız bile hata yapmamış olursunuz.
Peki hocam öyle bir yapıyım en iyisi. Ben zaten kablolama ile ilgili bir sorun olduğundan hemen hemen emin gibiyim de işte elektronik aksamlar beni gerdiği için bir tedirginlik ister istemez oluyor. Memlekette her şey o kadar pahalı ki hiç bir şeyi yanlış yapıp bozmaya lüksümüz yok.
Evet arkadaşlar sesin tam olarak nereden geldiğini çözdüm ses psu’dan geliyor. Bazı kabloları çıkarıp taktım ama hangi kabloları çıkarıp taktım tam olarak emin değilim. İlk açtığımda yine o cızırtı oldu ama yaklaşık 45 dakikadır olmadı. Benim sanırım bu işi bilen birine güç kaynağı ve bağlantılarını 0’dan yaptırmam gerekiyor. Güç kaynağının kasanın arka kısmındaki deliklerden görünün kısmında zibilyon tane kablo var. Mutlaka orada bir muhabbet dönüyor.
Arkadaşlar ses sorunu devam ne yazık ki devam ediyor. Evimin yakınlarında bir bilgisayarcı var oraya götürmeyi düşünüyorum ama bana nedense sorunu tespit etmek için kendini çokta fazla yormayıp güç kaynağın sorunlu değişmesi lazım diyip yeni parça satmaya çalışacakmış gibi geliyor. Halbuki belirttiğim gibi psu 0 alındı ve daha 8 aylık.
Sanırım güç kablosunu kasaya tam oturtamamışsınız. Benim de monitörümden cızırtı sesi geldiğinde güç kablosunu az bastırdığımda ses kesiliyordu. Yanlış bir şey yapmazsınız bilgisayar kapalıyken oradaki kabloyu hafif içeri bastırın sorun çözülmezse başka şeyler düşünürüz.
Hocam tekrardan iyi akşamlar. Dediğiniz şeylere yapmama rağmen sorun devam etti. Fakat bugün aklıma bir şey geldi benim kullandığım 3’lü priz 15 yıllık falandı. Bugün gittim yeni bir 3’lü priz aldım. Viko marka basit bir şey taktım ve taktığım andan itibaren şimdiye kadar hiç ses gelmedi güç kaynağından. Eski 3’lü prizimde hafif temassızlık falan da varmış bugün internetin kablosuna elim değdiğinde güç kesildi. Hiç aklıma gelmemişti ama sence sorun 3’lü priz kaynaklı olabilir mi ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı