Kasanın fan ışıklarını iptal etmek mümkün mü?

eren92

Femtopat
Merhabalar kurduğum sistemde Gigabyte B450M S2H model anakart ve Aerocool ore saturn marka kasa mevcut. (bu ürünler hakkında detaylı bilgiler içeren linkleri aşağıya bıraktım.)

Arkadaşlar gözlerimde astigmat denen bir rahatsızlık var, bu yüzden geceleri karanlık ortamdaki ışıklar feci derecede baş ağrısı yapıyor. Öğrendiğim kadarıyla fanlar üzerinde bulunan RGB LED'leri kontrol edemiyorum: Ne anakart bunu destekliyor ne de kasa da böyle bir özellik mevcut.

Bu durumdan iyice rahatsız olmaya başladım. Bu saçma sapan ışıkları kapamanın bir yolu var mı acaba? Gerekirse komple iptal de edebilirim. Zaten kurtulabilirsem bir daha kullanmak isteyeceğimi sanmıyorum. Yanlış anlamayın fanlar çalışsın ama bu ışıklar olmasın istiyorum.

Yardımcı olmaya çalışanlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar kurduğum sistemde Gigabyte B450M S2H model anakart ve Aerocool ore saturn marka kasa mevcut. (bu ürünler hakkında detaylı bilgiler içeren linkleri aşağıya bıraktım.)

Arkadaşlar gözlerimde astigmat denen bir rahatsızlık var, bu yüzden geceleri karanlık ortamdaki ışıklar feci derecede baş ağrısı yapıyor. Öğrendiğim kadarıyla fanlar üzerinde bulunan RGB LED'leri kontrol edemiyorum: Ne anakart bunu destekliyor ne de kasa da böyle bir özellik mevcut.

Bu durumdan iyice rahatsız olmaya başladım. Bu saçma sapan ışıkları kapamanın bir yolu var mı acaba? Gerekirse komple iptal de edebilirim. Zaten kurtulabilirsem bir daha kullanmak isteyeceğimi sanmıyorum. Yanlış anlamayın fanlar çalışsın ama bu ışıklar olmasın istiyorum.

Yardımcı olmaya çalışanlara şimdiden teşekkürler.

Hocam frgb ıiıklar her zaman yanar maalesef :( , fanları değiştireceksiniz mecbur satıp basınç gücü yüksek güzel sade bir fan alabilirsiniz. RGB fanların bazılarında LED için ayrı bir kablo var fakat Frgb'de bulunmuyor sürekli sabit yanıyor.

Hocam frgb ıiıklar her zaman yanar maalesef :( , fanları değiştireceksiniz mecbur satıp basınç gücü yüksek güzel sade bir fan alabilirsiniz. RGB fanların bazılarında LED için ayrı bir kablo var fakat Frgb'de bulunmuyor sürekli sabit yanıyor.
Hocam peki ekstra satın alabileceğim bir fan kontrolcü tarzı bir şey var mı acaba? Öyle videolara denk geldim ama benim kasada çalışır mı çözemedim.

Hocam peki ekstra satın alabileceğim bir fan kontrolcü tarzı bir şey var mı acaba? Öyle videolara denk geldim ama benim kasada çalışır mı çözemedim.

Kontrolcüden kastınız fanların hızları ise evet. Fakat fanlar frgb olduğu için kontrolcüde ışık kontrolü yapamazsınız. Fanları söküp satın üstüne az daha para koyup farklı bir fan alabilirsiniz. Işıklar çok rahatsız ediyor ise kasayı gözünüzün görmeyeceği bir yerde tutmak en iyisi.

Kontrolcüden kastınız fanların hızları ise evet. Fakat fanlar frgb olduğu için kontrolcüde ışık kontrolü yapamazsınız. Fanları söküp satın üstüne az daha para koyup farklı bir fan alabilirsiniz. Işıklar çok rahatsız ediyor ise kasayı gözünüzün görmeyeceği bir yerde tutmak en iyisi.
Üstadım öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Size son olarak şunu sormak istiyorum: Emin olmamakla birlikte sanırım benim kasadakiler 120 mm 4 pinli fanlar. (120mm'den eminim ama pin olayını tam olarak çözemedim düzeltebilirsiniz.) Eğer böyleyse elimdeki 4 fanı söküp aşağıya bıraktığım fanlardan 5 tane alıp taksam performans açısından bir sorun yaşar mıyım? Sadece kasanın markasıyla aynı diye bunu seçtim başka hiçbir anlamı yok, tavsiyenize göre daha iyisi varsa rahatlıkla değiştirebilirim.

Hocam en sonunda muradıma erdim. Bu pin olayını öğrenmek için kasayı açtım. Fanları incelerken şöyle bir durum gözüme kaçtı:

İki tane kablo mevcut biri direkt fanın içinden geliyor diğeri ise fanın etrafındaki halkadan geliyor. Daha sonra ledsiz fanları inceledim ve onlarda böyle dışarıdan gelen bir kablo olmadığını fark ettim. O an bende şimşek çaktı demek ki dışarıdaki halkadan gelen kablo led için olmalıydı nitekim risk aldım önce birini kestim ve cihazı çalıştırdım baktım fan çalışıyor ama led çalışmıyor tam istediğim gibi. Ardından hepsine aynısını uyguladım ve şikayetimden kurtuldum.

Aslında beni bu riske almaya zorlayan sebep şuydu: Fanların hepsi tek bir kablo ile birbirine bağlıydı yani bunları söküp tek tek satmam imkansızdı. Dört fanı da aynı anda alacak bir babayiğit bulmak da zor olur dedim.

Neticede bu ledleri bir daha kullanamayacağım farkındayım ama mutluyum, sorunum çözüldü :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı