Kasanın metal kısımlarında elektrik hissi var

• Konuyu başlatan TLPA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 652

TLPA

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Arkadaşlar evdeki şu an kullandığım bilgisayar da dahil olmak üzere tüm bilgisayarların metal kısımlarına elimi sürttüğümde elektrik çarpma hissi oluşuyor. Bu his bilgisayarlar fişe takılı değilken olmuyor. Sebebi nedir ve nasıl çözülebilir acaba?

Arkadaşlar evdeki şu an kullandığım bilgisayar da dahil olmak üzere tüm bilgisayarların metal kısımlarına elimi sürttüğümde elektrik çarpma hissi oluşuyor. Bu his bilgisayarlar fişe takılı değilken olmuyor. Sebebi nedir ve nasıl çözülebilir acaba?
Bunun sebebi elektrostatik diye biliyorum hocam. Zıt yüklü olduğunuz için sürtünme ile elektriklenme oluşuyor.

Statik elektriği boşaltmayı dene. Bilgisayarını kapat. Güç kablosunu çıkar. Açma kapama tuşuna 1sn aralıklarla bas çek 3-4 sefer. 5. seferde basılı tut bir kaç saniye. Sonrasında tekrardan PC aç bakalım.
Birde öyle dene.

Bilgisayar için priz çoklayıcı/uzatma kablosu kullanıyor musunuz? Kullandığınız adaptör topraklı olmayabilir.

Topraklama yok arkadaşlar. 😅

Varda benim odama kadar gelmiyor. Nötr 'e bağlamayı düşündüm ama sonra daha tehlikeli olabileceğini düşündüğüm için vazgeçtim.

Ancak, ilkel ve fazla güçlü olmayan laptopların bazılarının fiş kısmında topraklama fabrika çıkışlı olarak bulunmuyor. Sorunun topraklama kaynaklı olduğuna emin miyiz?

Benim vücudumdaki statik elektrikten kaynaklı olmadığını düşünüyorum çünkü önce musluğa sonra doğal gaz borusuna dokunup kendimi deşarj ediyorum sorun aynen devam ediyor.

Benim korkum makinalara zarar vermesi, yoksa beni etkileyen bir durum yok.

Kardeşimin gitar amfisi de boştayken ses yapıyor mesela, aynı soruna bağlı olabilir belki.

Merhaba. Hocam, mevcut topraklamayı başka odalardan almak imkanı vardır, eğer siz bunu alamıyorsanız bir elektrikçiyle aldırın bu odaya kadar, ama topraksız olarak masaüstü PC 'yi kesin kullanmayın, PC parçaları için bozulma riskini teşkil eder. Gitar kullanımı da hem vınıltı açısından hem de olası kaçaklar olduğunda bir tehlike oluşturmaması için toprak hatsız olarak kullanılmamalıdır.

Dizüstülerin eski modellerindeki adaptörlerinde topraklanma kısmı bu fişlerinde mevcuttu, yeni çıkan laptoplarda bu pek bulunmuyor. Şu anda yazdığım Huawei'de de bile bu yok örneğin. Dizüstülerin topraklanmaması çok önemli değil, masaüstülerin topraklanmadan çalışması ise büyük risktir, tüm çalışan dizüstülerden çok farklı olarak. Çünkü konuşlanıp da yere temas ettiği yerlerden, masadan, soğutucu aparattan her yerden bu topraklanmayı dolaylı olarak alır, bozulmaması için bu kısmi topraklanma gayet yeterlidir.

Evdeki makineler topraksız hat ve topraksız fişle çalışırsa özellikle suyla çalışanlar için çarpılma tehlikesi olur, ani su ısıtıcı, elektrikli şohben için de ayni durum geçerli olur. O nedenle evdeki topraklamanız zayıf ise elektrikçiyle güçlendirin, odanıza da toprak hattı masaüstü PC'nin uzatma prizine kadar çekilsin. Uzatma kablolarının toprak hattının iletiminde (fiş-priz geçişlerinde) olası sıkıntılarla, toprak kablosunun kopmasıyla ilgili bazı iç sorunlar bulunabilir, bunları da en baştan kontrol edip gözden geçirin. Kolay gelsin.

Merhaba. Hocam, mevcut topraklamayı başka odalardan almak imkanı vardır, eğer siz bunu alamıyorsanız bir elektrikçiyle aldırın bu odaya kadar, ama topraksız olarak masaüstü PC 'yi kesin kullanmayın, PC parçaları için bozulma riskini teşkil eder. Gitar kullanımı da hem vınıltı açısından hem de olası kaçaklar olduğunda bir tehlike oluşturmaması için toprak hatsız olarak kullanılmamalıdır.

Dizüstülerin eski modellerindeki adaptörlerinde topraklanma kısmı bu fişlerinde mevcuttu, yeni çıkan laptoplarda bu pek bulunmuyor. Şu anda yazdığım Huawei'de de bile bu yok örneğin. Dizüstülerin topraklanmaması çok önemli değil, masaüstülerin topraklanmadan çalışması ise büyük risktir, tüm çalışan dizüstülerden çok farklı olarak. Çünkü konuşlanıp da yere temas ettiği yerlerden, masadan, soğutucu aparattan her yerden bu topraklanmayı dolaylı olarak alır, bozulmaması için bu kısmi topraklanma gayet yeterlidir.

Evdeki makineler topraksız hat ve topraksız fişle çalışırsa özellikle suyla çalışanlar için çarpılma tehlikesi olur, ani su ısıtıcı, elektrikli şohben için de ayni durum geçerli olur. O nedenle evdeki topraklamanız zayıf ise elektrikçiyle güçlendirin, odanıza da toprak hattı masaüstü PC'nin uzatma prizine kadar çekilsin. Uzatma kablolarının toprak hattının iletiminde (fiş-priz geçişlerinde) olası sıkıntılarla, toprak kablosunun kopmasıyla ilgili bazı iç sorunlar bulunabilir, bunları da en baştan kontrol edip gözden geçirin. Kolay gelsin.
Konunun peki topraklama kaynaklı olduğundan emin miyiz hocam? Bahsettiğim bilgisayarların biri hariç hepsi laptop. Hepsinde de bu durum vardı.

Evdeki tüm PC'lerde (diz üstüler hariç) belirttiğiniz için topraklanmadadır şeklinde belirttim bunu hocam. Evdeki tüm topraklı prizlerde toprak-faz arasını ve toprak-nötr arasını bir dijital avometrenin AC skalasında ölçün. Topraklama çok sağlıklı olarak tüm prizlere kadar geliyorsa faz-toprak 220-230 volt, toprak-nötr arası 1-3 volt AC olarak ölçülmesi lazımdır. Sizdeki topraklama olup da çok zayıfsa toprak hattı üzerinden bitişik dairelerden metal kısımların statik elektrik yükü size bu iç iletimle de gelebilir. toprak hattınız çok sağlıklı değilse bu da olabilir, bir elektrikçiyle meger cihazıyla toprak hattını evin dışından kontrol ettirebilmek büyük yarar getirebilir.

Çok basit olarak statik elektriğin varlığını, bir kontrol kalemini kasa metaline değdirip anlarsınız, kontrol kalemi bu durumda yanıyorsa ve kasaya diğer elle değince bu ışık kayboluyorsa bu statik elektriktir, toprak hattı zayıflığında veya yokluğunda, uzatmanın sıkıntılı olarak bağlantılarıyla da bu gelmeme durumu olabilir, yani çok yönü araştırmak gerekiyor, odanızdaki PC'ye toprak hattının gelmediğinde bunun birden çok sebebi olabiliyor. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı