Kasanın içindekilere zarar vermeden kasanın içi nasıl temizlenmelidir?

Karakurt5877

Hectopat
Makaleler
2
Kasa yerde ve halının üstünde olduğu için çok tozlanıyor. Ama ben de içini temizleyecek hava kompresörü yok. Aklıma kurutma makinesi ile temizlemek geldi ama evdeki kurutma makinesi de sadece sıcak üflüyor. Para harcamadan kasanın içi nasıl temizlenir?

Soğuk olsa daha iyi olur. Kasayı aç balkona çıkar vur havayı macun varsa macunu değiş CPU fanına hava vur daha sonra fırça ile aradaki pis toz kalıntılarını al ardından ekran kartını sökebilir misin bilmem ama zarar vermeyecek şekilde söküp güzel bir hava vur daha sonra neyi çıkardıysan geri tak RAM ve işlemciye dikkat et ekrantıda aynı sekil.

Herhangi bir nalburdan alabileceğiniz 20-30₺lik fırça fazlasıyla işinizi görecektir.

Hava kompresörü, elektrikle süpürge vb. şeyler asla önermiyorum.
Zira fanlar ters akım yaratarak bilgisayarınızda hasara sebep olabilir.

En mantıklısı süpürge ile temizlemek. Ekran kartını sökün, süpürgenin çekebileceğini düşündüğünüz parçaları da çıkarın sıkıntısız temizlersiniz. Kartı sökme nedeniniz de fanları temizlemek için. Fırça ile vs. çok zaman alıyor.

En mantıklısı süpürge ile temizlemek. Ekran kartını sökün, süpürgenin çekebileceğini düşündüğünüz parçaları da çıkarın sıkıntısız temizlersiniz. Kartı sökme nedeniniz de fanları temizlemek için. Fırça ile vs. çok zaman alıyor.
Şu tarzı bir ürün ile temizlesem olur mu ? Süpürge biraz sıkıntılı gibi duruyor.

Şu tarzı bir ürün ile temizlesem olur mu ? Süpürge biraz sıkıntılı gibi duruyor.
Valla hocam ben hep süpürge ile temizledim şimdiye kadar. Anakartın üzerine çok yaklaştırmayın zaten fanlar vs. tozlu. Onlar sıkıntılı yani veya diyorsanız ki illa risk almayacağım işlemci ve anakart harici hepsini sökerek fırça ile temizleyebilirsiniz. Fön makinası da iş görür aslında çünkü bu parçalar yüksek sıcaklığa alışkın şeyler ama yine de anakarta çok yaklaştırmamakta fayda var.

Herhangi bir nalburdan alabileceğiniz 20-30₺lik fırça fazlasıyla işinizi görecektir.

Hava kompresörü, elektrikle süpürge vb. şeyler asla önermiyorum.
Zira fanlar ters akım yaratarak bilgisayarınızda hasara sebep olabilir.
Hocam yaklaşık 8 senedir hep kompresörle temizledim kasayı ancak fanlarda bir sorun yaşamadım. Bilmediğimden soruyorum, bu ters akım ne oluyor tam olarak?

Nalburdan kestirme fırça olarak alabilirsiniz. Onunla köşe bucak temizlersiniz.
Sizin attığınız takoz fırçadır. Onunla yapmaya kalkışmayın.

Hocam yaklaşık 8 senedir hep kompresörle temizledim kasayı ancak fanlarda bir sorun yaşamadım. Bilmediğimden soruyorum, bu ters akım ne oluyor tam olarak?
Fanınızın tekinin GND ve 5/12V uçlarına doğru şekilde bir led takın ve fanı elinizle döndürün. LED yanar.
Ters takın ve tersi yöne döndürün. Bu sefer GND'de + olmasına rağmen LED yanar.
İşte bu olay ters akım.
Küçük dönmelerle yaratılabilecek voltaj bir şey yapmaz. Ama olur süpürgenin ucu takılır, veyahut da bir yöne yüksek hızla dönmesine sebep olur, bu durumda oluşacak enerji, anakartta veya bir başka ekipmanda kısa devreye yol açabilir.

Geri
Yukarı